• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
radius - майстор
Здравейте,
Имам проблем с 2-3 врати ( и поне 1 прозорец) и искам да се консултирам, преди да викам монтажниците. С 2 думи отваряемите части са по-тесни отколкото трябва. За височина не съм проверявал, може и там да има нещо не наред. Сега, по студовете това си проличава, тъй като са се посвили. Проверил съм да не са като лък касите и дори да има нещо такова е 1-2мм, т.е. не е само оттам. Как го забелязах - отвън като погледнах вертикалното уплътнение на фолксвагена и видях процеп, т.е. няма челно припокриване. От другата страна е точно колкото да уплътни в най-високата част на уплътнението, т.е. не може просто да се премести крилото, защото ще зейне от другата страна. Това е по средата, но и горе и долу го има в почти същата степен. Значи не е от лъкообразна каса. Нещо повече, на фолксвагена, поради тази причина 2-3 пъпки не могат да се приберат в насрещниците и понеже са секюрити, заклинват с най-високата си част.
Говоря само за външните уплътнения, вътрешните явно са с по-голямо застъпване и там няма проблеми. Масово крилата са с 10-14 мм по-големи от касата ( там където е външното уплътнение). Това ми се вижда малко, тъй като остават по 5-7мм от всяка страна, за да може крилото да захапе уплътнението. Уплътнението пък е най-високо на 4-5мм от края на профила и става една ювелирна работа, а при -20С сигурно и невъзможна да се настрои.
Забелязах на едно крило на врата, 84 см широко, че има разширение о/о 3мм при топло и слънчево време, спрямо -4С. Лятото сигурно идват към 5 мм и затова нищо не съм видял при монтажа.
Гледах едни уплътнения на Трокал ( сиви бяха) , които бяха дори изнесени навън от касата с малко, т.е. подобни биха ми дали лисващите мм, но искам всичко да стане по правилата. Аз освен да се направят по-големи крила ( при запазванена пакетите), друго не се сещам.

Дограмата е Саламандър Streamline 76, регистрирах се на сайта им, но така и не получих достъп до специалните файлове за производители. Понеже гледах(мисля на Вайс Профил) инструкции точно с колко мм да е по-голямо крилото от касата, ако не се лъжа беше 17 мм.
Интересува ме, има ли някой подобни инструкции за Саламандър, за да имам черно на бяло как трябва да се прави.
marmoz - специалист
По принцип стандартно застъпката на ПВЦто е по 8 мм от всяка страна /мерене отвътре/,а и до колкото съм запознат е стандартна за 90% от ПВЦ дограмата.Т.е. за тебе ако сетлата височина е 2м то крилото трябва да ти е 2,016м...... :)
radius - майстор
Отвътре ми се струва малко повече застъпката , аз затова питах за отвън, понеже там се дъни уплътняването.
miliad - майстор
Застъпването е по 8мм на страна спрямо клетката на касата вътре .Ако това е спазено значи си е О.К.
"Масово крилата са с 10-14мм по-големи от касата"-по-нормално е 14-16мм .
"Това е по средата, но и горе и долу го има в почти същата степен. Значи не е от лъкообразна каса"-Може да е лъкообразно крило.
Крилата ги мери в края и в средата, възможно е свиване навътре на крилото по ред причини.

Поста ти ми звучи, като тъмна дограма на припек.
Технически каталози да ти донесат от фирмата изпълнител.Има ред причини и възможности, които да доведат до моментната ситуация. Най-наясно, ще са хората който са изработили дограмата.
radius - майстор
В последното изречение се съмнявам, ако това което подозирам е вярно.
Да, тъмна дограма на припек е, но размерите са си размери. Неслучайно писах, че съм мерил и горния ръб на каса и крило, както и долния ръб - за да изключа възможнността от лъкообразност на което и да е. Дори да има 2мм, тя не оправя нещата.
Моите 10-14мм са взети отвън, вътре може и повече да е застъпването, но дори да е толкова явно е недостатъчно.
Тези 14-16мм за всички дограми ли важат? Уплътненията с профилите ли вървят или всеки производител на дограми се снабдява? Както писах, забелязах , че има уплътнения, с които печеля 2-3мм на страна.
stiv1961 - майстор
Застъпването отвън и отвътре трябва да е еднакво/ за повечето дограми е х 8 мм/. Викай майсторите ако могат да направят нещо от пантите за да стане горе- долу по 8 мм. Уплътненията на повечето дограми вървят заедно с профила.
radius - майстор
От пантите няма да стане, освен ако не разпънат крилото :проба: .
radius - майстор
На този профил, застъпването отвън е -3мм спрямо това вътре. Т.е. ако вътре е по 8мм на страна, вън е 5мм, което е критичния минимум и иска перфектна настройка.
Крила лъкообразни няма, каси до 2мм (от пренатегнат винт към стената), но тези 2мм така или иначе не са достатъчни.
Чакам да позахладнее, за да се "озъбят" проблемните места и да ги викам да гледат умно :axe:
radius - майстор
Ето какво казват картинките
Прикачен файл:
IMG1946.jpg
Действително, при този профил отвън застъпването е по-малко с 2мм. Това усложнява въпроса с уплътняването при използваните EPDM уплътнения с код 414025. Има едни по-издадени TPE уплътнения с код 414635, които със сигурност ще са по-добре. Ето за сравнение
Прикачен файл:
IMG1937.jpg
И как стоят на профила
Прикачен файл:
IMG1947.jpg
Понеже каталога е на немски нещо се оплетох и не мога да разбера тези TPE уплътнения може ли да се монтират допълнително или се правят на специални машини ( понеже има една подозрителна картинка, която съм сложил най-накрая). Ще пусна обяснения за EPDM и TPE, както и странната картинка, ако някой вдява от немски или пък е запознат, да помогне :
Прикачен файл:
IMG1940.jpg EPDM
Прикачен файл:
IMG1941.jpg TPE
radius - майстор
Странната картинка
Прикачен файл:
IMG1943.jpg
И някакво обяснение
Прикачен файл:
IMG1944.jpg
Ако някой е забравил какво питам, това е може ли TPE уплътнение да се монтира допълнително или става на някакви преси, с нагряване и кой знае как ?
  • 1
  • 2

Тема "Производствени размери крило-каса при PVC дограми" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: