• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 27
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
boqnkov - специалист
Здравейте, нов съм във форума и го чета с интерес. От скоро с жена ми сме собственици на имот 510 кв.м в село близо до Пловдив. Пред имота има всички необходими комуникации: ток, вода, канализация. Лицето на имота е 28м, а в дълбочина е 18м. Лицето е източно ориентирано. Искам къщата да е в северната част на двора и изцяло гледаща на юг, двора и той ще е южен. Нали така е редно? Това което със сигурност искам от къщата е да има хол, 2 спални, кухня с трапезария на едно, мокро и килер на едно, една баня и една тоалетна отделени. И сега в главата ми идва другата каша. Дали двуетажна със скосени тавани? Дали едноетажна? Ако е едноетажна дали да е гредоред или да има втора плоча отгоре, ако евентуално някога някой тръгне да разширява? Ако е едноетажна и е гредоред отгоре, ще мога ли да ползвам тавана за складиране на "боклуци", например разни сезонни неща. Ще ме издържа ли ако чат пат стъпвам там. Ако пък реша, че ще е едноетажна с гредоред, защо пък да не е сглобяема? Не знам процентно каква е разликата в цената а и не само цената ами като цяло плюсовете и минусите и дали цената оправдава компромисите? Като квадратура ми се въртят 60кв. двуетажна и 100тина едноетажна? Мераклия съм всичко да си движа сам. Ще събирам оферти и какво ли още не. Целта ми е да се получи, нещо хубаво и за по - малко пари. Далеч съм от мисълта да купувам най - евтиното, защото знам, че е най - некачествено. Просто една златна среда за бюджетен дом. Какво мислите? Ще съм много благодарен за мнения и препоръки от хора, които са строили, а и не само ... изобщо от всички които са в час. Поздрави!
П.С. Леле, че дълъг пост се получи.
torbalan - Дървен философ
Ако бюджета ти позволява - най-добре едноетажна... Не видях гараж да си предвидил...

Сглобяемите май са по-скъпия вариант.
VLADO66 - майстор
И аз съм за едноетажна,ако мястото има наклон може да боднеш едно мазенце под нулевия цикъл.
boqnkov - специалист
Какво имаш в предвид ако бюджета ти позволява? Двуетажна 60кв. не е ли по - скъпа от едноетажна с гредоред 100? 40кв. за покрива ли имаш предвид, че е много скъп. На мен лично повече ми харесва едноетажна, но варианта двуетажна го има с цел да остане повечко място в двора. А пък хич не ме кефи от 60 кв. 15 кв. да отидат за стълби. Гаража ще го мислим по - нататък. За сега има хубаво дърво на тротоара пред двора. :) Както казах, бюджета в началото е ограничен, иначе да - искам да има и гараж. Предполагам имаш предвид качествените сглобяеми са по - скъпия вариант. Мястото няма абсолютно никакъв наклон. Мазето ме наплашиха, че струва повече от един етаж.
torbalan - Дървен философ
Втория етаж, особено ако е тавански с наклонени тавани, почти с нищо не оскъпява строежа (нямам предвид обзавеждането и довършването, а само грубия строеж).

Ще ти дам пример - при мен, след като преправих покрива се оформи подпокривно пространство с максимална височина 3.5 метра и с площ над 100 кв. метра.
Стария покрив беше многоскатен (по-точно 6 скатов), а аз го направих като палатка.

Единствения разход, който съм имал за втория етаж е за гипсокартона, с който преградих стаите. Получиха се две големи стаи с площ по 25 кв. метра, две бани, две по-малки стаи с площ по 16 кв. метра, една още по-малка около 5 - 6 кв. Един килер за багаж и коридори...

Тук има снимки, ако искаш да разгледаш какво съм правил...
ebahti - майстор
Едноетажна,под гредите гипсокартон -над тях наковани кофражни дъски за да може да се ходи... viewtopic.php?f=47&t=17013
boqnkov - специалист
Да разбирам ли, че работата идва на кантар. Дали едноетажна с гредоред 100кв. или двуетажна 60кв. с наклонени тавани идват на еднаква цена. Излиза, че плоча 60кв струва колкото 40 кв. покрив. Така ли? Не знам как се решава въпроса със прозорците, защото горните стаи мисля да са двете спални + килер. Има ли решения евентуално и за малка тераса на втория етаж. Не ми е ясно как се реализират такива идеи. Иначе, не ми е никакъв проблем, че тавана ще е скосен. Нали знаете - всичко опира до пари. Такъв е и моят случай. Казах какво искам да има къщата и не знам кой от двата варианта ще ми е по - евтин. :-k
torbalan - Дървен философ
Хи хи!

Ми ела ми на гости и ще ги видиш тези идеи реализирани.

Имам и килер, и спални и тераса на втория етаж :)

Но да ти кажа - тераса на втория етаж трябва много добре да се хидроизолира :)
Моята откакто съм я направил - тече.
Омазал съм я със силикон доста грубо, та спря, но това лято или следващото със сигурност ще правя цялостен ремонт...
VLADO66 - майстор
Има един куп сайтове за готови проекти,ако постнеш тука нещо което ти харесва можем да коментираме.Ето ти едно примерче http://ispdd.com/projects_standardprojects.php?lang=bg
Svetoslavoff1 - майстор
VLADO66 написа:
Има един куп сайтове за готови проекти,ако постнеш тука нещо което ти харесва можем да коментираме.Ето ти едно примерче http://ispdd.com/projects_standardprojects.php?lang=bg
С извинение към автора на темата за малкото отклонение.
Владо, ако човек си хареса някой от тези типови проекти, може ли проектант да го узакони с подписа си на по-тънка цена от нов проект.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 27

Тема "Едноетажна или двуетажна къща?... или пък сглобяема..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: