Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
khrist - специалист
Прегледах форума за теми свързани с кирпича, но не намерих отговори на това, което ме вълнува и по тази причина пускам тема в която ако може да обсъдим вариантите за ремонт на кирпичени постройки и огради. Разговарях със строители, строителни инженери, конструктори, всички вдигат рамене на конкретните въпроси. Въпроса който най-много ме интерисува в момента е за оградата.
Прикачен файл:
003.jpg
Доста е масивна, около 50 см дебелина и ще изкара още дълго ако е добра шапката, ясно се вижда, че керемидите са започнали да се свличат на места и се чудя преди да се пренаредят как да се изправи върха на оградата, някаква замазка или бетон, после летвички за керемидите? Също така на места трябва да се запълни изроненото, а не искам да слагам варова замазка, защото ще стане грозно. Интерисува ме имали някаква смеска по магазините за кирпич или само калта го оправя?
egomen66 - майстор
Това го намерих от нета - ( Може би, е добре да подържаш стените само, като измазваш критичните места с дишащи разтвори. Вар и пясък. Отгоре дишаща водоотблъскваща фасадна боя. ) Колко е правилно не знам... :partyman:
crez - майстор
Глина,пръст пресни говежди лайна и плява ако няма плява надробена слама(чрез фуражомелка ) вода и бъркане докато излезе каймака(така казват селските майстори) Надали ще намериш майстор мазач на тази смес(повечето от тях мажат вече на друго място :lol:) Не е проста работа това мазане. :? Сваляш керемидите, слагаш изравнен нивелиран кофраж, запълваш празнотите с тази смес и парчета счупени тухли и керемиди,след изсъхване пак с тази смес ЗАЛЕПВАШ керемидите (като правиш съответните наклони) капаците подмазваш с хоросан. След това, измазваш стената със сместа,следи се да не се напука (става неравна не се кара с мастар). Мазилката трябва да е тънка, на места с големи дупки пълниш с гореупоменатия отпадък. След изсъхване такава мазилка се подържа с ежегодно варосване с варно мляко,ако спазиш тези напътствия оградата ще живее още сто години.
ivouz - специалист
Крез е описал какво да правиш.Аз само бих добавил че,никъде не слагай пясъци цименти и тем
подобни само "армирана" кал! Няма спойка!Иначе красотата на този дувар си отива безвъзвратно.
crez - майстор
egomen66 написа:
Това го намерих от нета - ( Може би, е добре да подържаш стените само, като измазваш критичните места с дишащи разтвори. Вар и пясък. Отгоре дишаща водоотблъскваща фасадна боя. ) Колко е правилно не знам... :partyman:

Няма съвременен разтвор(вар,цимент,гипс и т.п) който да има адхезия с калта. Рано или късно се отлепва и пада. Практикуват с набиване на гвоздеи с капачки от газирано върху мрежа рабица и след това варо-циментен разтвор подсилен със свинска четина(фибри),но и това е компромис. При попадане на вода м/ду мазилката и пръста на кирпича, мазилката пада заевно с мрежата.
ivouz - специалист
Именно !Няма спойка!
Може да изравни с дървени греди отгоре!
Последна промяна от ivouz на вт юли 21, 2015 1:23 pm, променено общо 1 път.
egomen66 - майстор
crez написа:
Глина,пръст пресни говежди лайна и плява ако няма плява надробена слама(чрез фуражомелка ) вода и бъркане докато излезе каймака(така казват селските майстори) Надали ще намериш майстор мазач на тази смес(повечето от тях мажат вече на друго място :lol:) Не е проста работа това мазане. :? Сваляш керемидите, слагаш изравнен нивелиран кофраж, запълваш празнотите с тази смес и парчета счупени тухли и керемиди,след изсъхване пак с тази смес ЗАЛЕПВАШ керемидите (като правиш съответните наклони) капаците подмазваш с хоросан. След това, измазваш стената със сместа,следи се да не се напука (става неравна не се кара с мастар). Мазилката трябва да е тънка, на места с големи дупки пълниш с гореупоменатия отпадък. След изсъхване такава мазилка се подържа с ежегодно варосване с варно мляко,ако спазиш тези напътствия оградата ще живее още сто години.
+1 Който има опит знае.... :supz: :partyman: Затова съм написал , колко е правилно не знам... исках да дам тласък на темата :-D
ivouz - специалист
Не съм пробвал но дали ще има ефект ако се намаже с някакъв грунд.(просто ми хрумна)
crez - майстор
ivouz написа:
Иначе красотата на този дувар си отива безвъзвратно.
Да,действително за съжаление се научихме на лесното(готов разтвор,готова боя и т.н) но губим красотата и еко чистотата. Имам в двора стара кирпичена къща(две одои и мутвак) пръстен под мазан всяко лято с говежди лайна и вар за дезинфекция(колкото странно да звучи). Реши че ще я реновирам :shock: при направените сметки, смяна на покрив,коване на мрежа, варова мазилка(отвън и отвътре),под,замазки и т.н излезе, че по добре да я съборя и построя нещо от итонг.
ivouz - специалист
И аз имам такъв дувар и хич не ми се ще да го покривам с нещо затова питам няма ли да стане
с някакъв грунд например дълбоко-проникващ.Да може да си остане така дори и не варосан.

Прикачен файл

S5300863.jpg

Тема "Реновиране на кирпич" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: