• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Tsilkov - майстор
prascho написа:
И мен почнахте да ме цитирате....:)
Нщо лично - просто ти си напсиал най-ситезирано едно нещо за което много хора (включително и StanZ) се хващат като "удавник за сламка" - това че мебелите са преместваеми.
prascho написа:
Лично според мен е хубаво кухнята и трапезарията да са две съседни помещения, а не едно общо.
Тука е въпрос на вкус - което и да се избере важното е да е направено добре. И двете решения си имат плюсове и минуси. Да не говорим че има и трета вариация - кухня с тразпезария заедно, а дневната отделно.
prascho - майстор
Аз се опитах и посочих няколко неща, които може и да промени и ще изглеждат нещата по функционални /според мен/, но все пак трябва да се съобразя и с желанието на автора, че не му се занимава с промени.

Зъбът на първия етаж между хола и трапезарията също е доста излишен. По-хубаво е да дръпне стената надясно и да направи едно общо помещение - хол, трапезария и кухня. Този прозорец дето е оставен там е .....напълно излишен. Достатъчно светлина ще влиза в кухнята/трапезарията от юг.
StanZ - специалист
Цилков, адмирации за търпението и помощта към всички нас във форума. Не се засягам, не съм инат кон с капаци. Знам че "кривата мазилка не се оправя с боя", същото е и с мебелите за съжаление.

На юг комшията е вдигнал ламаринена работилница точно на границата. До нея има стопански постройки и зад всичко това се вижда двуетажна квадратна къща. Съгласих се на северна тераса, защото само така мога да осветя стълбите ... но в последните дни мислих и май ще ме разубедите и ще пусна покрива до края, но се чудя наистина ли фибран отгоре и картон с вата отдолу няма да ми помогне? За стълбите и подпокривното пространство явно трябва да понеса критики и последствия, но да сме живи и здрави и работа да има ще опъваме каиша.

За дневната наистина се получава някакво разминаване. Тази чупка в хола ми беше добавена по късно, аз исках малка дневна 6*4м. Може би са я добавили заради еркера на втория етаж като допълнение към архитектурата ... нямам идея, обаче е неизползваема площ и ще говоря с проектанта да я махнем. Не нарушавам конструкцията. За кухнята исках врата (не съм уточнявал къде) и оставих те да решат, за да излизам в градинката зад кухнята и където смятам да направя нещо като навес за лятна трапезария. На картинката съм посочил с чернено къде според мен е най добре да е, а трапезарията съм свикнал да е така ъглова. За хола и нямам никакви идеи още. Един зъб от колона 15см, имам решение за него, но сега не е на дневен ред.

Прикачен файл

dnevna.jpg
dnevna.jpg (25.5 KиБ) Видяна 2479 пъти
Tsilkov - майстор
Ако си изправиш зидът както си показал на картинката, пиластърът на колоната няма да е чак такава грижа.
prascho - майстор
Ще изкажа мнение без да съм имал опит ...Не смятам, че маса с ъглов диван е удобно за експлоатация. Столовете са по-височки от дивана и на гостите /людете/, които ще бъдат разположени на дивана ще е ниско да ползват масата.

Добре се насочи към "пистолет" в кухнята. Може и да е само с едно крило. Разминаването на кухнята с хола ми се вижда неудобно. Имаш 18 м2 помещение, но реално нито кухня нито трапезария. Прекалено голямо за кухня и прекалено неудобно за разположение да бъде и трапезария. Пак се връщам на идеята да изтеглиш дясната стена на хола на нивото на трапезарията. Правиш едно голямо помещение под формата на Г. Южният прозорец може от двукрилен да стане трикрилен. На север /отзад/ ще ти е кухнята. Ще изтеглиш трапезарната маса напред по към хола и завършваш в ляво с холната гарнитура. /лично мнение/

П.П. Всъщност си направил скициране на кухненските шкафове. Тъй като обзавеждането стой на дневен ред при мен само ще те попитам...Начертал си кухня с дължина 4,3+3,5=7,8м. Не искам да те шашкам, но тази кухня ще струва от порядъка на 7000-8000 лв и то без много лукс :). Според мен отделяш прекалено голямо място на кухня за сметка на трапезария.

Нещо такова....Дори една ъглова кухня без чупката към прозореца ще ти свърши работа.

Прикачен файл

prascho v1.JPG
prascho v1.JPG (13.44 KиБ) Видяна 2455 пъти
prascho - майстор
или пък този вариант...за да гледа и жената турските бози :). Е..м.. на камината.

Прикачен файл

prascho v2.JPG
prascho v2.JPG (13.81 KиБ) Видяна 2451 пъти
prascho - майстор
Туй май е по-удачно...

Прикачен файл

prascho v3.JPG
prascho v3.JPG (13.91 KиБ) Видяна 2451 пъти
Pasko - специалист
StanZ не те коря или ти се подигравам! Просто се чудя защо толкова си се доверил на проектанта и не си ги мислил нещата предварително. Ще налееш маса пари и е добре да ти е комфортно и удобно. Относно терасата ти предлагам да направиш т.н. "размината плоча". Плочата на терасата я правиш с една дебелина по-ниско от плочата стаята и разликата я пълниш с фибран . По този начин терасата ще е на едно ниво със стаята .а не по-високо! Избягваш термомоста на плочата, ама нека Цилков да каже ,щото аз съм доктор :-)))
Tsilkov - майстор
Pasko написа:
Избягваш термомоста на плочата, ама нека Цилков да каже ,щото аз съм доктор :-)))
Избягваш го ,но толкова работа и места за грешки си отваряш че не е истина - нисък таван, обработка за термомост на гредата...... Малко тъпо звучи от моята уста ама от "доброто старо прагче" по-лесно и сигурно няма :sad:. Да не говорим че за мен "лоджия/тераса" вместо "балкон" на еднофамилна къща(и не само) е мега крайно решение което може да ми се наложи само по голяма спешност.
prascho написа:
Пак се връщам на идеята да изтеглиш дясната стена на хола на нивото на трапезарията.
:thumbs: Първия чертеж е най-добре - даже направо си става екстра. Разбира се като опция дивана може да се завърти с гръб към трапезарията и телевизора да стане отляво.
ArturDent - Почти Безобиден
Ама като се хванете за тия кубици бетон и тонове арматура...
Сега погледнах сметките за моята къща
Имам записано всичко от парцел-проект-груб строеж-...-обзавеждане
Целия груб строеж е 25% от сумата.
Без покрива - 15-18%
Бетона, желязото и тухлите не са повече от 8%. Труда за копане, кофражи, зидария и т.н, пак толкова.
Да не забравяме че голяма част от цената на бетона и желязото е транспорт...
И к'во като се получава като купиш с 10% по-евтин бетон (транспорта е същия) ?!
От цялото упражнение ще спестиш не повече от 0.5% от цената...

Ето гледам при цените които си дал - B20 и B25 се различават с 4 лв.
При 100 кубика - 400 лв.
Ако например успееш да се договориш с мазача, за гипс-картона или изолацията за левче надолу в цената на труда - ще си ги избил тройно.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10

Тема "Започвам нова къща, имам нужда от съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: