• 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 44
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Stefan2000 - специалист
Напълно завършена, какво ли значи това :?
А в самопреценката си, бих бил доста по-скромен.
Резултата е разбира се и с мое участие, но е и стечение от служба позволяваща емоционална неангажираност и свободно време, осигуряваща редовен, макар и скромен доход. Липса на разни дразнители и пр. предпоставки.

По въпроса за арболита. Да, препоръчват омокряне с варна вода, за убиване на разни захари в дървото. Аз изпълнявах препоръката, но малко претупвах работата. В бъркачакат сипвах дозата талаш, след това кофа вода в която предварително разтварях канче хидратна вар, и въртя 15тина мин. След това пясъка и цимента.
Прпорцията зависи от тебе, колкото повече пясък и цимент, толкова по-голяма здравина и плътност, но пък по-малка топлоизолация. Аз се спрях на тази която съм писал, защото прецених, че ми е достатъчна като здравина, при условие че имам дървена конструкция, а и навремето кирпича да не е бил много здрав.
Пълненето горе е зор. Оставям няколко см. процеп над последната кофражна дъска, и там с плоска лопатка натъпквам с ръка.
Има и друг вариант, правиш си предварително блокчета и запълваш празнини.
За арболита има филмчета в Youtube, най вече руски. Всичко е показано.
Изненада ме преди седмица Дискавъри. Оказа се че и американците ползват технологията, замо че на по-високо ниво, с кофражи, арматура, пресоване и панела готов.

Но, я да попитам, така и така пиша.
Изпадна ми едно количество терпентин, старо Велинградско производство '86.
Дайте идея за някакво разумно и полезно използване по къщата.
Сам за себе си ми се струва летлив. Евентуално с нещо, безир, др. за допълнитена импрегнация на откритата дървения?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Терпентина е супер разтворител :-) Вземаш си сух импергнатор, бУботрепач, оцветител, накисваш и после мажеш
Какво количество ти изпадна, ако ти се споделя
dolli - специалист
Стефане, благодаря за отговорите :)

Разпитвам те за арболита, защото търся максимално евтино и същевременно надеждно решение за запълване на междугредови пространства. Това лято, колкото и да отлагах, ще се наложи да строя. Старата ни стогодиша кошара, която ползвахме за основна складова постройка на село, най-после се предаде след последния сняг. Строена е на принципа на конструкция от дървени греди с пълнеж от саморъчно правен кирпич и без основи :rolleyes: . Новата постройка ще бъде пак дървена конструкция, но търся с какво да запълня стените. Трябва хем да е влагоустойчиво, да е трудногоримо и да е здраво срещу евентуално къртене. Едната стена е граница с улицата, а около мен има мно-о-о-го тъмнозелени :axe: Старата кошара се пробваха да я къртят преди години, бяха успели да пробият дупка в кирпича колкото футболна топка.
Stefan2000 - специалист
Това е твоя материал, но с една уговорка. Трябва му добра мазилка, срещу влагата. Особенно долу, където пръска от земята. Може и да го армираш. И задължително "кебапчета" в гредите.
А срещу оная напаст, спасение няма... :-D
ivouz - специалист
Здравей Стефане,
Интересува ме терпентина !Какво количество имаш ?И би ли продал 5 литра ?
Stefan2000 - специалист
n_a написа:
Терпентина е супер разтворител :-) Вземаш си сух импергнатор, бУботрепач, оцветител, накисваш и после мажеш
Какво количество ти изпадна, ако ти се споделя
Какво се разбира под сух импрегнатор? А и оцветител.
Имам сух байц орех, но той се разтваря единствено с вода.

Колкото до терпентина, май са 30-тина литра. за по-леко го пресипах в 5-литрови от мин. вода.
И какво да ви кажа, уж е старо производство, (NOS) така да се каже. Уж тогава не се е ментосвало. Но миризмата му спрямо тази на терпентиновото масло от аптеките е по-различна. Маслото е по-остра, направо си мирише на бор. Тази е по-убита.
Жълтее на цвят, а маслото е почти безцветно.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Миризмата е убита, щото се е разлетяла. Тези неща не стават по-добри с времето. И го разкарай възможно най-бързо от пласмасовите шишета :-)))))
ivouz - специалист
Мене ме интересува за разреждане на маслени бои.Не ми пречи че е жълтеникав.
Последна промяна от ivouz на ср мар 09, 2016 2:47 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Терпентин е в мъжки род
ivouz - специалист
Поправих се !Надявам се ,че си доволна!
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 44

Тема "Реплика на стара Балканска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: