Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
mindless - специалист
Не е много моя работа, но преди известно време бях в ситуация на съсобственост и е напълно възможно в момента да слагате тигана, докато рибата е още в морето. Надявам се на 100% да сте изчистили въпроса със съсобственоста, но като се има предвид, че си придобил имота през ЧСИ, то предполагам съсобствениците ти не са ти роднини и могат да започнат да ти правят номера.

Първо предполагам ти не си собственик на конкретни 1025кв.м, а по-скоро на близо 3/4-ти идеални части от 1325кв.м (точната дроб не ми се смята).Това вероятно те прави и съсобственик на т.нар. подобрения по имота, а именно строежа, освен ако не е нещо специфично. Ако останалта идеална част равняваща се на около 300кв.м е на повече от един съсобственик това също може да е проблем, защото 300кв.м е минималната големина на УПИ според ЗУТ и то, ако има подходящо лице и се намира в зона допускаща 300кв.м УПИ, не е например във вилна зона.

Друго, което ми прави впечатление е, че най-близките сгради са доста далеч, което предполага не добра инфраструктура: ток, вода, път,естествено ако вече не е изградена от предния инвеститор, но като гледам до къде е докарал строежа ми се струва не особено вероятно. Инфраструктурата може да ти излезе маса пари.

Като цяло никой не иска да влиза в съсобственост по собствено желание и това е причината никой да не се е явил на този търг, но ти пожелавам успех, дано успееш да направиш това, което искаш.
PACH - помощник
mindless написа:
Не е много моя работа, но преди известно време бях в ситуация на съсобственост и е напълно възможно в момента да слагате тигана, докато рибата е още в морето. Надявам се на 100% да сте изчистили въпроса със съсобственоста, но като се има предвид, че си придобил имота през ЧСИ, то предполагам съсобствениците ти не са ти роднини и могат да започнат да ти правят номера.

Първо предполагам ти не си собственик на конкретни 1025кв.м, а по-скоро на близо 3/4-ти идеални части от 1325кв.м (точната дроб не ми се смята).Това вероятно те прави и съсобственик на т.нар. подобрения по имота, а именно строежа, освен ако не е нещо специфично. Ако останалта идеална част равняваща се на около 300кв.м е на повече от един съсобственик това също може да е проблем, защото 300кв.м е минималната големина на УПИ според ЗУТ и то, ако има подходящо лице и се намира в зона допускаща 300кв.м УПИ, не е например във вилна зона.

Друго, което ми прави впечатление е, че най-близките сгради са доста далеч, което предполага не добра инфраструктура: ток, вода, път,естествено ако вече не е изградена от предния инвеститор, но като гледам до къде е докарал строежа ми се струва не особено вероятно. Инфраструктурата може да ти излезе маса пари.

Като цяло никой не иска да влиза в съсобственост по собствено желание и това е причината никой да не се е явил на този търг, но ти пожелавам успех, дано успееш да направиш това, което искаш.
Започвам по ред.
В момента тече процедура по разделяне на имота и нов ПУП, за момента нямам никакви проблеми със съсобствениците, дано да се запазят нещата така и до края на процедурата. Миналата седмица ходих да проверя какво има входирано като документи за строежа, оказа се че имат разрешение за строеж, но няма откриване на строителна площадка и явно строителния им надзор не си е свършил работата, така че на документи няма никакви подобрения и т.н. Останалите 300 кв. са обща собственост на две сестри.
Проверили сме ЗУТ и отговаряме точно на изискванията, имат лице даже по-голямо от 16м и 300 кв. За инфтраструктурата си прав. електричски трафопост на 100 метра, канализация и тя някъде толкова. Когато отида да подписвам предварителните договори ще разбера дали ЕВН ще прекарат стълбове и електричество до оградата или ще е за сметка на инвеститора. С ВиК ще видим как ще се случат нещата. Какви са стъпките на трифазен ток като мощност, най-ниската по 7 кв. на фаза а след това ?
theagent - специалист
PACH написа:
... Когато отида да подписвам предварителните договори ще разбера дали ЕВН ще прекарат стълбове и електричество до оградата или ще е за сметка на инвеститора. ...
Като имотът ти е в рамките на строителните граници на населеното място, за присъединяване плащаш такса, определена от ДКЕВР, съобразно исканата мощност. Има ги публикувани на страницата на ЕВН. В стандартния случай на ІІ-а група (7-15 кW монофазен) таксата си е близо 700 лв "независимо от дължината на трасето от обекта до точката на присъединяване").

П.П. Преди да стигнеш до подписване на предварителен договор за електро и вода, ще трябва да си пуснеш "искане за проучване", за което обаче ще ти трябва одобрен ПУП (или виза за проектиране).
PACH - помощник
За монофазен намерих, но не намирам за трифазен. Так какви са мощностите и цените ?
VLADO66 - майстор
PACH написа:
За монофазен намерих, но не намирам за трифазен. Так какви са мощностите и цените ?
Ами приблизително Х3.Неприятното в случая е че могат да ти кажат че няма необходимата мощност за твоето присъединяване,тези разходи не са включени в инвестиционната програма на дружеството за тази година/а може би и за другата/ НО ако си готов да се разделиш с хххххх лева за разширяване на трафопоста,ново трасе или нов трафопост,веднага ще се пристъпи към изпълнение.
khrist - специалист
Относно ВиК, дават ти точка за присъединяване и оттам нататък действаш сам, в смисъл кихаш здраво, после предаваш изградената мрежа за права и обратна вода на ВиК-то за да ти ги поддържат. Демек забравяш за похарчените пари. Има един нов момент, но трябва да питаш за него, когато се появят нови строежи до теб, ще ги присъединяват към твоята инсталация, защото е най-близо и за да не пиеш студена вода, защото вече не е твоя, при предаването май може да се включи клауза, новите да ти платят част от инвестицията.
Не искам да те засегна, но можеш ли да си представиш какво са 500 квадрата жилищна площ? На оригиналната схема това са 5 апартамента, а ти си нарисувал 60 квадрата всекидневна, жилищната ти площ е към 300 квадрата, дано имаш пари за външно почистване, защото не мога да си представя ти и жена ти с 4 лапета да успеете да справите.
На прима виста такава площ звучи страхотно, но като се замислиш в переспектива, поддръжката може да убие удоволствието. Замислял ли си се, една част да я направиш отделно жилище за отдаване под наем и така да си избиеш част от парите? И още нещо за което се притеснявам, светлината, в най-светлия ден в дъното на стаите, които си нарисувал ще е сумрак, ще трябва да се компенсира с по-големи прозорци, това пък влияе на отоплението, ако сложим и миенето им...
Гледам доста предавания за къщи, такива големи стаи има само в топлите места, Калифорния, Тексас, Бермудите и т.н. Ние имаме 6 месеца студени.
Според мен, това чудо, с което си се захванал иска много сериозно планиране.
DeyanS - специалист
Здравей и от мен и честито за придобивката. От снимката веднага разпознах "красотите", оставени в поляната. За самия строеж не мога нищо да ти кажа, но ще коментирам самото проектиране и мястото на бъдещия ви дом. Препоръчвам ти да гледаш на мястото на къщата и разпределенията малко по-глобално, тоест какво се очаква да се случва около теб. Дори и сега най-близкия блок да ти е на 200 м. много скоро може картинката коренно да се промени. Имай едно на ум, че в близко бъдеще е възможно около теб гледката да е само от жилищни сгради, респективно преди това да изтърпите период на строителство - кога ще стане това не мога да кажа, но територията е такава, че рано или късно ще стане. Откъм 81 блок покрай границата на имота ти, по всяка вероятност ще минава улица. За съжаление не мога да видя на този етап ПУП-а на целия квартал какво предвижда около теб, предполагам си го видял, ако не трябда да го погледнеш, особено в съседния на твоя имот какво е предвидено да се строи и с какво петно. Любопитното е, че ако не се бъркам точно за твоя имот е предвидено да се строи Социално жилище, при това проекта е актуален. Когато са го разработвали или е имало някакви други намерения за тази сграда или проектантите нещо са объркали - да не се окаже, че в имота, който те обгражда са предвидени такива жилища. Ето линк към проекта, погледни първия слайд.
http://www.burgas.bg/uploads/57372ea74e ... fccbe1.pdf
PACH - помощник
DeyanS написа:
Здравей и от мен и честито за придобивката....
Здравей Дидо и благодаря,
Знам че няма да остане вечно сегашната ситуация, но в близките няколко години едва ли ще има голям интерес от застрояване, особенно когато в самия комплекс има много апартаменти за продажба. Разгледах картата, която си изпратил, но така и не се ориентирах за да намеря моя имот. Ето скица, на която се виждат съседните парцели, с червените линии съм маркирал пътищата до имота (38)

Изображение

Крист, благодаря за инфото, като гледам колко копане ме чака за Ел. и ВиК, вече се замислям да си купя малко багерче ;)
DeyanS - специалист
Много интересно, на скицата ти е зададено "ниско застрояване". Вие ли го направихте така или си е стара останала информация в кадастъра. На проекта за сградата в твоя имот данните говорят за високо застрояване, каквото си е характерно там. Така или иначе за теб не е от значение, но по всяка вероятност и околните ще са с високо застрояване и като си правиш разпределението, просто го прави с една мисъл и за бъдеща висока сграда около теб. Другото си е както на цялото семейство ще е удобно. Това е най-важното.

Червеното петно си ти. А в легендата можеш да видиш за "21" пише, че е за Социални жилища.

Прикачен файл

123.jpg
Червеното петно си ти. А в легендата можеш да видиш за "21" пише, че е за Социални жилища.
123.jpg (75.77 KиБ) Видяна 1479 пъти
PACH - помощник
До мен има доста големи парцели, може би някой от тях е предвиден за социални жилища. Скицата е със стара информация и поради тази причина пише ниско застрояване.

Тема "Новото предизвикателство, еднофамилна къща...голяма :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: