• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
gogitko - специалист
Има и гъвкави с два слоя, външния гофриран, а вътрешния гладък .Пак метровки, но са почти два пъти по-скъпи.
nikolovvd - майстор
Така е, има всичко, но е с пари.
Ето го моя комин изграден от изолирани елементи с цена около 100 лв. на метър. Над керемидите е с неизолирани елементи и само там се задържат сажди. При допустими 1.5 м. без укрепване, съм го пуснал 2 м., но без изолация за по-малко съпротивление на вятъра. Знам че е грешно, но няма как да го укрепя. Аз сега го чистя веднъж годишно и то отдолу, а ако бе изолиран целия, може би на 3-4 години щеше да ми се налага да го чистя.

Прикачен файл

Комин.JPG
Комин.JPG (10.2 KиБ) Видяна 2445 пъти
prascho - майстор
Всичко това е чудесно, но ще се намерили някой да предложи читав майстор за да ми направи обшивката?

П.С Тъй като имате практичен опит с тези кюнци каква шапка бихте препоръчали? - против вятър, против дъжд, конусобразна или дефлектор?
prascho - майстор
В неделя може би ще стигна до кофража на шапката. Има ли нещо по-специално, което трябва да се знае и направи при отливането на шапката?

Да Ви питам :

Височината на комина от къде се взима. От средата на отвора /в моя случай кюнеца/ или от близкия до билото край? Благодаря.
prascho - майстор
Привет,

Приключих със зидарията вчера на 1,4м височина от страната на билото, днес мина човекът с обшивката. Остана да направя бетонна шапка и да си поръчам една шапка неръждавейка против вятър на кюнеца.

Как се прави кофража на бетонната шапка? Как го подпирате? Виждам, че на старите комини шапката започва с "трегер"/ основа върху тухлите преди да се разклони в страни. Колко арматура се слага?

Поздрави.
VLADO66 - майстор
Кофража се прави с дъски предварително сковани на Г като можеш да ги подпреш на покрива.На моя комин арматурата я правих с шестица скара око 7-8 см.Под арматурата трябва да наковеш летвички за водокап на 2-3 см .от външния ръб.Същия водокап може да се направи от дебел кръгъл кабел който една седмица след наливането да издърпаш.По въпроса за бетона-вместо бетон съм налял смес цимент-мозайка #4 1:1стана много здраво и неразрушимо от външните условия.
prascho - майстор
Мерси за инфото. 5 см дебелина на шапката добре ли е? Ще старчи навън около 9-10см. Не разбрах пропорцията между цимента и мозайката /1 към 1 или 4 към 1/. Стандартна мозайка или...?
VLADO66 - майстор
Шапката 6-7см.Мозайка 4мм в съотношение с цимента 1:1,малко по-скъпичко идва ама правиш комин веднъж.Трябва да оформиш шапката отгоре леко обла за да може да се стича водата.преди за оформиш отгоре трябва да уплътниш/изгониш въздуха/ като внимателно почукаш кофража.
prascho - майстор
Видях, че останалите два комина имат наклона навън за оттичане. Баща ми се сети, че майсторите като строяхме правиха корнизите на прозорците с бял цимент и мозайка. Ще видим дали няма нещо останало в наличност. Ама само цимент и мозайка ли, без пясък? Аз бутнах 4 метра комин и го изградих отново. Едва ли ще се циганя за торба цимент :).

П.С Отивам да творя шапката, утре арматурата след работа, вторник наливам :). Това е плана за действие.
VLADO66 - майстор
Без пясък.Като забъркате мозайката я оставяте да почине за 10 минути и я пребърквате пак.Старите майстори казват на това-мозайката да "втаса"
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "подмяна на комин - технология и материали?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: