• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
egomen66 - майстор
BLUEPUPIL написа:
По чертежа междинните и билната столици са 14x16 и са подпрени между поясите с три попа. Обаче при едно и също сечение на столицата имаш различни отвори единия е над 3м., другия е около 2.5м., което го броя за недостатък. Според мен трябва да се прибави още един поп под столиците за да станат 4бр. и съотвитно да се получат отвори малко над 2м.и евентуално да се намали сеч. на столицата (това с намаляването може да стане след изчисления) Та въпроса е поповете 3бр. ли остават или стават 4бр.? Чертежа който съм ти дал е с 4бр. ст. греди и съответно е предвиден за 4бр. попове.
Направи го според твоите виждания. След това , ще го обсъдим.Ако не те затруднява , да го скицираш, не само в хоризонтална проекция , а и като вертикален разрез. За да се види самата ферма , която ще се получи. Извинявам се , че отнемам от времето ти , и предварително ти благодаря. :prayer:
BLUEPUPIL - майстор
Предишният ми пост е допълнен, прочети последните две изречения.Между колони 12 и 13 няма ст. бет. греда. Има ли възможност да се излее?
egomen66 - майстор
BLUEPUPIL написа:
Предишният ми пост е е допълнен, прочети последните две изречения
:arrow: Ст. греди могат да се разположат и в др. направление под столиците. Там отворите са по-малки, и ст. греда ще бъде с по-малко сечение,ще бъде по-икономично, но ще остане парче, освен ако не излезе навън (ако има тази възможност) и сачака се подпре на нея.

Ще прозвучи сигурно нахално , но ще съм благодарен , да видя всякакви варианти.А финансовия момент ,също не е за пренебрегване. :) ; Между колона 12 и 13 няма греда. Там е предвидена малка тераса като тавана и ще е по наклона на покрива като на голямата веранда.Ще има връзка между 10 и 13 колона.
BLUEPUPIL - майстор
Ако я няма въпросната ст. бет. греда ,няма на какво да подпреш ст. греди, ще се получи 2м. конзола и икономията ще избяга.=========Дай теглото на армировката на горната плоча, но само на полетата, без тази на гредите, да видим колко е себестойноста на плочата.========= Тези 420кг на м2 дето си ги дал за ламаринен покрив ми се виждат много, затуй определи по долната карта съответното тегло на снега за местоположението на къщата.
Прикачен файл:
snow.jpg
egomen66 - майстор
BLUEPUPIL написа:
Ако я няма въпросната ст. бет. греда ,няма на какво да подпреш ст. греди, ще се получи 2м. конзола и икономията ще избяга.=========Дай теглото на армировката на горната плоча, но само на полетата, без тази на гредите, да видим колко е себестойноста на плочата.========= Тези 420кг на м2 дето си ги дал за ламаринен покрив ми се виждат много, затуй определи по долната карта съответното тегло на снега за местоположението на къщата.
Прикачен файл:
snow.jpg
По картата натоварването от сняг е 220 кг. на кв. м.
BLUEPUPIL - майстор
Нищо не се променя освен, че плочата отпада и се заменя със ст. греди, прибавя се по 1 поп на столица, сеч. на столиците се намалява, там където ст. греди стъпват върху ст. бет. ще се наложи допълнително армиране. ========= Отворите на ст. греди са максимум 475см., което е доста икономично, а тeзи на столиците 210см. ============ Остава да се изчислят HEA гредите и да се преизчисли (намали) сеч. на столиците. ============= Обзалагам се , че предложения вариант ще излезе по-евтино от изливане на плоча.(ст. бет. греди и в двата случая се изливат).
Прикачен файл:
BEST POSSIBLE.jpg
egomen66 - майстор
В това е идеята .. да се видят и двата варианта. Писал съм ти на ЛС.
Цитат от нета...
:arrow: Предимствата на къщите с гредоред не са никак малко като основните са:

намаля се мъртвото тегло на къщата;
влагат се много по – малко средства в ремонт;
ако гредоредът е направен добре, конструкцията не отстъпва по дълговечност на плочата.

Според специалистите, ако гредоредът е изпълнен професионално, дори сеизмичната устойчивост е по – голяма.

Единственият недостатък на гредореда е ниската му пожароустойчивост, но този недостатък лесно може да се намали, ако се използват някой от съвременните строителни материали и се спазват необходимите изисквания.
:arrow: съвременните строителни материали- Стоманени греди....
Не е за пренебрегване факта и с вентилирането на къщата.
Една плоча запечатва жилищната част на къщата...
РАЗСЪЖДЕНИЯ... #-o
BLUEPUPIL - майстор
egomen66 написа:
Единственият недостатък на гредореда е ниската му пожароустойчивост,...
Поне лесно се ремонтира, не е като да събаряш ст. бет плоча, преживяла пожар и в последствие провиснала с 10см. За прахоляка да не говорим........Абе, ст. бет. е чудесен стр. материал.- Слагайте го в основи, колони, тежки плочи на ниво цокъл, ама не го тургайте там дето не му е мястото- за префинени плочи. Стоманата работи в пъти по-добре от плоча щом стане въпрос за огъване. =========== Ама така ще е- Бай Киро рече, че иска плоча... И я направи.
Нищо, че виси в средата и като върви по нея тя трепери в унисон със замислените му тежки стъпки. И приседна той до камината нацупен. Мисли дълго и съсредоточено, като от време на време се чуваше така характерното позоваване на майка. Най- накрая лицето му се проясни,
очите светнаха, като че ли голямо бреме падаше от плещите му. И с тежък властен глас проплака: При градежа на мойта къща съгреших, но на сина къщата ще я направя със стоманени греди. И му стана хубаво и леко на душата, някак си се почувства освободен от тази пуста плоча. Все едно беше отново млад, чувстваше се волен и безгрижен. Отпи глътка вино и въобрази
ли си или пък беше от сернистата киселина дето тургаше в него, ама усети вкус на метал. Отпи още една глътка и примижа с очи от умиление.
egomen66 - майстор
BLUEPUPIL" ще ми дадеш ли размерите на гредите , когато ги изчислиш . Можеш , да ми ги пратиш , на лични , или да ги качиш в темата. По твоя преценка...
BLUEPUPIL - майстор
При 420кгм2 ще е нужна HEA240 X 60.3КГ X 48М= 2900кг x 1.4лв= 4060лв. Ако сравняваме безпристрастно, трябва да кажем, че тези 420 кг. ще и дойдат множко на плочата затова за нейните възможности ще бъде реципрочно да се ползва HEA220 x 50.5кг x 48м= 2424кг x 1.4лв= 3394лв. Девет метровата греда отбелязяна на чертежа в зелено не влиза в горните сметки.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Изграждане на метална конструкция за покрив." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: