• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
italy123 - помощник
Здравейте, искам да ви попитам дали някой се е сблъсквал с подобен проблем или просто ако може да помогне със съвет.

Къща на два етажа, последно е надсроявана през 80те
Проблема е че една от стаите на първият етаж(горе долу 5,5 на 4 м), не е излята основа, подът е отвратителен и е от... как да го кажа натрошени тухли абе не ми се говори. В съседство стаята си има основа. Идеята ми е да "изрина" цялата тая гадост и да сложа примерно армирана мрежа и чрез стоманени колци да направя връзката с другата плоча на съседната стая. Ще се пробият отвори и после се излива плочата отгоре им. Тоест металните колци са на половина(да кажем) в стаята и на половина в основата на другата - това ще се направи с цел тези колци на правят някаква свръзка между двете основи(може и да ви звучи странно ;-))

Сега нямам много опит , но засега това ми е идеята, като гледам, ще трябва доста бетон да се налива, даже един приятел ми вика, че трябвало с бетеновоз!!, но аз все си мисля, че с упорит труд ще направя 10см(толкова смятам засега), после вече ще мисля какво да слагам фибран и ламиниран пакет или друго.

Другото лошо нещо, е че от тази страна на къщата вече е започнала да се напуква(разбирай не просто лека едвам забележима пукнатина ;-)) стената и ще трябва с къртач, първо да ги "поразчопля" и после да ги затворя.

Стаята се предвижда да е за мене има прозорци с дървена дограма към градината, още незнам дали ще я сменям щото и тя не е цъфтяща, но най-голямият ми проблем си пода.

Ще се радвам ако получа съвети защото твърдо съм решил това лято тази стая да е годна за живеене.

Поздрави и предварително благодаря.
italy123 - помощник
Ok, явно много въпроси или е много сложно, знам че много въпроси съм задал.

Поне може ли някой да ми отговори на въпроса преди да налея плоча, искам да сложа армирана мрежа, някой може ли да ми даде съвет каква да си взема или откъде.

Мерси предварително за всякакви отговори
velsi - Почетен майстор
Армираща мрежа би трябвало да има във всеки квартален склад за строителни материали. Доколкото знам не е много скъпа. Лично на мене тези 10 см, които си замислил ми се виждат много като за такава плоча. Направи си добра настилка от трошен камък, трамбовай го добре и отгоре излей бетона като преди това си сложил мрежата. Долу-горе разбрах идеята ти за "колците", но не е лошо да се посъветваш с някой строителен инженер-конструктор, защото това, което си замислил се явава фактически някакви конзоли, които за да вършат някаква работа трябва да се изчислят. Иначе ще бъдат просто железа, забучени в бетона. За мазилката, ако искаш да не се пука повече сложи пластмасова армираща мрежа за топлоизолации, за да се подсили мазилката. Повече там няма да се спука.
bisplus - специалист
Здравей! Като казваш "метални колци" сигурно имаш в предвид арматура чрез коята да свържеш плочата с вече съществуващата...или се бъркам...ако е така според мен не е лошо като идея но според мен не е нужно?! Един съвет слагай фибрана арматура и след това бетона.
Според мен може да стане като изчистиш всичко, да положиш фибрана, сред това да направиш пълнеш с фракция, да трамбоваш добре, а след това или със или без арматура да се направи поне 5 см замазка но с полусухо, защото ако излееш 10 см бетон, зада исъхне до 2%влажност(която е необходима зада се постави ламинат) трабва да чакаш два месеца!
А разгледа ли темата за сух под?
Надявам се да съм помогнал с нещо! :2thumbs:
italy123 - помощник
Ей, мерси много за отговорите, значи точно така тези колци са да свъжа старата плоча с новата, тоест да има някаква връзка между двете. Ще прочета повече в темата за съхият под, обаче малко странно ми се видя нещо идеята за фибрана под плочата, а и това трамбоване ?!?! в смисъл как се прави ;-)
velsi - Почетен майстор
И аз мислех вчера да ти напиша, че не виждам смисъл да има свързваща арматура, но се въздържах. Все пак това не е носеща етажна плоча, а по-скоро настилка. Трамбоване (утъпкване) се прави с нещо тежко. Например парче равно отрязан дънер със заковани две летви за дръжки.

Изображение
italy123 - помощник
Хахаха сещам се за кой уред говориш, значи понеже живея в къща и са ни копали тротоара, а тои е от едни мисля 6то ъгълни плочки и използвах ме такъв уред да натъпчим земята, щото там майсторите от ВиК-ато искаха директно да ги слагат, и сега има малко вдлъбнатина на нашият тротоар, а на други си има доста от колите, които паркират на тротоара, сега на мен цел 1 ми е да опразня помещението за да видя целия под(и да ми стане лошо ;-)
От там нататъка ще махна гадостите , които служат за под и ще изчистя.

Тук получих предложение да сложа фибрана най - отдолу дори под плочата ама незнам, ще има задължително армировка и сигурно все пак някакви колци...

Смятам да сложа някоя друга снимка тук като поизчистя, може би ще ви е интересно незнам, с какво чудо съм се захванал...
crez - майстор
italy123 написа:
Здравейте, искам да ви попитам дали някой се е сблъсквал с подобен проблем или просто ако може да помогне със съвет.

Къща на два етажа, последно е надсроявана през 80те
Проблема е че една от стаите на първият етаж(горе долу 5,5 на 4 м), не е излята основа, подът е отвратителен и е от... как да го кажа натрошени тухли абе не ми се говори. В съседство стаята си има основа. Идеята ми е да "изрина" цялата тая гадост и да сложа примерно армирана мрежа и чрез стоманени колци да направя връзката с другата плоча на съседната стая. Ще се пробият отвори и после се излива плочата отгоре им. Тоест металните колци са на половина(да кажем) в стаята и на половина в основата на другата - това ще се направи с цел тези колци на правят някаква свръзка между двете основи(може и да ви звучи странно ;-))

Сега нямам много опит , но засега това ми е идеята, като гледам, ще трябва доста бетон да се налива, даже един приятел ми вика, че трябвало с бетеновоз!!, но аз все си мисля, че с упорит труд ще направя 10см(толкова смятам засега), после вече ще мисля какво да слагам фибран и ламиниран пакет или друго.

Другото лошо нещо, е че от тази страна на къщата вече е започнала да се напуква(разбирай не просто лека едвам забележима пукнатина ;-)) стената и ще трябва с къртач, първо да ги "поразчопля" и после да ги затворя.

Стаята се предвижда да е за мене има прозорци с дървена дограма към градината, още незнам дали ще я сменям щото и тя не е цъфтяща, но най-голямият ми проблем си пода.

Ще се радвам ако получа съвети защото твърдо съм решил това лято тази стая да е годна за живеене.

Поздрави и предварително благодаря.
Май нещо бъркаш понятията,основа е това върху което са зидани стените,а за това което пишеш е подова настилка поне аз така го разбирам. Не ми е ясно защо трябва да свързваш двете подови настилки? Според мен не чисти нищо,ако имаш достатъчно дълбочина за изравняване с настилката в другото помещение. Пресмятай 8см бетонна плоча и от там нататък е пълнеж,правилно са ти казали трябва да сложиш под плочата хидроизолация,може и обикновен полиетилен да свърши работа,пълнежа е добре да бъде от плътни материяли,камък,тухли(ако имаш излишни нареди един ред върху цялата площ) счупени керемиди,остатъци от разбит бетон. За постелочен бетон какъвто ще е твоя са нужни заварена мрежа Ф5 мм и бетон в състав 1:3:4 или 5,добре нивелирани водещи при бетонирането,и едно финно изпердашване след около 2ч. след заливането. След това спокойно можещ да полагаш коквато искаш настилка,паркет,дюшеме,плочки,ламинат и т.н Успешна работа!
italy123 - помощник
Ок хора, мерси за отговорите, но за сметка на това аз имам въпросчета

Сега консултирах се с строителен специалист и рабрах, как ще укрепа плочата, въпросът мие че сега ми тряба чакъл, дали се продава да кажем на сточна гара. Идеята е да се изкопае80 см, дълбочина и да се направи цимент + чакъл в около къщата и по-точно там където ще се излива плочата

Ще ходя сигурно да купя доста имент и пясък от СТочна и там ще питам за чакъл, обаче по предварителни данни там нямало, та затова питам

Мерси предварително
ICC - специалист
На мен не ми е ясно подова настилка ли искаш да правиш или да подбиваш основи? За какви 80 см става дума? Тези пукнатини за които говориш да не са от това, че въпросната стая няма основи под стените? Ти това ли искаш да направиш да излееш хубави основи при готови стени или подова настилка? Ако имаш нужда само от настилка прави са писалите досега , не ти трябват никакви колци, но ако искаш основи, въпросът е много по-сложен. Трябва много внимателно по определена схема да се изливат така наречените "стъпки" и тогава наистина става дума за 80см , но не за чакъл+цимент, а за бетон, в който има и пясък. Уточни за какво става дума, а колкото от къде да купиш чакъла, това не е проблем. :)
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: