• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 15
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kistbam - специалист
Колеги, знам че горе се открива доста място, но къщата не е мислена да е двуетажна. Опцията за обитаем втори етаж е външно стълбище от северната страна с избиване на врата, точно над дясната спалня. Но това е в много далечно бъдеще. Взели сме решение че тази квадратура и брой на стаи ще са ни достатъчни.
Иначе egomen66, за вита стълба не съм се замисля. Гледах ги, но минахме на варианта с таванската.
Сега имам нов филм:
Покрива. Поради факта че парите взеха да хвърчат като вестници :-D :-D , промених покрива. Няма да е с 2 бетонни колони, които да носят столицата на билото, а ще е с 2 реда попове и 2 столици. Това всичко за да може да се вложи всеки купен материал и да не купувам нов.
С майсторите коментирахме вариант в който билото е изместено на запад, с цел да се отвори повече място горе. Не знам обаче как ще изглежда, и да не загрози фасадата на къщата. На чертежа ми изглежда добре ама...?
Втория вариант си е с било по средата:

Прикачен файл

kriv.png
kriv.png (25.81 KиБ) Видяна 2981 пъти

Прикачен файл

prav.png
prav.png (21.98 KиБ) Видяна 2981 пъти
kistbam - специалист
Здравейте. Малко да съживя темата с малко снимки от готовата къща и естествено въпроси :-D :-D :-D
Къщата е на етап в който са направени изолациите, положени мазилките, навъртяно е водно подово с помощта на колегата boqnkov и доста съвети от форума за което много благодаря. Направена е замазката и след като изсъхне напълно ще полазва плочкаджията за банята и подовете (цялата къща ще е с гранитогрес).
Въпроса е свързан с бъдещата веранда. Идеята беше развита в началото на темата. Г-образна площадка над която да има покрита веранда с керемиди.
Изображение
В какви "филми" ще се вкарам ако направя площадката, след което бъде направена външната изолацията, а покрива на верандата бъде направен след това. Колебая се също дали да правя верандата с дървени попове или бетонни колони. Съвети??? :? :? Евентуално сега мога да заложа хоризонталната греда на която ще легнат по-късно ребрата на покрива.

P.S. Ето и малко снимки https://goo.gl/photos/pjjWawYBkE3VtoTk9
Послушах съвета за източния прозорец :)
BLUEPUPIL - майстор
На туй му се дума- Хубави колони (шайби). И е добър пример за загърбване на безотговорните ст. бет колони със сечение 25x25см.
Прикачен файл:
100000.jpg
Antonii - майстор
Къщата е станала много добре имало е мисъл при проекта и строежа.
Единствено завоите на кабелите на ел. инсталацията не са направени по правилата.
Или поне мен този начин на завой с кръстосване на жилата са ме учили в техникума, че е грешен.
kistbam - специалист
На туй му се дума- Хубави колони (шайби). И е добър пример за загърбване на безотговорните ст. бет колони със сечение 25x25см.
Доста хора ми казаха, че има вкарано много желязо и бетон в тази къща с тези шайби, ама като не разбирам си следвах проекта. Евентуално съм оскъпил къщата, ама нека е здраво. :-D
Къщата е станала много добре имало е мисъл при проекта и строежа.
Единствено завоите на кабелите на ел. инсталацията не са направени по правилата.
Или поне мен този начин на завой с кръстосване на жилата са ме учили в техникума, че е грешен.
Благодаря, и на мен да ти кажа много ми харесва :lol: .
Относно завоите (предполагам имаш предвид 90-градусовите чупки), може би не е по учебник, но инсталацията я правих с един приятел, който е направил доста инсталации и му се доверих. Направихме проби - проблеми няма.
torongill - напреднал
BLUEPUPIL написа:
На туй му се дума- Хубави колони (шайби). И е добър пример за загърбване на безотговорните ст. бет колони със сечение 25x25см.
Прикачен файл:
100000.jpg
Може ли да поясниш, моля те? Ама като за лаици като мен, че на . :?

Предстои ми укрепване на къщата (тухли единички без бетон) и плоча за вдигане на втори етаж(топъл покрив) и са ми казали, че ще трябва да се поставят по три стоманенобетонни колони на страна като на съседа (неговите са точно 25х25 см.) със стъпки по 1 метър, така че вторият етаж и покривът да не тежат на тухлите отдолу.

Ta въпросът ми е по какво се различават тези колони (шайби?) от 25тиците?
BLUEPUPIL - майстор
torongill написа:
Може ли да поясниш, моля те? Ама като за лаици като мен, че на . :? Предстои ми укрепване на къщата (тухли единички без бетон) и плоча за вдигане на втори етаж(топъл покрив) и са ми казали, че ще трябва да се поставят по три стоманенобетонни колони на страна като на съседа (неговите са точно 25х25 см.) със стъпки по 1 метър, така че вторият етаж и покривът да не тежат на тухлите отдолу.Ta въпросът ми е по какво се различават тези колони (шайби?) от 25тиците?
Ст. бет. колона с размер на напр. сечение 25х25см, с хубав бетон, с 4бр. N14 или N12 и с бигли ф6.5 или N8, поставени където трябва и огънати, както трябва, може да носи доста, ако товара е само вертикален. Давам пример с няколко етажна сграда от Германия изградена само с колони 25х25см. Ако обаче, в горния край на колоната приложим хоризонтална сила (земетръс), то тези 25х25 може да се окажат недостатъчни дори и за едноетажна сграда с втора плоча. Ако опростим нещата и с известни уговорки, можем да кажем, че до 20-25% от вертикалният товар на колоната може да се трансформира при по-силни земетресения във хоризонтален....... Относно конкретния проблем с укрепването- За да бъдат обединени 3-те бр. колони 25х25 да работят заедно и да наподобят работата на една 75см колона в едното направление е нужно на ниво основи да бъдат свързани с греда дълбока поне 50-60см или ивични фундаменти и горна греда с дълбочина не по-плитка от 40см. Ако се запази идеята за несвързани единични фундаменти и плитки греди на плочата от порядъка на 25-30см, то ще се наложи да се ползват колони с по-голямо напречно сечение, като особено внимание се отдели на външните ъглови колони, като особено уязвими е добре те да се направят »Г» образни.
kistbam - специалист
Здравейте. Ново съживяване на темата.
Къщата вече е на финалната права. :supz:
Вътре почти всичко е готово. Но се запролети и вече почвам да работя по двора.
Най-големия проект за тази година ще бъде верандата. И след като успях да се справя с дървена барачка прикрепена към къщата:
Прикачен файл:
baraka2.jpg
Прикачен файл:
baraka1.jpg
, мисля (в духа на форума) да се наема и с направата на дървена веранда с керемиди.(беше коментирано по-рано в темата, но все не и идваше реда на тази веранда :-D )

Ето заданието:
Прикачен файл:
трегер.jpg
С червено съм оградил къде има бетон и къде ще са стълбите към двора.
Мисля по цялата веранда да налепя XPS-2-3см., с цел спиране на термомоста към къщата и изравняване отстрани. Отгоре ще се направи замазка и ще се налепят плочки.
Верандата мисля да е с дървени колони, но ми се ще да са по-дебели поповете от 10х10 (ще проуча цените и ще реша). Отгоре керемидите ще са Tondach Винеам. Започвам с въпросите:
1. Първо замазката и плочките ли да направя и на тях да легнат поповете, или първо да се отлеят стъпките на които ще лягат поповете и около тях да се правят замазки и плочки?
2. В горната част мисля да "вградя" 10 см. греди на които да лягат ребрата. Те ще са точно под прозореца на горния етаж (ще бъдат изчислени керемиди, дървени скари и т.н.) Въпроса е дали да я хващам с шпилки през цялата тухла, тъй като там е тухла. Или да пусна и малки вертикални дървени греди надолу докато стигнат бетона и на тях да легне горната столица?
3. Дългата страна на верандата е широка 1,6м. А късата е 2,55м. Дали ръба на верандата да тръгне от ъгъла на къщата, по този начин наклоните на 2те части ще са различни. Или наклоните да се направят еднакви, но тогава ръба няма тръгва от ъгъла на къщата.
Прикачен файл:
къща.jpg
къща.jpg (56.92 KиБ) Видяна 2291 пъти
Прикачен файл:
Къща-2.jpg
Къща-2.jpg (53.91 KиБ) Видяна 2291 пъти
За сега толкова. Колкото да тръгне разговора. :-D :-D По-нататък още.
Руди - майстор
1.Планките за колоните ги монтирай преди да лепиш плочките.
2. Не те съветвам да вкопаваш нищо в изолацията.
3. За наклоните - по-добре да са еднакви, като майята тръгва
от ръба на къщата. Стрехата на по-късата ще е по-високо.

Според мен 4 дървени колони до къщата няма да ти навредят на верандата.
Ето така си представям нещата:
Изображение

Колоните можеш да укрепиш през изолацията в гредата на нивото на плочата.
BLUEPUPIL-2 - специалист
kistbam написа:
1. Първо замазката и плочките ли да направя и на тях да легнат поповете, или първо да се отлеят стъпките на които ще лягат поповете-Да и около тях да се правят замазки и плочки? 2. В горната част мисля да "вградя" 10 см. греди на които да лягат ребрата. Те ще са точно под прозореца на горния етаж (ще бъдат изчислени керемиди, дървени скари и т.н.) Въпроса е дали да я хващам с шпилки през цялата тухла, тъй като там е тухла.-Да, за хоризонтална устойчивост- Или да пусна и малки вертикални дървени греди надолу докато стигнат бетона и на тях да легне горната столица?-Да, за вертикална устойчивост.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 15

Тема "Съвети при строеж на къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: