• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Вадим Владимиров - специалист
hari_pz написа:
Здравейте!!!
Иксам да ви попитам за един навес (веранда) която смятам да е размери 8 метра дълга и широка 4 метра. Като за основни носещи греди и попове ще изполузвам 10х10 см и тези който смятам да използвам за ребрата ще са 8Х6 см. върху който ще изполузвам плоскости от палета на фотоволтайчни панели размера на който 1.7 м на 1.14м и дебелина 10-12 мм който са от слепени тънки по милиметър и парчета 85х 70 см дъвесина. Ще ги прикова за гредичнките 8х6 с рапитки като и отгоре за ще ги покрия с битумни керимиди. Притеснява ме с времето тези плоскости от влагата да не се разлепят. Мога ли да ги лакирам с нещо за да ги предпазя от влагата и съответно от разлепяне. Казват че са OSB ама има ена разлика че OSB е слепено под налягане и пресовано докато тези само са слепени. В последствие мога да ги снимам и да Ви покажа снимки каково преставляват. За да ми дадете съвет. Благодаря предварително!!!
Тези плоскости са шперплат. На руски се казва "ФАНЕРА". Напълно съм съгласен с Владо за размера на гредите. Има опасност да се счупят още докато правиш навеса.
Съгласен съм със вашите мнения но те ще бъдат подпряна на две места и ще имат 3 опорни точки първата ще е на стената където сме хванали греда 10х10. Със шпилки през зида втората оспорвана тока ще е на 1.8 метра от стената и последната 3 опорна точка ще е 54 см. н вътре от края на гредата 8х6. Ще се получи като стреха а разстоянието от вторта подпора ще е пак към 1.9
VLADO66 - майстор
Съвкупно ще използваш повече материал отколкото ако направиш ребрата по дебели,оставям настрана заобикалянето на подпорите като влезеш отдолу.
EDI - майстор
И аз съм на мнение, че ребрата трябва да са поне 10Х5.По-важен е размера по височина, той ще ти даде стабилност.Моя навес го правих с 10Х5 на дължина на ребрата 250 см, като опорите са в единия край на стената и на 220 от стената.Колоните и гредите ми са 12Х12.Не му трябва лак на шперплата, ако отгоре добре направиш покритието.Колоните на какво разстояние ще са една от друга, при тези 8 метра ти трябват поне 4 колони.Бих вдигнал размера на 12Х12, навеса ти хич не е малък.Моя е 650Х250 и определено 10Х10 си мисля, че щяха да му дойдат тънки.
Колеги ето няколко снимки на чертежа и началото на това което е сложено!

"изображението което се опитвате да прикачите е невалидно!!!!" Най - вероятно са голяма резолюция снимките и за това не ми дава да прикача файловете. утре ще направя по-малки снимки и ще се опитам да дам визуална представа за проекта!!!
А колкото за разхода на материала нямам друг а този ми остана от ремонта на покрива и за това съм решил да го използвам по този начин вместо да гние под плочата. За конструкцията не се притеснявам толкова колкото за ШПЕРПЛАТА който смятам да използвам този от фотоволтичните панели тип вафла след като ги лакирам с какво да ги намажа да ги запечатам от влагата. Защото като се намокрят се разлепват (в смисъл като ги навали и ги намокри обилно иначе на въздуша влага под навес не са разлепили.) Битумната керемида, която ще използвам е тип пчелна пита на 'Изола Петров" сива.
Колега EDI ами заложи ли сме 6 колони 10х10 и мисля че няма да а тънки.
sunrider - напреднал
Понеже и аз съм на тема навес искам да задам въпрос дали трябва строително разрешение за това? Някой ми каза,че до 30 кв.м. навес не се изисквало строително разрешение. Мойто навесче ще е 28 кв.м. - метална конструкция с OSB и бардолин.
VLADO66 - майстор
sunrider написа:
Понеже и аз съм на тема навес искам да задам въпрос дали трябва строително разрешение за това? Някой ми каза,че до 30 кв.м. навес не се изисквало строително разрешение. Мойто навесче ще е 28 кв.м. - метална конструкция с OSB и бардолин.
В глава допълващо застрояване на ЗУТ не съм чел такова нещо.
sunrider - напреднал
Не разбрах трябва ли строително разрешение или не?
VLADO66 - майстор
sunrider написа:
Не разбрах трябва ли строително разрешение или не?
В чл.151 са посочени случаите в които не се иска разрешение за строеж. Да си призная аз си направих барбекюто без разрешение обаче се уговорихме с комшията да е на имотната граница и с обща стена с негавото.И така един вид орташки и в съгласие си направихме барбекюта.
Здравейте, начинаещ съм в изграждането на навеси за това реших да попитам за съвети тук. Ще се опитам максимално да опиша каква е идеята ми и предварително благодаря за съветите. Искам да изградя навес с размери: дължина 5м. ширина 3,5м и височина 2,8м. Навесът ще е долепен до масивна тухлена ограда с височина 2,8м. Първото ми питане е за основите, тъй като теренът на мястото е почва отгоре засипана с чакъл, ще трябва да изкопая дупки и да излея бетонови стъпки на които да хвана колоните. Питането ми е дали да излея само стъпки с размери приблизително 20 на 20см или е по добре да излея цели ленти с бетон по протежението на колоните?
Измислил съм 2 варианта на навеса и ще се радвам да кажете според Вас, кой е по удачен.
1-ви вариант: Да се изгради навеса изцяло с колони и ребра, и да е независим от стената зад него и да е покрит с ОСБ плоскости или широки талпи, като все още не съм решил какво ще е покритието отгоре, разполагам с керамични керемиди, но ако за тях наклона трябва да е твърде голям могат да отпаднат и да ги заменя с битумни керемиди.
2-ри вариатн: Навеса да е зависим от стената, тоест да се изгради с по малко колони само отпред а отзад да лежи върху напречна греда, която е хваната с анкери за стената, като пак е покрит или с ОСБ плоскости или с широки талпи.
Най-голямото ми питане е как да определя наклона отпред като отзад той ще е 2,8м, колкото е висока и стената. И също така искам да попитам как е най добре да захвана наклонените ребра за напречните греди като нямам инструмент да им направя легла? Ще кача два скицирани чертежа за по-голяма яснота. Благодаря Ви предварително!

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

1.jpg
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Въпрос за навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: