• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
molt - специалист
Привет на всички.Искаме да си направим малка едноетажна къща.Архитекта вече подготвя плана.Ето на какво се спряхме
Прикачен файл:
etag1.png
Прикачен файл:
tavan.png
Пуснах заявление за виза в общината и сега чакаме.Като стане визата почваме ЧЕЗ и ВиК.Дано до края на този месец средата на май да сме готови и да внесем плана за одобрение в общината.Там вече не смея да кажа (дано 1 месец да е не повече) и така началото на юли да почнем строежа :prayer:

Смятаме сами да си я стоим.Дедата (бащата на жената) има доста опит и няма да има проблеми, както и няколко общака - аз,баща ми , брат ми .....абе хора за работа има, но и работа ще има доста.

Малко информация за разходите до сега
Скица-30лв
Виза-100лв
Архитект-400лв капаро (всичко трябва да е до към 3600 )
Ще се опитвам ако има време да дописвам как върви строежа и какви разходи имам.Аз си записвам за какво и кога съм дал пари ако го интересува някои накрая ще напиша.

Пиша темата за да може да получа предложения,критики,менения от вас.....за каквото се сетите.


Да допълня за плана ще ми трябва и геодезическо заснемане на мястото.Аз не разбирам много , но през 2007 правихме ограда и имаме ето това заснемане.
Прикачен файл:
skica1.JPG
Прикачен файл:
skica2.JPG
Дали ще ни свърши работа ( архитекта ще каже най-добре , но и вас искам да питам ) ?

И друго доста трудно ще може да кажете, но все пак според вас каква цена ще стигне грубия стоеж?
Фитилчо - майстор
Ти си най големият оптимист, който познавам. :-D

За 1 месец няма да стане отсега ти казвам.
dadko - майстор
Е, все пак- става въпрос не за София или някой друг голям град, а за Сапарева баня. Там може да стоят нещата по друг начин.
С така усвоен таван- къщата пак ли се води едноетажна? Щото повече прилича на двуетажна.
vlad0 - специалист
Привет колега и успех с начинанието!

Геодезическото заснемане е друго - там се отбелязват котите на самия терен, става бързо и едно време беше 350 лв./ това цени у наше село/. За сроковете обаче не съм сигурен че може да стане толкова бързо защото идва лято и цялата администрация излиза в отпуск. Аз си спомням че 2009 като почнах къщата от заданието на архитекта до получаването на строителна линия минаха 5 месеца. Тегаво е защото проекта докато стане готов е поне 1 месец, след това съгласуване на проекта /ЧЕЗ, ВиК БТК/ пак на всякъде по 2-3 седмици и т.н.
molt - специалист
dadko написа:
Е, все пак- става въпрос не за София или някой друг голям град, а за Сапарева баня. Там може да стоят нещата по друг начин.
С така усвоен таван- къщата пак ли се води едноетажна? Щото повече прилича на двуетажна.
Мисля, че да.То има ли значение каква се води?Ще питам архитекта все пак да знам.
За колко време ще мине през общината ...... :drinkers: и есента ако е хубаво времето се строй и догодина може.

Искам да ми кажете по плана 1 етаж- 74 кв.м. 2 етаж- 70 кв.м.=144 общо ....какво става със стълбите те към кой етаж се броят?Защото плащам на квадратен метър е те всъщност като смятам влизат два пъти в квадратурата /за тях плащам два пъти / Така ли си е или да говоря с архитекта?
Tsilkov - майстор
dadko написа:
Е, все пак- става въпрос не за София или някой друг голям град, а за Сапарева баня. Там може да стоят нещата по друг начин.
В малките населени места нещата с администрацията варират от "малко по-добре" до "много по-зле". От миналата година пък РДНСК прави проверки на всички и...... Абе 1 месец :rolleyes:
dadko написа:
С така усвоен таван- къщата пак ли се води едноетажна?
Ако по фасадата няма прозорци то по документи си остава едноетажна. Като пари за строеж (и проектиране и данък) обаче си е двуетажна.
molt написа:
Защото плащам на квадратен метър е те всъщност като смятам влизат два пъти в квадратурата /за тях плащам два пъти / Така ли си е или да говоря с архитекта?
На теория всичко е въпрос на договорка ама на практика влизат.
molt - специалист
Радван се, че и Tsilkov е писал.Благодаря!

Проверка от РДНСК ми казаха, че ще мине миналата седмица.Дано е минала и сега работят по-спокойно и да върви работа.
Ето как трябва да изглежда Изображение
За стълбите ще говорим с архитекта да се разберем :)

Моля Ви ако мислите, че нещо не е на място по план кажете (макар и да съм дал капаро сега е момента да не ме е яд после цял живот)и
Като стигнем до стоеж ще Ви питам за това какво мислите и какви съвети ще ми дадете:

1.Изолация на пода - фибран ли да е и колко дебел?
2.Стени - мисля стиропор 8-10см. малко ли е ?
3.Стени вътрешни - гипсокартон колко дебел и да има ли вата между него и стената?
4.Преградни стени (в жълто) - гипсокартон, итонг или тухли четворки?
5.Отопление - с камина каква?И къде и какви радиатори да сложа?Да слагам тръбите в замазката или по стените?
6.Изолация на тавана - вата между гредите каква,колко?Или фибран в замазката на втората плоча?За сега мисля таванските стаи да не се правят за мен,жената и мъника на 3 месеца и един етаж стига.До 2-3 години ще почнем и него до тогава ще е нещо като склад.
7.Керемиди - керамични, метални или воалит?
....

въпроси много само да има кои да отговаря :-D
Фитилчо - майстор
Аз ще си направя и къщата с метални керемиди, но това си е лично мое мнение :-D
Тръбите в замазката
Изолацията - Мечо Пух
Камина ? :shock: :shock: :shock: няма смисъл вече, освен ако не плащаш дървата
Вътрешните стени задължително с вата в картона (за шумоизолация)
За радиаторите бих заложил най малко на алуминиеви, а най добре на обенници от климатик(ама може да са шумни малко)
Подовото е най добре, но предразполага към разширени вени и скоро забелязах, че като се прибера след работа на място с подово ме смачква за отрицателно време и след 20 минути не ми се прави НИЩО :? ама това на мен ми става така
Ще изолирам пода с по плътен EPS 10 см аз лично, но аз нямам мазе
molt - специалист
Камина за да може зимата да имам топла вода без ток (лятото пък на слънчев панел - ЧЕЗ да .... :axe: ).
Какво друго за отопление предлагате?
ArturDent - Почти Безобиден
Ще ти напиша аз каво съм направил и защо, но всеки си има мнение.
molt написа:
1.Изолация на пода - фибран ли да е и колко дебел?
Аз сложих фибран, май беше 5 или 6 см. Тръбите за парното в него и после замазка.
molt написа:
2.Стени - мисля стиропор 8-10см. малко ли е ?
Това ще ти го пише в проекта със съответните изчисления. Няма да сбъркаш ако го изпълниш както пише
molt написа:
3.Стени вътрешни - гипсокартон колко дебел и да има ли вата между него и стената?
4.Преградни стени (в жълто) - гипсокартон, итонг или тухли четворки?
Според мен няма смисъл от изолация отвътре, ако външната е изпълнена както трябва. А ако сметнеш колко квадрата жилищна площ ще загубиш....
Също така не съм привърженик на гипскартона. Мазахме с хоросан. Особено важно, когато имаш малки деца. Винаги ще има очукано и при класическата мазилка - дупките се оправят по-лесно.
molt написа:
5.Отопление - с камина каква?И къде и какви радиатори да сложа?Да слагам тръбите в замазката или по стените?
Камината и радиаторите като мощност ще бъдат изчислени в проекта. Твой е избора за вид. Съветвам те да сложиш камина с поне 50% по-голяма от мощността в проекта. На голяма камина можеш да слагаш малко, но на малката не можеш да слагаш много. Освен това при голяма камина ще слагаш по-рядко дърва. А и мощността на камините я дават за абсолютно сухи дърва.
За тръбите ти писах - в пода, а изводите излизат от стената! Не ти трябват язви на пода. Винаги ще мръсно около тях.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Едноетажна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: