Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
dolli - специалист
Tsilkov - майстор
Готини филмчета - само дето не знам какво толкова грандиозно различно видя от "у нас" :?
PCL82 - майстор
Имай предвид, че строителството на балканите и западна Европа е съсем различно заради сеизмичните изисквания. Западна Европа е била дъно на океан и там заметресения над 3-4 по Рихтер не се очакват.

Затова там частните къщи се строят без колони, на някои места и без пояси, а просто с една 10см плоча, както по стари наши къщи може да се види. Те и тези частни къщи не ги строят за вечни времена, а след 50-80 години ги събарят и строят нови. Идва един багер с една голяма щипка и ги схрусква за едни предобед.

Наличието на повече бетон е точно заради сеизмичната устойчивост. И ако сравниш старите сгради, разчитани за 7-ма степен по Медведев Шпонхоир Карник и тези за 9-та степен ще видиш също разлика в количеството на бетона и железата.
Георгиев - специалист
То да вземат да вкарат еврокодовете от 1-ви януари и стой и гледай какво значи то желязо и бетон... :D
dolli - специалист
Знам за сеизмичните различия, но все пак ми направи впечатление малкото количество бетон. Основи около 30 см, а нагоре зид от фуднаментни блокчета :? . Настилката на кота 0 дори не я армираха. Това са къщи по типови проекти и масово се строят в Полша последните години. Информацията е не само от интернет, а и от лични наблюдения. Там никнат цели квартали в предградията на големите градове с къщи от този тип. Готова къща с размер горе-долу като показаната в клипчетата, само че с двоен свободностоящ гараж и двор от около декар се продаваше за около 120-130 хил. евро. Напълно завършена, кухня и баня оборудвани със санитарията, шкафовете, вградената техника, само редиш мебелите в останалите помещения и влизаш да живееш. Продават ги същите и на груб строеж като там цената е около 65-70-75 хил. евро.
Там мансардния етаж е просто класика в жанра, масово къщите им са с мансарден етаж. Естетически е много издържано, раздвижено, красиво и прочее. За функционално не знам ...

Цилков, не че нещо кой знае какво грандиозно има във филмчетата. Харесаха ми, реших да ги споделя. Не всички в този форум са професионалисти, има хора лаици, на които може да им е интересно да видят етапите на строителство на една къща.
PCL82 - майстор
Знаеш ли тези къщи как се пукат? Както по нашите села ще срещнеш пукнати къщи така и по западна Европа такива полу-масивни къщи имат пукнатини, когато са строени на наклонен терен или са на главна улица. Колкото и парадоксално да звучи тези хора с уж висок жизнен стандарт живеят като чергари по-често под наем, а ако успеят да се сдобият със собствено жилище, то най-лесно е някаква такава типова къща. Стаите често са малки кутийки по 6-10м2. А обзавеждането е талашит и пластмаси, които скоро се изхвърлят. Икономията е майка на мизерията.
Tsilkov - майстор
dolli написа:
Не всички в този форум са професионалисти, има хора лаици, на които може да им е интересно да видят етапите на строителство на една къща.
Филмчето си е супер - заглавието ти е много "журналистическо" :lol: . Като изключим няколко шайби, колони във всеки ъгъл и малко желязо по в греди за пространствена коравина въпросната къща не се различава финансово и като масивност спрямо това което се строи у нас. Това че тука много хора зорлем се набутват с мазе по голямо от къщата и бетонен покрив (та да надстрояват небостъргач за идните поколения) си е техен проблем.
P.S. В клипчето има една "режисьорска хитрост" - не дават извършването и връщането на "масовия изкоп" и човек остава с впечатление , че за основите копват ени 20-30 санта (това е само ръчния изкоп) и аре готово :lol: После пък уж ги зидат ама с бетонни блокчета и ги шпкаловат с теракол - сещаи се колко пари и труд спестяват - николко :lol:
muhtarov - специалист
изобщо не съм впечатлен.
плитки основи, нищо различни, просто строят като нашите цигански махали
colyo - специалист
Един приятел работеше преди години към Юво (аналог на Винербергер) в Германия и като му казах, че започвам да строя ми запали чергата да използвам "план" тухли (не знам дали на нашенски се водят така). Моята къща е строена по същия начин и наистина стана много бързо. Ето и рекламното клипче. Не се предлагат на нашия пазар (6 евро е едната тухла) така, че не им правя реклама.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uA1smwv6-DM[/youtube]
Bradley - специалист
Преди всичко извинявам се за техническата си неграмотност и абсолютното непознаване на съответните термини...

Бърз въпрос може би встрани от темата, но незаслужаващ самостоятелна тема - Ако изощо могат да се сравняват: 1. 1 етаж до 100-на квадрата без мазе и тавански помещения - основи, плочи, колони бетон и арматура + стени зидария/тухла и покривна конструкция от дървен материал) и 2. Основи, плоча, колони, стени т.е. железо-бетонна кутия с покривна конструкция от дървен материал или метални елементи - кое би било по-евтино, по-лесно за изпълнение и по-бързо без да изпадаме в теоретични спорове за предимствата и недостатъците на двата вида строителство просто като чуя изкопни работи, мазета, ненадейна поява на вода до коляно, проточване на зидането, леене на втора плоча с идеята за бъдещи поколения над дъртите и прочее и изпадам в ступор - и думички като арматура и кофраж, кубици бетон и изработена в някой склад подпокривна конструкция ми звучат далеч по добре - та има ли нещо вярно или съм прекалил с гледането на клипове в youtube...

Тема "За бетонните бункери у нас и как го правят поляците" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: