• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
papalin4o - специалист
Здравейте.
Отдавна съм регистриран тука и следя темите с интерес.
Сега отварям моя, защото ще започвам да строя къща, защото ми писна да живея по квартири.
Всички документи са ми готови, остава само техничесият ръководител да подготви документите за "даване на линия" и мога да започвам. Мястото го имам, 525кв.м. с ток и вода. Има дори в дъното стара къща която не пречи и засега остава майсторите да държат инструментите и да се преобличат там, а след време живот и здраве ще я стегна и ще я направя къща за гости /еххх мечти мечти :)/
Къщата по план е ЗП 112кв.м, а РЗП 224кв.м. като на първият етаж има и гараж.
Всеки като ми погледне проекта ми казва, че са ми писали много бетон и арматура, както, че имам и много колони.
За цялата къща са ми дадени 92куб.м бетон и 6900кг. арматура. А цялата къща е със 21 колони.
Плочата на кота 2.85м е 14см, а плочата на кота 5.85м. е 12см.
Къщата е без маза.
/Довечера ще кача снимки на целият план, както и на КСС/
Интересува ме, как ще ми излезе по-евтино за да я вдигна? И според Вас колко пари ще са ми нужни за материали за грубият строеж.
Чудя се дали да зидам с Итонг, или със тухлите Винербергер мисля бяха.
С Итонга мисля, че ще е по-скъпо, но по-бързо и лесно, също така, сега те имат направо блокчета с отвори за изливане на колоните, както и коритообразни блокчета за редене на арматура направо.
После се чудя покрива дали да бъде с тези метални керемиди на фирмата Руукки или да сложа Брамак или пък от сръбските керемиди. Или пък има и едни пластмасови.
Също така, бихте ли ми казали според вас грубо колко пари ще ми излезе грубият строеж /основи, зидове, дограма, покрив, да затворя къщата един вид/
Допитал съм се до няколко фирми средната цена при тях, само за труд за груб строеж е 35000лв.
Намерих си строителна бригада, която взема 35лв. на кв.м за всичко. което мисля е най-доброто решение. Техническият ръководител е около 600-800лв.
Благодаря на всички предварително!

Прикачен файл

А 2,85.jpg Армировъчен план 2.85м

Прикачен файл

К 2,85.jpg Кофражен план 2.85м

Прикачен файл

О.jpg План на основи

Прикачен файл

А2.jpg План на втори етаж

Прикачен файл

А1.jpg План на първи етаж
Последна промяна от papalin4o на пон мар 16, 2015 10:07 pm, променено общо 1 път.
nanko - специалист
Аз още съм далече от това което ти си започнал, но и аз на там съм тръгнал. За моята къща не бих пестил (за да ми е по-евтино), защото съм се нагледал на всякакви "майсторкски" спестявания. Не спестявай от качесто, защото след време ще дадеш поне х2 за да ремонтираш.

За колоните и арматурата също не бих пестил. Те могат да зависят и от вида на основата (земята). А при едно по-силно земетресение биха ти спестили много ядове и главоболия.

За стените бих ти препоръчал итонг.

За покрива аз бих сложил битумни керемиди.
papalin4o - специалист
Прикачих снимки в "шапката" на темата, но максимума е 5 снимки, затова правя нов отговор и качвам останалите снимки.
А отностно предният отговор.
Знам, че не е хубаво да се правят компромиси, но когато финансите го изискват ще трябва да се помисли от какво може да се икономиса. Примерно веднага ще дам пример с къщата на баща ми, която я строихме преди точно 10год. Тя е със първа плоча 10см, а е доста по-голяма от моята като квадратура. Отделно, че той ако не се лъжа има само 18 колони, а на мен са ми ги нашибали 21.
Като говоря с мой познати, които строят сега, на всичките са им дали много желязо в проектите, да не би да има някакво ново изискване. Друг познат пък ми каза, че повечето конструктори, които са млади момчета току що завършили, вкарвали в някаква програма дадени размери на проекта и тази програма изчислявала желязото.
Незная и аз.
А отностно битуумните керемиди нещо не ми харесват как стоят, повече ми върви да ги сложа на беседка. Засега съм се спрял на металните Ruukki - Monterrey.

П.П. Между другого, ако някой има телефонен номер на инж. Г.Спасов, който е моят конструктор, и до колкото разбрах е от София и е младо момче, бих желал да ми го изпрати на ЛС или ако има други негови координати, защото все пак на всеки му е ясно, че конструктора трябва да идва да приема обекта.

Прикачен файл

P.jpg Основен покрив

Прикачен файл

P 2,85.jpg Покрив 2.85м

Прикачен файл

А 5,65.jpg Армировъчен план 5.85м
Вадим Владимиров - специалист
Ще отговарям само по въпросите свързани с покрива. По останалите има доста компетентни колеги.
Определи се с какво точно ще си покриваш покрива. Отиваш към високия клас метални кeремиди и в същотото време споменаваш за сръбски, които са от ниския клас. Има доста голяма разлика в цената на материала. Не си мисли, че цената на керемидите е определяща. За да се завърши покрива са необходими и завършващи елементи като капаци, улами, обшивки на комин, улуци и водосточни тръби, надулучни поли, връзки стена-покрив и т.н. В повечето случаи тяхната цена е по-висока от цената на керемидите. При металните керемиди има доста фира. В твоя случай е точно това. Покрива ти е разчупен и материала необходим за покриването ще е около 20-30% повече от площа на покрива. Коментирай сечението на ребрата с конструктора. При последния снеговалеж има доста нападали покриви. И не на последно място, за всяка отделна позиция си намери фирма изпълнител. Всяка жаба да си знае гьола. Има доста колеги тук във форума, които са страдали от "комплексно изпълнение". Пусни и един разрез на големия покрив.
Последна промяна от Вадим Владимиров на вт мар 17, 2015 7:12 am, променено общо 1 път.
vsterev - специалист
Ytong беше на мода преди 10 г., ако я правиш къщата за себе си избери Winerberger. Относно бетона и желязото, мисля, че са си нормални количества, имай предвид, че цената, която получаваш за труд на кв.м е отделно за основи, плоча, зидария, плоча и покрив. Трябва да предвидиш и кофраж за бетона, другото е късмет с работниците и както каза Вадим, по-добре избери различни за различните работи, за да си нямаш после ядове.
papalin4o - специалист
Благодаря на всички включили се в темата.

Към Вадим.
Засега съм се спрял най-вече към Ruukki покрив, а сръбските керемиди ги казах просто така.
Забравих да спомена, че комин няма да имам, но архитекта го е направил на плана, но аз няма да правя комин. По-късно ще прикача снимка на сечението на покрива. Засега най-важното ми е да затворя къщата, пък довършителните работи, като улуци и водосточни тръби ще ги правя впоследствие, важното е до къде ще стигнат финансите, защото все пак не е бездънна яма :(

Към vsterev:
Ами и аз се спирам на Winerberger засега, но за тях ще ми е нужен вароциментов разтвор ако не се лъжа, както при обикновенните тухли четворки. А Итонга го казах, защото мисля, че с него ще се зида най-бързо и лесно.
А отностно цената 35лв. е квадрата без значение каква услуга ще ми вършат, така сме се договорили. Зная, че повечето казват 35лв. но това е примерно само за кофража, или примерно за зидането.
Ясно ми е, че е най-добре различна група да строи различно нещо, но тогава все едно съм избрал фирма да строи, а там цената е 35000+
vsterev - специалист
Има някой, като чуаят цена на квадратен метър за труд умножават жиличната площ по цената и си мислят, че това е цената, а то не е така, дори и обща цена да ти дадат пак ги разбий плоча по плоча и покрив.
papalin4o - специалист
Да, аз го смятам първи етаж 111кв.м., втори етаж 113кв.м. и покрива грубо 120кв.м. И това прави към 360кв., и тогава ги смятам по 35лв.
Christo - майстор
Не знам какво сте си говорили с архитекта, може би ти си го искал така. Гледам чертежа на покрива. Ребра 8Х10 през 60см. осово. Може не сега, ако нямаш пари, но все някога ще решиш да изолираш покрива. Между ребрата ще имаш 52 сантиметра, а изолационните плочи са 60Х100 см. Дебелината от 10см. пък е недостатъчна за изолацията. По-добре ребрата да са по-широки, примерно 15 или 20см., пък дебели 5 или 6см и разстоянията 60см но от ребро до ребро, не междуосово.
papalin4o - специалист
Мисля изолацията да бъде направо на плочата, със каменна вата ако не се лъжа или стъклена вата, а не между ребрата.

П.П. Вадим, този разрез ли искате, защото друг нямам?

Прикачен файл

VR.jpg Вертикален разрез
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Нова къща - съвети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: