Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
dpp - специалист
Здравейте колеги. Мисията е следната...
В коридор на втори етаж от селска къща искаме да направим баня и тоалетна. Коридора е между двете стаи и в дъното му искаме да оформим едно помещение за баня и тоалетна. Широчината е около 1.50м , да кажем още толкова от коридора най много 2 метра - дължина.. Отдолу по дължина на коридора има стена с греди и тухли - точно в средата. Евентуално се замислям за изливане на нещо като плоча - основа от ПОЛИСТИРОЛБЕТОН с арматура да кажем N8хN8 8-10см. - направо върху гредореда и дюшемето от дъбови дъски. Ще лежи дефакто върху греда кято е легнала на опорната стена в средата по дължина и на зида в края. Понеже долу първия етаж е дебел 60 см - зидани камани, дефакто ще легне и на тях и ще се получи нещо като Т образен "трегер", ако мога да се изразя . Но самата плоча ще "плува" - освен ако подкопая в стената да влезне и да се хване там. Някакви идеи ? Чист бетон ще отежни доста самите греди и ми се струва тежка конструкция.. :? Чувам че има някакви плоскости но все пак ще е мокро помещенеи и всякакви идеи ще са ми от полза..Не съм сигурен в здравината на този ПОЛИСТИРОЛБЕТОН. Дали носи такава арматура и въобще ще свърши ли работа за целта..Колко тежи 1м2/10см дебелина примерно изградена плоча с него и арматура..?
gechev - специалист
Полистиролбетона е точно подходящия за целтта ти. Ако е читав даже и арматурата може да я спестиш. Има доста хора от форума, които са полагали полистиролбетон върху гредоред нека и те се изкажат, че на мен като производител не ми е удобно.
gechev - специалист
Ето гредоред.

Прикачен файл

IMAG0437.jpg
ceco_144 - специалист
Това, което си започнал до някъде беше започнато и от мойте родители.
Аз за банята се заех по същият начин. Не знам само при теб има душаме, а при мен бяха наредени едни плочки. Та аз върху тях направих излях бетона. Като предварително, както и за по здраво на през 40 см. направих канали в довара, където щеше да легне арматурата. След това с дюбели 14х150 ги монтирах в тези отвори, като малко оставих от тях да стърчат. След това положих арматурата, като на местата където бяха дюбелите ги завързах. така стана здраво и нямаше как да се отцепи след време плочата. Накрая като стегна бетона, минах за всеки случай с хидроизолация. По нататък вече е лесно. Това направих аз
dpp - специалист
Добре, а колко материал - бетон ще ми трябва. В торби ли е - готов за употреба, цена и т.н.. Някаква особенност при работа с него?? Предполагам , че ако се подсигуря с един наелон или някакво платно отдолу върху дюшемето няма да има проблем при полагане..Както казах ще ми трябва за 1.5х2м/10см дебелина (за да вкарам сифона, може и 8см да е дебелината..) ако са чували колко покрива, колко килограма и т.н... Арматура ще сложа защото дъските са кекави и поддават . Ще го хвана за външната стена и ще набия и арматура надолу към зида на първия етаж на който ще легне от едната страна. След това вече е ясно, хидроизолация със сигурност, ленти в ъглите и целите стени и долу тая плоча ! Чудя се после дали да не направя нещо като епоксидните настилки отдолу за да не тежат плочки с лепило.. :? Стените - там не знам ..Нещо ще се загуби ефекта ако слагам плочки.. :sad:
edit:
http://www.tivit-bg.com/index.php?optio ... 58&lang=bg
Дам, от тук следва че за 150х200х10см ще ми трябват около 4-5 торби покриващи около 70литра всяка. Никъде не виждам да се полага арматура :? Дефакто това е само за замаска при здрава основа или мога да го направя да е като здрава плоча 10см ? Както казах отдолу са греди и "калпаво" но дъбово дюшеме. Не може да се мине без арматура защото ще се напука , дъските ще поддадат..
ceco_144 - специалист
Колега от самият линк, който си дал си пише, че минималната дебелина на замазката е 50 мм. Няма никакъв проблем да е по-голяма дебелината. Мойта замазка е 60 мм. Така е защото под новата баня, на първият етаж вече имаше изградена баня. По тавана прекарах тръбите от сифоните и след това затворих долната баня с гипсокартон.
timo1 - специалист
Сложи си една душ кабина и нека си стои дюшемето...
dpp - специалист
Душкабина може ида сложим, но както ида го погледнем винаги има вода в баня/тоалетна - искам и сифон да си има помещенеито. Така и никой не ми отговори аджеба с тоя ПОЛИСТИРОЛБЕТОН мога ли да изградя здрава основа /плоча с мережа от желязо номер 8х8 или 8х10 мм и отгоре да лепя плочки?
VLADO66 - майстор
dpp написа:
Душкабина може ида сложим, но както ида го погледнем винаги има вода в баня/тоалетна - искам и сифон да си има помещенеито. Така и никой не ми отговори аджеба с тоя ПОЛИСТИРОЛБЕТОН мога ли да изградя здрава основа /плоча с мережа от желязо номер 8х8 или 8х10 мм и отгоре да лепя плочки?
Може,но не се знае дюшемето и гредореда в какво състояние е.Бих наредил хидрофобен шперплат и под замазката дебел найлон че колкото по-дебела е съхне по-дълго.От там нататък под фаянса мазана хидроизолация с ленти по всички ъгли и така.
chapara - майстор
Армирай, бий си плочата с готов наклон за плочките , като преди това хидроизолация както си го замислил и хич не се коркай. Дъските е важно само да задържат бетончето докато стегне, после са погребан кофраж :wink: Май бая в повечко се притесняваш. Може да подвреш покрай арматурата и някоя тръба цол и половина, така че да стъпи в/у зидовете и да понесе първоначалния товар от тежестта. :wink: Правил съм го и то на кухня 4х4 м.

Тема "Баня върху гредоред на втори етаж.." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: