• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
mimilisa - специалист
papalin4o написа:
Малко да повдигна темата.
Започвам след няколко дни строежа.
Досега бях твърдо да строя с тухли Поротерм 25см Light. но след това външната и вътрешната мазилка са голям проблем, защото нямаме добри майстори които да се справят с мазилката? Също така, когато е 25см стената, ще има нужда от 10см., външна изолация.
Днес ми предложиха идея за зидане с Итонг 35см, като с него може да се избегне поставянето на външна изолация и няма нужда от хороснова мазилка.
Какво Ви е мнението за тухлите Поротерм 25см Light, както и за Итонга?
Плюсове и минуси ако може?

Благодаря Ви.
Аз ще строя с Итонг от най-дебелия /350 мм/, клас А. Гледах му сравнителен анализ със всички останали строителни материали и ме спечели с :
1. Почти никакви отпадъци.
2. Вътре само една шпакловка, които сами ще си направим и отвън само една хоросанена мазилка.
3. Тухлите са три пъти по-хигроскопични от Итонга, макар баш майсторите да разправят други вицове.
4. Бързо ще ми построят къщето и ще ми олекне 4 пъти кострукцията, което се надявам проектанта да го вземе под внимание с бетона и желязото. :snakeman:
Сега буля ще има гайле, дали проектантите познават този материал и дали знаят как се проектират топлинните мостове.
Бе треперя цялата. 8-[
VLADO66 - майстор
Що не строиш с Тивит-а на gechev ?
papalin4o - специалист
Аз съм поръчал вече Porotherm 25см, и утре /петък/ ще ми го доставят. Днес изляхме пода и почваме да зидаме :)
Отказах се от Итонга, защото шумоизолацията е мааааалко по-зле от тухлите, както и топлоизолацията. Все пак тухлите са керамични и акумулират когато се стоплят и отдават топлина.
:)
Pooh - майстор
mimilisa написа:
Тухлите са три пъти по-хигроскопични от Итонга, макар баш майсторите да разправят други вицове.
:lol: :lol: :lol:
След първият дъжд - пак пусни рекламни реплики. :wink:
vsterev - специалист
mimilisa написа:
Аз ще строя с Итонг от най-дебелия /350 мм/, клас А. Гледах му сравнителен анализ със всички останали строителни материали и ме спечели с :
1. Почти никакви отпадъци.
2. Вътре само една шпакловка, които сами ще си направим и отвън само една хоросанена мазилка.
3. Тухлите са три пъти по-хигроскопични от Итонга, макар баш майсторите да разправят други вицове.
4. Бързо ще ми построят къщето и ще ми олекне 4 пъти кострукцията, което се надявам проектанта да го вземе под внимание с бетона и желязото. :snakeman:
Сега буля ще има гайле, дали проектантите познават този материал и дали знаят как се проектират топлинните мостове.
Бе треперя цялата. 8-[
Май ще трепериш след като го направиш с Итонг, все още имаш време да размислиш и да вземеш правилното решение.
mimilisa - специалист
Pooh написа:
mimilisa написа:
Тухлите са три пъти по-хигроскопични от Итонга, макар баш майсторите да разправят други вицове.
:lol: :lol: :lol:
След първият дъжд - пак пусни рекламни реплики. :wink:
Един цял ден съм им разглеждала сайта :

http://www.ytong.bg/Ytong_and_water.php
http://www.ytong.bg/YTONG_on_seaside.php
https://www.youtube.com/watch?v=iCswksO_UiU
vsterev - специалист
Отдели си още няколко дена за да разгледаш и други.
jekasus - майстор
Абе пие си водичката тухлата и няма значение каква - единичка, четворка или поротерм, и така си пие, че не можеш да схванеш къде е теча.
Ако се търсят предимства на материали, то точно не по тази причина. То си е предимство, щом пие, дига капилярно влага, значи диша, щом не може да го прави - ебем ти термоса :-D
mimilisa - специалист
jekasus написа:
То си е предимство, щом пие, дига капилярно влага, значи диша, щом не може да го прави - ебем ти термоса :-D
Ще продължи да диша ако и сложиш изолация от минерална вата. Ако я запечаташ със стиропор , какъв смисъл има да изтъкваш дали тухлата диша или не диша?
Ето ти един сравнителен анализ от който да си сверяваш часовника. Май всичко е борба за пазар. :weedman:
Мен Итонга ме е спечелил отдавна заради лесната обработка и почти завършения вид.
Мога да лепя директно плочки върху него, лесно да му копам канали за тръби и кабели.
Ако отвътре шпакловаме само фугите, мога да му напляскам някакви релефни тапети и воала.
Отвън си спестявам топлоизолация плюс мрежа плюс скъпа мазилка, което е 30 лева май само на квадрат труда? :finga:

Изображение
mindless - специалист
Аз зидах с Ytong и мога за разлика от повечето хора тук от първо лице да кажа, че Ytong-а пие вода и съхне, както и Porotherm-а на съседа.
При сметнати 5% фира накрая ми останаха 2 цели палета Ytong неизползвани.

Това, което мога да изтъкна като недостатъци към момента е, че стените при удар с ръка кънтят повече, отколкото тухлена стена. Дюбелирането особено в най-лекия, който се води Термо и е 350кг/м³, за всичко различно от окачване на картина на стената, трябва да се прави със специлани дюбели за поробетон. В този за вътрешни стени, който е 700кг/м³ се дюбелира спокойно.

Друго, което не съм на 100% сигурен, че е само от Ytong-a, защото падна доста къртене и дупчене е, че като цяло беше доста прашно на строежа. Нямам преки наблюдения при тухлите дали ще е различно, но трябва да се има предвид, че си вкопах цялата ел. инсталация с каналокопач в стените в гофре, както и тръбите и доста пушилка се вдигаше въпреки прахосмукачката.

Малко съвети, които мога да дам са да се внимава при зидането на първия ред, особено ако мислите, че отвърте ще минете само с шпакловка. Тъй като Ytong-а се зида със специално лепило и то е тънкослойно, ако първия ред не е перфектен, няма как това да се компенсира нагоре. Също така минаването само с шпаклова предполага и перфектна бетонна конструкция. Също имайте предвид, че при 35см зидария и обикновено 25см конструкция, стената ще стърчи с 10см, кото допълнително усложнява задачата за перфектното зидане на първия ред.

За топлоизолацията поне теоритично Ytong-a има три пъти по-добри изолационни свойства от нормалните Porotherm N+F и почти 4 пъти от Light версията и това лично за мен беше основната причина да зидам с него. Колкото до акумулирането на топлина, това основно зависи от обемното тегло и най-лекия Ytong реално е около двойно по-лек от тухла и акумулира респективно двойно по-малко, но той се ползва само за външни стени. Тежкия Ytong е не по-лек от тухла, а тавана и пода са от бетон, така че в повечето помещения 2 до 3 от стените ще са външни.

P.S. Писано е докато писах, но да добавя в сравнителната таблица данните са малко стари и некоректни, особено в часта за обемното тегло на материалите. Ако идеята е да се мине само с един слой зидария и без никаква изолация, Porotherm 38 N+F Comfort също е някаква алтернатива и при добро зидане може да се мине, ако не с шпакловка, то с много тънка мазилка.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Нова къща - съвети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: