Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kula65 - специалист
Здравейте,
Преди да задам въпроса, да напиша малко предистория. Имам наследствен имот на който реших да започна строеж, но се оказа, че регулационата линия минава по границата на парцела и го изключва от регулация. Разпитах кой сменя статут в града и намерих служител в общината, който върши тази работа. Хем взима най- евтино, хем работи в общината, работата изглежда добре. Захвана се миналата година по това време и април месец успя да смени статута на земята и да изработи ПУП за нея през май месец. Имам приятел архитект който преди да излезе ПУП за да не губим време, започна проектирането. ПУП-а излезе, веднага на негова база пуснах искане за виза за проектиране /по-долу/, която както се очакваше е копие на него и я изпратих на архитекта и от тук се започна ходене по мъките.
Когато ми показаха готовия ПУП видях, че показателите са за свободно застрояване, линията на застрояване е пунктирана, казах, че искам да де не се залепям за съседската къща, построена преди години на вътрешната гранична линия, и най - вероятно е незаконна. Човека от общината, работещ с години в строителния и отдел каза "Няма проблем" . Веднага щом получи визата, архитекта ми каза, че имам проблем с ПУП-а и отстоянията с комшиите, предложи да променим проекта. Отказах, защото това, което бе проектирал много ми харесваше и исках това да е моята къща.
И сега въпроса ми. Защо трябва да се съобразявам с комшийската къща, която е незаконна /&21 от зут/ и полумасивна, имам ПУП за свободно застрояване и защо трябва да отстъпя на 6 метра от нея.
Предварително благодаря на отзовалите се колеги.
Поздрави!

Прикачен файл

без име.JPG

Прикачен файл

без име.JPG
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Щом съседсктата къща е на скицата, значи не е съвсем незаконна. Комшулук не бива да разваляш. Ти ше му бутнеш къшата, той ше ти нарита кучето....
kula65 - специалист
Затова не искам да се залепям за нея. Регулацията минава по границата на моя парцел и както се вижда изключва и нея. Откакто се помня, тя все е там, но лошото е, че има стреха и прозорци към моя парцел. Но пак да попитам, защо като е дадено свободно застрояване, трябва да съм на калкан с нея, като е полу масивна, и защо трябва да съм на 6 метра от нея.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Не знам "полумасивна" как променя нещата и не знам защо 6 метра. У нащо село сме на по три метра един от друг.
В закона е добре описано, прочети си го. А и архитектът ти може да ти го обясни
DeyanS - специалист
Твоят архитект би трябвало да е наясно със ситуацията и как би трябвало да постъпи. Ти си качил две еднакви снимки и не става ясно за въпросното свободно застрояване и тези 6 м., за които говориш.
Относно съществуващата къща, сам казваш, че от както се помниш е там, по всяка вероятност тя ще попада в графа - търпим строеж. Имайки предвид, че си Жм то отстоянията трябва да са си 3м. Изключение е при по-голяма дълбочина на сградата, тогава има процентно увеличение на страничните отстояния.
Както и да е, от общината в случая са ти предложили най-елементарното решение - при съществуваща сграда те нанасят застроителни линии по нея и щом тя е на границата на имота, то автоматично ти слагат и твоята на калкан. Вариант, който можеш да обсъдиш с архитекта си и при съгласие на съседа ти е да направите промяна на пуп-прз и на двата ви имота, като и за двата се дадат застроителни линии на по 3 м от границата иначе казано свободно застрояване. Неговата сграда се води съществуваща и се приема, че в един момент ще я махнат и при ново строителство той вече ще трябва да строи на разстояние от границата ви.
chandler_vt - специалист
Да кажа при мен как стана.
В съседния на моя парцел също има сграда на граница. Съответно скицата ми я вадят с линия за застрояване на калкан. Преди да подам обаче документите за издаване на следващия нужен документ - виза, отидохме с моята архитектка при главния архитект на общината и говорих директно с него. Изложих му доводи защо не искам да се залепя за лятната кухня на съседа и помолих да даде във визата 3 м отстояние. Той каза "никакъв проблем" и още на място отбеляза тази промяна на оригиналната скица. После главният архитект си слага печат и подпис на нея и тя си става виза. Смо дето те брулят още една такса.

Успех!

Тема "Питане относно виза за строеж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: