• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
doctor - специалист
В синхрон с настоящата метео обстановка искам да задам въпрос на знаещите и правилите?
Предстои ми да поставям водосточните тръби на къщата - ново строителство , стандартен тухлен градеж,1300м. надморска височина, все още не е правена външна изолация, твърдо решение и подготовка за събиране на дъждовна вода:
-Мислите ли , че е добре да поставя водостоците и после ,когато правя изолацията, която мисля няма да бъде под 8 см. , да бъдат вградени в нея?
-за да не замръзват водостоците - след поставяне на изолация да ги изолирам отделно
Или друга идея , за която ще съм благодарен.
В момента обстановката е : 1 м. сняг ,температури - около -5 средно дневна.
Очаквам да възбудя интерес и ще съм благодарен на всички мнения!
root666 - специалист
Пусни си в тях един електрически проводник за подово. Ако хване студ, като тази година, и замръзнат, пускаш ток и за няколко часа си ги размразил.
schuldiner - майстор
Реотанът е много добро решение. А да вкараш водоотвеждането вътре в сградата, ако ще и само под топлоизолацията, крие сериозни рискове. Не казвам, че е тотално грешно, но повечето пъти е недообмислено.
Чаро - Акълия
В повечето случаи, когато са спазени изискванията и водостоците са заустени в канализацията, няма нужда нито от изолация, нито от нагреватели.
професионал - специалист
Има такава автоматизирана система против обледяване на олуци и водостоци - с датчици следящи за появата на условия за заледяване - висока влажност и ниска температура.Не съм сигурен,но май беше на "Деви".
8180 - майстор
Според мен разумната и традиционна изолация на тръбите може да свърши работа примерно за една нощ - тя само забавя естествения стремеж на температурата да се изравни с външната (средно дневната). За седмица-две (примерно) това ще си се случи без източник на отопление..
Като гледам тази къща на 1300м., вероятно става дума за вила и там няма да свърши работа, дори тръбите да са вътре в къщата.

Конкретен случай - неизолирана селска къща. Водата грижливо се източва зимния период. При посещение се пуска. Случи се водата да си тръгне в една от баните на северна стена, НО се оказа, че е замръзнал подовия сифон, след което и образувалата се локва. Размрази се за една нощ с духалка.
Смятайте колко студ се беше акумулирал и си правете сметката. При водостоците все пак е по-безопасно, но с някакво аварийно отопление е по-сигурно, както пишат колегите.
Вероятно трябва да работи само ок. 0оС (+/-) - когато може да слиза вода.
Някои слагат покривно, което работи само при валежи.
Руснаците пък (както и агрономите) считат снега за топлоизолация.
Tsilkov - майстор
Не слагай водостока в топлоизолацията на къщата - така само ще си докараш мухъл на стената !.Както и да го изолираш той отгоре е отворен към минусовите температури ,а не е затворен къщата както водопровода.Ако го обшиеш със изолация за тръби и е вързан към градска канализация предполагам ще има ефект ,но щом е на вилата предполагам нямаш канал.
Ако идеята ти е да не се повреждат улуците слагай синджири вместо водосток(гледал съм по планинските места че правят така).Ако къщата е на един етаж можеш даже и направо без олук ,а с по-голяма стреха и бетонно каналче под нея.
Иначе снегът си изолира топлината ,ама това няма връзка с олуците и водостока защото са в края на покривът.
Stefan2000 - специалист
За съжаление при тези температури, в кооперацията която живея, водостоците , даже и заустени в канализациите пак си замръзнаха. С изключение само на южната страна.
Но проблема ти няма да е само с тях, но и с хоризонталните улуци, които също замръзват и преливат.
Понеже същото ми се случи още първата година в това жилище, взех решение и монтирах нагреватели. Поне около моята част, защото живея в мезонет и всичко е на главата ми. Но е добре да се има едно на ум, защото нагревателите са си доста енергоемки и трябва да се включват по най-ефективния начин. Няма смисъл да работят по цяло денонощие при тия температури. Достатъчно е да се включват около обед, когато температурите са най-високи, и ще е необходима по-малко енергия за да се размръзне леко, колкото водата да си намери път да изтече. В някои други години, дори не ми се е налагало и да ги включвам, но има и години като тази...
Todor - специалист
Не беше ли забранено да се заустват към канализацията?
  • 1
  • 2

Тема "Удачна ли е топлоизолация на водосточните тръби?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: