• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
ewgeny - напреднал
Здравейте, в тази тема ще се опитвам да пиша информация относно нашия строеж който се надявам да започнем скоро.
Към момента сме с парцел, идея, някой лев, но най-много имаме мерак. Нямаме още нито проектанти, архитекти, строители нищо. Първо искам да си оформя моята идея, не после всеки да ми мъти главата. Винаги бих изслушал интересни предложения, но понякога хората прекаляват. Разбира се, проучих това-онова.
Като за начало обмислях варианти, 2 етажни, 1 етажни, подреждах приоритети и горе-долу стигнах до този план. Директно ще напиша някои разсъждения по някои от интересните моменти.
Прикачен файл:
plan_5.jpg План на къщата
- от местни хора (с. Орешак, Варна) разбрах убедително, че маза ако си направя, ще имам главоболия, а аз не искам сам да си създавам главоболия и затова съм решил да ги послушам.
- гаража е толкова голям, защото реших, че всички сервизни възли ще бъдат там и ще ги разположа в последствие. Говоря за котелно, перално, склад храни, тоалетна и мивка, и разбира се за инструменти. Там ремонтна дейност винаги може да има без това да ми пречи на качеството на живот вътре в къщата, а и защото да правя тухлена стена за да разделя тоалетната от пералнята например. И ако после нещо друго реша, как се обединяват или разделят. Цялата къща ще стане свинщина. Също гаража искам да има поне кола разстояние до пътя, за да мога ако реша, спокойно да оставя колите навън. Положението на гаража също съм го предвиди да е като изолация за къщата (посоката север означена на проекта ми е реална)

- дневна и кухня - реших, че искам голяма дневна и кухня, защото не се знае кога как и колко човека ще се събираме, но смятам, че не съм прекалил. Само малко ме притеснява, това цялото да не изглежда малко като хангар - прекалено дълго помещение, но си мисля, че жената ще го оборудва, тук с картинка, там с цвете и като се сложат мебели, все ще стане уютно. За отоплението не ми пука, искам да ми е широко. В кухнята този квадрат ще бъде кухненски плот, а тази стена между дневна и кухня, също ще е плот.
- спални - смятам, че квадратурата е достатъчна (забележете, че е без гардеробите които според мен са предостатъчни). Постарал съм се, и изгледа на двете спални да гледа на изток. Въпреки, че аз предпочитам тъмна спалня, смятам, че за деца е по тонизиращо сутрин да влиза светлина в стаите им, а и да не са към улицата, а към двора.
- Покрива мисля да е прав, 4-скатен, без улами и др.

Прикачен файл:
plan_5_cql.jpg
Къщата в парцела
plan_5_cql.jpg (98.81 KиБ) Видяна 3744 пъти
Това е проекта на къщата разпределена в двора. От северната стена мисля и да нареждам дървата. Исках да бъде по-разтеглена, за да има достатъчно място от към южната страна.


Тази седмица вече, ще започвам да търся проектанти, строители, да пускам заявления във ВиК и енерго, но реших, че първо трябва да започна от този форум :partyman:
Ще се радвам, ако опитни хора посочат недостатъци, нередности или пък видят и добри идеи в проекта ми.
dragozow - майстор
Аз не разбирам от строителство и не мога да ти дам идеи базирани на опита ми, освен за някой ремонт. Поводът да пиша в темата ти е размера на гаража и искрено му се кефя.
chandler_vt - специалист
От гаража влизаш в трапезарията? :? Това така ли ще остане? По-добре махни вратата.
Bradley - специалист
Много ми харесва.
Смело напред и успех.
gechev - специалист
Какво работи съпругата ти? Ако е BOSS, като моята трябва да предвидиш не само двоен гараж, но и ГАРДЕРОБНО за костюми и обувки. Знаеш ли колко огромни гардероба имам у нас. Ако сте млади и сега НЕ Е, то за в бъдеще дай Боже. Кое е по ценно? Твоята кола или костюмчетата на боса. Иначе и аз съм дребен индустеиалец, ама съм по работни дрехи в предприятието ми. Като стигнеш до стените се обади. :-D
ewgeny - напреднал
chandler_vt написа:
От гаража влизаш в трапезарията? :? Това така ли ще остане? По-добре махни вратата.
Тука и аз имам съмнения, мислех да влиза в антрето, но пък много врати ще станат на една място, а и аз съм табиетлия, и ще си паля камината често. Затова смятам, че колкото по-близо е вратата до камината, толкова по-малко боклук ще правя.
dragozow написа:
Аз не разбирам от строителство и не мога да ти дам идеи базирани на опита ми, освен за някой ремонт. Поводът да пиша в темата ти е размера на гаража и искрено му се кефя.
Bradley написа:
Много ми харесва.
Смело напред и успех.
Благодаря Ви! :partyman:
gechev написа:
Какво работи съпругата ти? Ако е BOSS, като моята трябва да предвидиш не само двоен гараж, но и ГАРДЕРОБНО за костюми и обувки. Знаеш ли колко огромни гардероба имам у нас. Ако сте млади и сега НЕ Е, то за в бъдеще дай Боже. Кое е по ценно? Твоята кола или костюмчетата на боса. Иначе и аз съм дребен индустеиалец, ама съм по работни дрехи в предприятието ми. Като стигнеш до стените се обади. :-D
Ами сега е нещо като subBOSS, но мисля да я правя майка :roll: . И аз съм като теб, не съм костюмар, затова мисля, че гаража няма да остане празно. :supz:

Чудя се, дали няма да е нужно да направя на южната стена някъде чупка или зъб, че да не изглежда съвсем праволинейна къща. Както казах, да не е съвсем като хангар. Просто съм внимателен с "чупките" в дизайна.
ArturDent - Почти Безобиден
Помисли за следното - от гаража да има достъп до килер. А кухнята също да има достъп до килера.
Като се върнеш от пазар - покупките в килера...

Аз лично проблема със зареждането на камината и боклука съм решил така:
Има прозорец точно до камината, а дървата ми стоят отвън, до прозореца.
Да не си мислиш че ще държиш дървата в гаража? Само си помисли каква мизерия ще стане там.
А и колко място ще заемат. Имай предвид че абсолютния минимум за зима са ти 10-12 куб.м.
Да не говорим за гадинките, които неизбежно ще дойдат с дървата.

А за разчупването на фасадата.
Не те съветвам да правиш чупките чрез конструкцията на самата къща. Ще ти излезе скъпо и е нефункционално.
Направи ги с покрива и после навън сложи някое дървено навесче, долепено до къщата, направено със същите керемиди като покрива и със същите наклони.
Хем ще стане красиво, хем ще ти е практично - в една къща доста неща стоят навън, но сухо....
ewgeny - напреднал
ArturDent написа:
Помисли за следното - от гаража да има достъп до килер. А кухнята също да има достъп до килера.
Като се върнеш от пазар - покупките в килера...
Аз гаража затова съм го направил толкова голям. Мисля само едната кола да стои вътре. Останалото ще го разпределя като се свърши всичко останало по къщата (въпреки, че работата по една къща край няма :rolleyes: ). Винаги мога да разделям гаража с или да си реконструирам с килер, за храни и отделно перално помещение. Но каквото и да правя там, няма да ми се цапа къщата.
А дървата определено мисля да ги държа на северната страна на къщата. Вътре няма какво да правят.
Записвам се да следя темата с голям интерес, ние сме в самото начало на проектиране на едноетажна къща в близост до Варна :) Вече тече проектирането - намерихме оферта на доста изгодна цена за Варна. Ако те интересува пиши :)
kolcho - специалист
Няколко бележки по нарисуваното:
1. Холотрапезариокухнята е приблизително 13/6 м. Близо 75 кв. м., като се изключи миниатюрното нещо, което трябва да е антре. На този фон спалните са по....12 кв.м. Явно несъответствие в размерността, при такова основно помещение родителската спалня трабва да е поне 20 кв.м. Детските мога да са и на вкус.
2. Пак при тези размери - антрето е с дименсиите по-малки от такова в панелна гарсониера. Не е предвидено гардеробно антре, няма място дори за гардероб за връхни дрехи, шкафове за обувки. Дори в жилища за бедни това са изискуеми неща.
3. Въпросното помещение с площ от близо 75 кв. м. съдържа в себе си т. н. "скрито антре". Това е пространството между входната врата в хола и антрето към спалните, приблизително 8/1,5 -2 м. Напълно неизползваеми, просто пътечка за преминаване през иначе просторното място. Екстра - възможността да се блъснеш в камината по този магистрален път към спалните, тя е удобно разположена за тази цел. Когато децата пораснат и си доведат гости в хола,едно родителско завръщане в малките часове ще е очароващо - дефиле на мама и тате пред очите на тинейджърите, истинска радост. Всичко това, защото е нарушено едно златно правило - да се избягва преминаване през хола на път за спалните. Плюс правилото, че при обединен хол с трапезария и кухня, входът трябва да е на границата между кухня/столовата и холната част, като двете зони следва да могат да се изолират при нужда, както и да се осигурява възможно най-бърз и лек достъп до кухнята.
4. Вратата към гаража. Така разположена, тя осигурява на хората в хола непрекъснат директен контрол върху миризмите в съседното голямо помещение - тези от изгорели газове при вкарване на колите, тези при майсторенето на тате с флекс и електрожен и, разбира се, хубавата и нискоканцерогенна миризма на сиво гниещата дървесина за камината в хола. Всичко това се допълва от факта, че ще се готви пак в този хол. Ако се съди по размерите на кухненската част - доста. Идва множко тази ароматерапия. Дори за хората в спалните, те също ще се лекуват.
5. На фона на огромната кухня и трапезария, кътът за сядане, общуване, гледане на телевизия е.....3/4 м. Стандарт - студентско общежитие. Не се връзва.
6. Двата френски прозореца. Този в кухненския кът е не просто излишен, той е вреден за организацията на дейностите там. Като капак на всичко - мивката е на външна стена. Лоша идея.
*****************************

Това са само няколко неангажиращи бележки. Ако нещата Ви харесват така, както сте ги нарисували - няма проблем да изпълните проекта в този му вид.
  • 1
  • 2

Тема "Едноетажна къща от самото начало" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: