• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
cvettomirr - специалист
Здравейте,
тази година съм решил да строя гараж зад къщата ми имам място 3 метра широко на 12м дълго. Запознах се с процедурите по документацията, и трябва да поискам разрешения/съгласие от съседите че ще строя на межда, да ама те се запънаха, че ще и е тъмно, че няма да и стават доматите и отказаха, с една дума простаци, макар че и обясних че слънцето не пече от 5м., тя каза че ще е пък задушно за домата и, и и отговорих, че през една къща има такъв гараж който е на межда и да отиде да види че не засенчва, а тя ми отговори че там бил черен двор. Българинът е прост и е завистлив според мен.


Да питам,
преди време бях чул че можеш да стриш без съгласие от съседа в твоя двор да не е на междата на височина 2.20 - 2.40м, ако има някой запознат нека пише.
VLADO66 - майстор
Ако между двата имота има плътна ограда можеш за строиш до нейната височина,ако няма съгласие на съседа чети тук http://www.cadastre.bg/zakoni/zakon-za- ... /4361/4368
ArturDent - Почти Безобиден
Е нали ще правиш проект. Този който ти го прави трябва да знае.
Силно се съмнявам да имаш право на нещо повече от 2.2 м. при равен терен.
kozl - майстор
Не знам какво очакваш от форума, осен да ти цитираме закони. По добре се срещни с главния архитект на общината и като го предразположиш, той би трябвало да ти изясни какво може и как да стане.
Tsilkov - майстор
С 2,20 ограда, наклонен покрив и леко вкопаване - спокойно се оправяш за гараж. За самия гараж трябва да искаш виза от главния архитект.
kolcho - специалист
cvettomirr написа:
трябва да поискам разрешения/съгласие от съседите че ще строя на межда, да ама те се запънаха, че ще и е тъмно, че няма да и стават доматите и отказаха, с една дума простаци......................................................Българинът е прост и е завистлив според мен.

Учтиви господине, няколко бележки по горния цитат:
1. Съседите Ви имат право да Ви откажат подобно застрояване. И това е тяхно законно право, чието упражняване не ги прави "простаци" по никакъв начин. Аналогичните права имате и Вие, както и всеки български гражданин.
2. Да наречеш сънародниците си "прости и завистливи", а после да имаш наглостта да искаш съвет от тях е натурална форма на простащина!
...................................
Със здраве :)
Tsilkov - майстор
kolcho написа:
Съседите Ви имат право да Ви откажат подобно застрояване.
Тонът ти е правилен, но специално тук не си прав! Какво имаш право да застроиш и какво не, е определено от закона(все пак се водим демократична република). Самия закон в строго определени случаи те принуждава да се съобразяваш с мнението на съседите когато те са пряко заинтересовани. Тези случаи изобщо не са много(свързано застрояване на калкан, плътна ограда по равни части в имотите......) и не изчерпват вариантите с които можеш да постигнеш твоето инвестиционно намерение. В противен случаи съседът ти ще те "рекетира с откази" за всяко нещо.
kolcho - специалист
Tsilkov написа:
kolcho написа:
Съседите Ви имат право да Ви откажат подобно застрояване.
Тонът ти е правилен, но специално тук не си прав! Какво имаш право да застроиш и какво не, е определено от закона
Е, законът е категоричен - ако човек е решил да строи на границата със съседски имот и ако на тази граница не е налице вече построена сграда от страна на съседите или не е налична плътна стена / тогава разрешението е дадено по подразбиране!/ - трябва да се вземе разрешение от комшията, иначе процедурата по проектиране и узаконяване на замисленото просто не се стартира!
Така че - едва ли бъркам особено:wink:
yancho_lud - специалист
От личен опит ти казвам, направи си една плътна ограда изцяло в твоя двор и после си пусни един наклонен навес към оградата и пращай съседа да си играе със питона. Аз така имах проблеми с един вкиснат дядка и си направих законна тухлена ограда 2 метра и после си направих навес към нея които затворих в последствие и стана супер гараж. Дъртия ми пращаше службите, но всичко като е законно пият по едно кафе и си тръгват.
cvettomirr - специалист
Може и да дадът съгласие, трябва да отида другата седмица до нотариус да запазя ден и час, и да питам колко пари ще струва това съгласие. Тоя гараж ще ми изкочи едни 4 бона как и да го смятам, отделно и трифазен ток трябва да вкарам + 900лв. Абе мерак...
  • 1
  • 2

Тема "Построяване на гараж и първият възникнал проблем" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: