• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Tsilkov - майстор
StanZ написа:
Загубих няколко квадрата от 1ви етаж, но 'превзех' чисто още 40кв на горния етаж. Тогава пък и сега си мисля, че не сгреших ...
Загубил си 13 квадрата на първия, ще строиш още 40 на втория. Тотално 50 квадрата за строене, отопляне и чистене, а си спечелил 20 вкадрата стая с неясно предназначение. Дано поне от нея да има няква хубава гледка та да има смисъл цялото упражнение :rolleyes:
Изобщо как се е стигнало до тая драма ,че на 150 квадрата с архитекта ти сте успяли да постигнете функционалност равна или по-ниска от на стандартен 90 квадратов апартамент :? :shock: [-X Направо акълът ми не го побира.
StanZ написа:
В проекта ми е зададен Б25 в основите, общо 55 м3.
С толкова много колони (ако ти е вярно 3Д-то и маркираните в червено колони) и тия масивни ивици ще ти отиде сигурно и повече - кому е било нужно не е ясно.
Иначе за Б20 и Б25 можде да се пише доста ама: http://www.beton-express.com/main_pages/price_list.html 55*4,8 = 264 лв. с ДДС разлика в цената -на фона на това колко желязо ще имаш в тия основи не знам изобщо какво го мислиш.
StanZ написа:
5. Цени на актуването до Акт 15. Ще има авторски надзор, имам и технически с който ще подпиша договор. Какви други такси ще ми се наложи да плащам до Акт15, за да съм подготвен ... приблизително.
Такси няма - имаш една зповедна книга, няколко уведомления по пощата, трябва да се пишат актове (може от техническия, може то теб, може и на някои да платиш да го рпави като например проектанта) и трябва да си събираш декларациите и сертификатите на материалите (ако не ги събереш може псоле да се наложи и тях да плащаш).
IvanR - специалист
StanZ написа:
IvanR написа:
Относно класа бетон
https://www.google.bg/search?client=ope ... D1%81+2012

чети Чл.59(3)
Благодаря за насоката. От това което разбрах:
Класът на бетона по якост на натиск за стоманобетонни конструкции, които поемат сеизмичните сили, е не по-нисък от В25 (С20/25). Допуска се за строежи с клас на значимост І да се използва бетон с клас В20 (С16/20)
Къщите са V категория и по закон се водят строежи с клас на значимост І. Ако бъркам ме поправете. А и това мисля да е само за основите, като цялата конструкция нагоре (колони, греди и плочи) ще ги направя с Б25.
Чети внимателно, това е V-та категория жилищна сграда, а не допълващо застрояване. Всичко е Б25.
StanZ - специалист
Tsilkov написа:
Загубил си 13 квадрата на първия, ще строиш още 40 на втория. Тотално 50 квадрата за строене, отопляне и чистене, а си спечелил 20 вкадрата стая с неясно предназначение. Дано поне от нея да има няква хубава гледка та да има смисъл цялото упражнение :rolleyes:
Изобщо как се е стигнало до тая драма ,че на 150 квадрата с архитекта ти сте успяли да постигнете функционалност равна или по-ниска от на стандартен 90 квадратов апартамент :? :shock: [-X Направо акълът ми не го побира.
Знех че правя компромис, но така както си го описал настина изглежда че губя много пространство, но чак пък да го сравним с 90м2 апартамент! "Губя" 7.74м2 върху които са разположени стълбите, но под тях ще има килер ... все пак в някаква степен това място ще бъде усвоено.
Въпреки това за да съм коректен ще махна загубата и така партера от 93,8 става 86,06м2. ( с една условност че тук смятам единствено 'светлото' чистата квадратура, без стени, тераса и външни стълбища (3 броя)).
По този начин горе правя стая (спорната за която всички ме ядат), техническо+баня и площадка, общо 38,2 (светло)... разбира се не слагам стълбището отново. Всичко 124,26. другото до 170 са терасата, стъблите(вътре,вън) и стени. Ти разбира се може да намериш слаби места в идеите и разпределението.
Разбираемо е и не бих се засегнал, все пак това ти е професия.
Колкото до тези допълнителни 38м2 на втория етаж прецених че инвестицията си заслужава. Може и да бъркам, няма да ми е за първи път. Там ще вложа:

Бетон - 11.54м3 - 1960лв
Арматура - 1250кг - 2500лв
Тухли - 1500лв
Общо - 5960 (включен транспорт и др. с малко плюс) за грубия стр. Основи, покрив(така или иначе ще ги правя) и труд не смятам по разбираеми причини. Ще има и други разходи, но аз отделям парите за двете фази.
Tsilkov написа:
С толкова много колони (ако ти е вярно 3Д-то и маркираните в червено колони) и тия масивни ивици ще ти отиде сигурно и повече - кому е било нужно не е ясно.
Иначе за Б20 и Б25 можде да се пише доста ама: http://www.beton-express.com/main_pages/price_list.html 55*4,8 = 264 лв. с ДДС разлика в цената -на фона на това колко желязо ще имаш в тия основи не знам изобщо какво го мислиш.
Да, 3Д модела на конструкцията го правих 1към1 и го направих леко прозрачен за да добиете представа за какво иде реч. Съгласен съм и за бетона в основите, че няма как да се сметнат точно ... сложих 5м3 повече предварително да съм спокоен.
Колкото до цената, не искам да се правя на циганин тук, но тия цени които си ги дал аз мога само да мечтая тук ... това са реалностите и за мен разликата между б20(116лв) и б25 е мааалко по голяма. Търся съвет дали мога да направя лек компромис с марката само в основите.
Няма да пестя от количество, още по малко с желязото.
Tsilkov написа:
Такси няма - имаш една зповедна книга, няколко уведомления по пощата, трябва да се пишат актове (може от техническия, може то теб, може и на някои да платиш да го рпави като например проектанта) и трябва да си събираш декларациите и сертификатите на материалите (ако не ги събереш може псоле да се наложи и тях да плащаш).
Благодаря, разбрах се с техника да движи нещата.

пп: докато пишех IvanR е отговорил за бетона. ще погледна и ако няма на къде, ще стискам очите :)
kolcho - специалист
Колега, Цилков ти е казал нещата по един възпитан начин, аз ще бъда по-директен / нищо лично!/.
Проектът, по който възнамеряваш да строиш, е тотална кретения.
1. Твърдиш, че бюджетът ти е основен фактор, а възнамеряваш да строиш 171 кв. м., които включват 2 помещения по около 13 кв., едно от 18, едно от 23 и още едно от 26. Тези помещения са гарнирани с две бани / 6+3 кв./, котелно от около 4 кв. и невероятен обем коридори, стълбища и пр."екстри". Т.е. - при обща полезна площ от около 105 кв. са налице 66 кв, отишли в стени, коридори, стълбищни клетки и пр. Пресметнато - 38% от площта ти. Дори начинаещ проектант ще ти каже, че максималната стойност следва да е по-ниска от 30%, обичайната е около 25%, а добрите проекти / при традиционно монолитно строителство/ могат да я свалят до 22-23%. Преоразмеряването на този проект е следствие на нещо очевидно - проектантът е заложил стълбище и коридорна система като за двуетажна къща, а вторият етаж е едно ..... стайче...За да не се стига до тази абсурдна ситуация е трябвало всичко да се разположи на един етаж. Така въпросните 105 кв. биха са побрали в не повече от 135-140 кв застройка. Икономията е от порядъка на 30 кв. Минимум 10 000 лева по-малко. За човек, който се терзае от няколкостотин лева вповече - тотално разхищение, което хвърля в музиката колегите тук!
2. Кой е този проектант, който ти препоръча да не връзваш котелното със коридора, като по този начин достъпът ще е единствено отвън? Абонамент за освежаващи зимни разходки при -20? Кажи на този кретен да си скъса дипломата.
3. Дневният тракт на първия етаж е образец за малоумие. Представлява широк коридор с две части. За да стигнеш с торбата продукти до кухнята, първо минаваш през краката на хората на канапетата / в това време те си удължават вратовете в опит да видят безумно разположения телевизор!/, после се спъваш в някой кухненски стол, докато стигнеш до хладилника. Директен достъп на кухненската част до коридора - йок! Подобни решения са допустими само в критично маломерни жилища. При над 40 кв. дневен тракт и толкова коридори, такава грешка говори само за едно - проектантът е дебил!
4. Непокрита тераса над обитаемо помещение? По нашите географски ширини? Никога не бих живял в подобно жилище!
..........................
Та, викаш - имаш проблем с 20/25?
Хе, хе - да ти имам проблема, дето се вика!
Единствения съвет, който мога да дам е - хвърляй това недомислие в печката, намери си кадърен / друг/ проектант и му задай задачка:
- 105 кв ПП/140 кв ЗП на един етаж;
- максимално опростен покрив и основи;
- разделяне на части ден/нощ;
- директен достъп до кухня и котелно;
- интимизиране на къта за сядане в хола;
..........................
Така ще спестиш поне 10000 / сумата е поне двойна, ама да не те плаша!/. После можем да обсъдим новия проект за дреболийки тук! Това, което си предложил просто не става и ще е истинско престъпление да те заблуждаваме с благи приказки от типа "абе, симпатичничко, ама нещо прозорчетата..." :wink:
Успех :)
VLADO66 - майстор
В потвърждение на горното ето една къща с приблизително същите параметри на застрояване на един етаж http://gotoviproekti-och.com/233/ Печелиш 2 плочи по-малко ако я правиш със скатен покрив.
Tsilkov - майстор
StanZ написа:
но чак пък да го сравним с 90м2 апартамент
Ами за да се разграничи една сравнително икономична къща (120-150 квадрата) от стандартно голям апартамент (щото колкото и да е икономична доста повече пари даваш за нея) трябва да има поне следните особенности които при теб ги няма:
1. В антрето да имаш място за шкаф с почти всикчи обувки и 4-8 зимни якета. При теб сега има едно шкафче дето само за обувки става и е по размер 100 см ама щото е начертано некдърно. Релано като махнеш касата на вратата, мазилките и отстоянията и става 80-90.
2. Трапезарната маса да не е в средата на кухненските шкафове
3. От дивана да можеш да си гледаш директно в телевизора (то тва и при апартаментите го няма ама при теб липсва)
4. Да имаш перално помещение или поне място в банята за пералня а не да я слагаш в кухненските шкафове където не и е мястото
5. Да имаш нормална баня а не да не можеш да отвориш вртата от ваната
6. Да имаш толаетна в коридора поне за гостите или да се измиеш набързо, или някои ако е на "много належаща нужда"
7. Градеробите в спалните да са ти 60 см щото това е стандарта за закачалки а не като при теб 50 см и то забити в касата на вратата. Да не говорим че на тая квадратура е задължително да имаш гардеробно.
8.............................................
и въобще както писа kolcho всичко това го пиша "културно и сдържано" по две причини:1. за да не ме обвини някои че плюя по колегите и 2. защото си дал пари за това недомислие (колкото и малко да са те) и ти предстои още много работа и апри да даваш. За техническата и архитектурната част на проекта направо не ми се говори.
StanZ написа:
Там ще вложа:
Бетон - 11.54м3 - 1960лв
Арматура - 1250кг - 2500лв
Тухли - 1500лв
Общо - 5960 (включен транспорт и др. с малко плюс) за грубия стр. Основи, покрив(така или иначе ще ги правя) и труд не смятам по разбираеми причини.
Зббравяш следните пера:
1. кофраж
2. стълбище
3. парапет
4. отопление
5. електро
6. увеличена покривна площ
7. увеличена фасада
8. прозорци
9. тераса
10. маизлки
11. под
12....................................
Изобщо какво само го пресмяташ тоя бетон - той е най-евтиното в целия строеж.
StanZ - специалист
Направо ме раздробихте. :? Със сигурност функционалността куца както каза Цилков. За съжаление някои неща и аз виждях, други аз ги исках така. За добро или лошо за мен посоката е само напред. Всичко през което преминах за документите, пари и време ... по скоро ще се откажа от къща, но няма да повторя цялата процедура отново. Който е минал по този път ще ме разбере. До тук две неща които предлагате ме замислиха и почти сигуно ще променя: прозореца на спалнята ще е на юг и както изглежда ще покрия терасата с покрив. Въпроса е какво друго може да се направи пред свършен факт. Цилков, те тия мебели и разпределението архитекта ги е наслагал стандартно или както е преценил. Когато му дадох приблизителните размери на помещенията имах свои виждания за разпределението. Особено пък мебелите в хола, то като ги гледам така и аз не бих ги наредил така ... да не говорим пък за ваната, ЪпсурТ. Перално съм предвидил :) А камината е по скоро за естетика и се замислям дали да не я преместя в кухнята до отвора между двете помещения, да е нещо като ъглова ... или пък изобщо да я премахна. По този начин ситуацията става абсолютно различна. Мислил съм спалнята която е до входа да е кабинет, да го намаля и да преместя стената между двете стаи, а мястото което ще остане да превърна в дрешник, който ще скрие гредата. Още няколко такива неща ми минават като идеи, но ще разчитам и на вашата помощ. За две неща аз поемам пълна отговорност, не е виновен архитекта - котелното, дори първия ми вариант беше да вдигна помещение само за него на 5м отзад, но там така или иначе ще е склада а аз нямам мазе. Иначе това е наистина най-доброто, котела в мазето и склад с малък прозорец. Дугото за което си признавам намеса е ширината на стълбите. Толкова кофраж съм правил на изчанчени стълби, непрактични, неудобни и 90% от всички тесни. Най лошата комбинация е всичко това събрано на едно и комбинирано с вити между двете стремена (всичко това личен опит). И коридора май щях да забравя, аз исках да е 180см широк.
Какво имаш предвид за трапезарията и масата?
prascho - майстор
Човек... добре, че си със здрави нерви. Аз сигурно щях да се потисна след толкова сарказъм от проектантите. Ясно е, че разположението на мебелите е примерно и много по-добре може да се подреди. Пример : на мястото на камината една секция с телевизор...има и други неща, които могат да се оптимизират...

Вярно е, че когато строй човек особено без опит е хубаво да потърси повече съвети, а не да се довери само на един архитект и проектант.
Един съвет от мен: ако ще има втори етаж не режи стълбището. В къщи сме с по-малко и е неудобно. И не очаквай нищо добро да се появи от север. По възможност избягвай каквито и да е прозорци и тераси от север. Освен студ няма друго, което да се появи на хоризонта. /Не забравяй, че един прозорец е еквивалентен на "дупка" в стената, която модерните технологии се опитват да преградят/. На стая от порядъка на 15-20 м2 един трикрилен прозорец с юг-...изложение е напълно достатъчен. Навсякъде, където имахме по два двукрилни прозореца ги сведохме до един по-голям/според мен добро оптимизиране/.

П.П. Баща ми наглежда на 2-3 часа котела на твърдо гориво.
VLADO66 - майстор
StanZ написа:
Направо ме раздробихте. :? Със сигурност функционалността куца както каза Цилков. За съжаление някои неща и аз виждях, други аз ги исках така. За добро или лошо за мен посоката е само напред. Всичко през което преминах за документите, пари и време ... по скоро ще се откажа от къща, но няма да повторя цялата процедура отново
Процедурата по чл.154 от ЗУТ не е толкова тежка и ще ти отнеме месец-два.По-добре го направи от колкото да влезеш да живееш в новата си къща със съмнения.Аз живея в къща и ако ми се наложи пак да правя-никога,ама никога на два етажа.Не съм толкова дърт ама се хващам вечер каталясал че ми е по сладко да дремна в хола пред телевизоро отколкото да изкачвам към втория етаж.Това помещение горе или няма да го ползваш или ще е за гости.И друго- ако не ползваш сушилня ти ли ще сваляш легените с пране от втория етаж, :? щото половинката ти много бързо ще откаже и :axe:
Pasko - специалист
Щом си я харесва, значи си я заслужава! Човека иска съвети ,а на градивна критика отговаря ,че всичко вече с свършено!?!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Започвам нова къща, имам нужда от съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: