• 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
boqnkov - специалист
Благодаря за отговора. А може ли стиропора горе да не го лепя, а само да го наредя плътно и върху него да нахвърлям ОСБ плоскости? Ето и какви са бъдещите ми творчески планове:
- след дограмата входна врата ( и тя на 10см от долната плоча). Като цяло предвиждам стиропор 6 см по цялата плоча. След това замазка 4см. и паркет или плочки.
- след дограмата и вратата ВиК инсталацията. Правата вода мога ли да я пусна в замазката над стиропора в баните? Това с цел да не къртя колони при преминаването им.
- електро инсталацията
- мазилки - турбозол навсякъде без мокрите помещения.
- вароциментова в мокрите
- замазка в цялата къща. Тук трябва ли да спазя нещо по - конкретно за да ми излязат нивата? Да речем там където ще има плочки стиропора да е 5см , а не 6? А където си е паркет да е 6см. Или да карам всичко с 6см и вече където е нужно нивото да се коригира със замазката.
- мазана хидроизолация в мокрите
- плочки в банята и коридора
- Настилки в къщата
- врати
- и т.н.

Това ли е правилната поредност на процесите или някъде бъркам?
boqnkov - специалист
Дограмата вече е сложена, скоро ще кача и снимки. Плочата реших да я изолирам отгоре, но още не съм решил с какво. Моля дайте идеи и то бюджетни. Таванското ще искам да може да се ползва за склад/фитнес/кабинет... още не съм решил какво точно. Върти ми се нещо от рода на стиропор с ОСБ плоскости... :?
Tsilkov - майстор
Става също и система за сух под на кнауф или да си направиш дюшеме върху дървени ребра и между тях вата.
boqnkov - специалист
Благодаря за отговора, но дюшеме с дървени ребра и изолация май ще ми дойде малко скъпо. Кой материал излиза най - евтино от към цена/изолация? Твърд стиропор или фибран? Ако е фибран ще може ли да си ходя по него спокойно или трябва да има нещо върху него? Другото което ме интересува е необходимо ли е да се лепи за плочата. Дебелината на материала не е от значение за мен. Може и 5см фибран, може и 8 стиропор, стига да е по - изгодно финансово.
boqnkov - специалист
Ето и къщата в мааалко по - завършен вид. Електроинсталацията е готова на 93%, и скоро мисля да почвам ВиК. Искам пред хола да имам веранда. Обаче не съм измислил как да я покрия. Изложението е юг. Мислех си да направя цокъла с едно стъпало по - ниско от нивото на пода в къщата. Мисля си че ако я направя 3м издадена напред и я покрия с керемиди много ще се затъмни хола и си мисля дали с тента или нещо подобно ще е по - добре. Страх ме е, че без нищо ще навява много снях пред голямата врата на хола. Смятам в близост да направя и лятна кухня (по - скоро летен навес) с барбекю, плот, мивка, хладилник и печка и ми се иска верандата да може да се използва за хранене от лятната кухня. Да нямам и веранда и отделна маса със столове за лятната кухня. (не знам колко добра идея е това). Ще се радвам да споделите идеи и виждания за лятната кухня и разположението и в двора.

Прикачен файл

Къща.jpg

Прикачен файл

dvor.jpg
Tsilkov - майстор
boqnkov написа:
Мисля си че ако я направя 3м издадена напред и я покрия с керемиди много ще се затъмни хола и си мисля дали с тента или нещо подобно ще е по - добре.
Използвай тента - не прави стандартна катакомба с керемиди дето слънце не вижда. Ако ти е мерак лятна кухня с покрив я направи като отделна застройка отдръпната от къщата. Като имаш сняг пред врата ще го изчистиш, а и да не го няма да настъпи "апокалипсис" - дограмата си има уплътнение.
boqnkov - специалист
Благодаря за отговора. Аз знам, че не е фатално, но все им се иска да има нещо по - солидно над голямата врата на хола, така че да не ме притеснява. Въртят ми се някакви чисто луди идеи в главата, но не знам как биха се реализирали. Представям си нещо като козирка с керемиди до половината от верандата и под нея още една такава изкачаща напред и заставаща вече извън очертанията на верандата. Така зимата долната я държа прибрана под горната, а лятото се изтегля и есента се прибира. Ясно ми е, че трябва да е дооооста изчанчена конструкция за да е както трябва. И още един въпрос. Това е снимка на комина от хола. Започва от таванската плоча и нагоре си е супер. Имам няколко варианта в главата:
1. Да го иззидам до долу и да стои като зъб до телевизора в хола (евентуално облечен в някакви камъни).
2. Да иззидам 2 или 3 тела от тавана надолу, стъпили на някакви планки или по друг начин, но да има комин в хола.
3. Да го затапя по някакъв начин и да се измаже и да не си личи, че там има комин. При този вариант ме е страх да не избие влага / вода по тавана.
До това коминно тяло ВЪРХУ плочата има залепени други т.е. в комина вървят две тела. Тези, които са за вентилация в подпокривното мисля в тях да вкарам вентилацията на баните и аспиратора, а пък в това, което слиза до хола да оставя за вентилация на самия хол. Според вас това добра идея ли е?

Прикачен файл

комин forum.jpg
Tsilkov - майстор
boqnkov написа:
но все им се иска да има нещо по - солидно над голямата врата на хола, така че да не ме притеснява.
Какво да те притеснява - прозореца е на Юг и 3 стъпала над терена?
Това което казваш козирка с тента е стандартен вариант, ама си е играчка (разбирай изваждане на пари) за да сатне както трябва - добре изглеждащо и без термомост.

Относно комина зависи дали планираш да го ползваш за нещо там - то иначе и една розетка в цвета на тавана би свършила чудесна работа.
boqnkov - специалист
Относно комина мисля за сега да го запълня с пяна и да си измажа върху него. Някой слънчев ден ако ми притрябва си го включвам в уравнението. Другото което ми се върти из главата е в коридора дали да не направя отвор 120/70 (има достатъчно място) за таванна стълба, която се издърпва и прибира. Това с цел да не правя външна стълба към тавана, която едно, че няма да е малко пари, друго, че не знам как би се отразила на фасадата на къщата. И последно тази козирка над входната врата ми се струва малка, защото цялата врата е в пръски от дъжд. Искам да направя козирката по - голяма и не знам какво е най - правилното решение. В момента козирката е 2/1 м , а на мен като че ли ми се иска да е 4/2 м, но трябва да говоря с конструктора за да си каже мнението по последните два въпроса.

Прикачен файл

za forum 9.jpg
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33

Тема "Строителство на къща - стъпка по стъпка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: