• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
M.Yankov - специалист
Смятам, че темата ще ви бъде интересна!
Лично на мен са ми много любопитни подобни неща и се интересувам силно от бита, вярванията и културата на старите българи. Тяхната интерпретация за заобикалящия ни свят е не по-малко интересна тази на Стивън Хокинг или Брайън Грийн :-D
Смятам, че има някакъв смисъл във всичко това.

Предполагам всеки е чувал по нещо - през лятото от бабите на дернека например :yawinkle:

Ето какво съм ви потготвил аз:

КЪЩАТА - На къщата е отредено почетно място във вярванията, обредите и религиозните обичаи на българина.

Къщата за семейството е един вид светилище, храм. В нея се извършват всичките обреди, колят се всичките жертви и се правят курбани.

“Къщата е божа”- трябва всеки да каже; никой не бива да каже “къщата е моя”. - народното вярване утвърждава, че щом се изгради къща и се запали първият огън, веднага къщата получава свой сейбия - стопанин, невидим дух; тоя стопанин бива добър за къщата. В чест на този стопанин се устройва празненство. Къщата като сграда има значение за обществото. Човек, който няма къща е битанка, бездомник, скитник, а такъв не е приет никъде. Народната вяра утвърждава, че човек без къща се преследва от бащини и майчини клетви.

В къщата като наследници могат да живеят момчетата; момичетата отиват в друга къща. Ако някъде има само момиче и то остане като наследник в тая къща – това народната вяра счита като клетиня. Мъжът като влиза в тая къща като зет – зет на къщата, домазет или приодник, не е и не може да бъде глава на къщата, защото е от чужда кръв.

Когато се изостави къща следствие на бедствие, починали стопани или друго тя опустява. Такава пуста къща или пусто селище става обиталище на нечисти сили, зли духове и бродници в такива пусти селища и напуснати огнища правят своите магии и пакости.

Ако сънува човек, че гради къща - добро е.

Ако се сънува паднала къща или , че къщата пада - лошо е,

Ако къщата гори - добро е, ще има сватба; ще се ожени или момата, или момъкът

ОГНИЩЕТО - При направата на къщата половината от обредите и религиозните обичаи, които е наредило народното вярване, се извършват в чест и около огнището. Ето защо огнището в много обреди и обичаи замества къщата и понятието за къща. И в песните често се пее "бащино огнище", вместо "бащина къща".

Огнището според народната вяра е свято и никакви лоши дихания, никакви магии не могат да боравят при огнището; при него се разбиват всички лоши навети.

Тая святост и неприкосновеност огнището е получило религиозните вярвания на прабългарите. От обредите и обичаите, които се извършват около него (символизира богът Слънце)

Първата работа, когато се направи къщата е да се избере място за огнището. Мястото за огнището се избира всякога да бъде на изток (към изгрева), понякога може да бъде на юг според положението на къщата; Никога огнището не се гради на север или запад. Много често, да не кажем винаги, когато тая част, дето е огнището, е широка, тогава огнището се полага в средата.

Когато се избере мястото, изкопава се трапчинка, ръсе с вода, кади се и като се гуди (гуди -сложи) в трапчинката китката, с която е ръсено и която е от всякакви магьоснически билки, похлупва се с плоча. После се прекадява с палежника и извършват още някои обичаи, след което огнището е основано и на него се кладе първият огън, запушва първият дим в къщата!

Във всичките обреди и релогиозни обичаи огнището играе важна роля
- На Игнажден шумката за пилците ще се дигне на огнището;
- полязникът, като влезне в къщата, ще отиде при огнището и тамо ще сее с протока и пр.
- На Бъдня вечер бъднякът, като се прекади ще се тури на огнището за да гори цяла нощ.
- На сватба булката, като влезе в къщата за пръв път, най-напред ще отиде при огнището и ще разбърка огъня.
- От уроки ще омият урочасалия с баяна вода пак на огнището.

На огнището магии не се правят; ако някоя жена се опита да направи магии, магиите не само се развалят, но още и за къщата е лошо, а и за самата жена, която ги прави.

Магии се правят само на пусто, или, както се казва, парясано огнище.

КОМИНА - Коминът е съставна част на огнището и е неразделна от него. Огнище без комин не може и не бива. Наистина има огнища без комин, но тия огнища не са в къща, а в бурдели, колиби, кошари и пр. Тия постройки не се броят за къща!

Коминът играе важна роля в много обреди, религиозни обичаи:
- На Андреевден – Мечкинден – за здраве на мечката и за наедряване на дните хвъргат просо, варена царевица, смесена с фасул и др. семена из комина.
- Невестата, когато ще влезне за пръв път в къщи, ще отиде при огнището и ще погледне през комина.
- Когато се роди дете през Мръсните дни (от 25 декември до 6 януари), поверието казва, че това дете ставало вампир;да не се увампири, изтъкават му дрешка на комина отгоре.
- Някои сватбарски песни пеят на комина. Това ставало, когато къщите са били узем;сега тия песни се пеят пред вратата.
- Хайдутите, макар и коминът да е достатъчно широк, не смеят да влизат през него. Поверието казва, че хайдутин, който влиза през комина ще бъде уловен и убит.
- Вампири, бродници, таласъми и други нечисти духове не могат да влизат в къщата през комина.
- Болест може да влезе през комина, дори и огънят да е угаснал. Въпреки това по време на болести чума, холера, сипаница, кашлица и други епидемии поверието препоръчва огънят на огнището да не угасва нощно време.

ВРАТАТА - Първата врата (входната врата), през които се влиза в къщи, се нарича стари врата. Когато се прави и намества тая стара врата се извършват обреди и обичаи. Поставена веднъж тая врата, за народната вяра стават вече не обикновена веществена част на къщата, но някакъв обект свят и религиозно уважаван. Врата пази къщата и челядтта в къщата.

- На Игнажден полезникът, преди да влезне в къщи, ще седне първом зад вратата, за да лежат квачките на яйцата; за да седи в къщата щастието, плодородието в годината. После отива при огнището. Когато върлува някаква епидемия, на вратата се окачват нищелките (части от тъкачен стан), за да пресекне епидемията.

- Когато свекървата ше посрещне булката за пръв път, ще я срещне тук при вратата и я благославя.

- На Бъдня вечер домакинът на къщата ще отиде на тия стари врата и тук ще посрещне коледарците.

- Ако къщата се развали вратата се скътват (прибират, скриват); поверието забранява да се горят или унищожават.

ПРАГА - Праговете са два: горен и долен.
Тия два прага са съставни части на вратата. Както вратата, тъй и праговете народната вяра счита за необикновено вещество.

- На Великден черупките на червените яйца, с които ще се отговее на трапезата, не се хвърлят; те се лепят (с говежди изпражнения) на горния праг и тамо стоят до другата година. Туй се прави, защото народната вяра учи, че тия черупки не дават на каква да е болест да влиза в къщи.

- Когато невестата се връща от венчило или за пръв път я довеждат и ще влезне в къщи, тя ще се спре при входа на вратата и ще помаже с масло и мед горния праг, за да има в къщата берекет и спор в всичко и да има благ живот между нея и мъжа й.

- Под долния праг заравят билки срещу магии и болести.

- "Да те удари горния праг, та да видиш долния" е възречица, употрбявана в смисъл, когато на човек му дойде грижа (разсъдък), тогава познава живота; тогава става по-умен, по-опитен.

- През долния праг не се подава нищо; или трябва да се влезне вътре в къщи, или да се излезне вънка. Поверието казва, че е лошо за къщата; туй, от що се дава, ще се довърши.

- На прага и зад врата е лошо да се пикае; затова домашните пазят децата да не би някое да направи такава грешка.

- На прага се не сяда, защото хората щели да говорят лошо за къщата.

ВОДНИКА - (сега може да го приемем като чешмата) Водникът е дъска, на която се слагат ведрата и котлите с вода, или пък клиновете, дето се окачват. Във вярванията и обредите водникът се явява нерядко.

- Невестата, когато ще влезне за пръв път в къщата, ще я отведат при водника и нему ще се поклони в знак, че отсега нататък до самата й смърт водникът ще и бъде другар, а той ще я бие, т.е. в случай, когато е забравила да донесе у време вода.

- На Мишинден (празникът в чест на мишката, деня, в който тя трябва да се омилостиви), когато се извършват обреди и обичаи с замазване на очите на мишките, калта, с която се замазват очите, се зима от водника.

- Когато едно дете или мома, а особено булката са угледни (красиви и мили), за да не гледа у тях светът или ако ги гледа, да бъдат запазени от лоши очи, зимат кал от водника и им замазват челата.

- Ако сънуваш, че си миеш ръцете - туй значи, което желаеш няма да постигнеш. От там идва "омих си шаките" (ръцете) - означава изгубих надежда да постигна туй, що желаех.

- Ако сънуваш, че си бил кален, и си се омил - ще се отървеш от някоя беля, от някоя туня-беда, от някое обвинение.

ЛОЧНИКА- Лочнякът е копаня, в която изсипва остатъчната храна (помията) от съдовете. Тая помия се изсипва в лочняка за псетата, да локат, отдето и името му лочняк-лочник. Когато няма помия, в лочняка се сипва вода за псетата, за свините, за кокошките.

Изобщо лочнякът се счита мръсен и човек не бива да бърка в него. Смята се, че в лочняка обитават нечисти духове.

Ако сънуваш лочняк с помия - лошо е, ще имаш омраза с някого, скарване.

Ако някой те посипе с помия - лошо е;ще имаш големи неприятнисти;някои тайни работи, които си вършил, ще излезнат наяве.
P.S. имам такъв и е превърнат саксия - незнам добре ли е :? :-D

КОЧИНАТА - Кочината е жилище за свините. Кочината не само, че е мръсна, но се счита от вярването и за нечиста в отвлечено отношение, защото е нея има нечисти духове.

Булката, ако излезе нечиста, т.е недевствена, мъжът й и домашните му имат право да я върнат на баща й. Ако по една или друга причина не я върнат, а решават да я оставят в къщата си, тя трябва да бъде очистена, защото такава, каквто е, тя се счита нечиста, мръсна духовно и лошо е за къщата, за челядта.

В такъв случай народното вярване заповядва: булката да отиде да легне в кочината, в мръсотиите и сетне я откарват с кола или шейна на реката и там я окъпват, дори и да е много голям студ. След като се върне от реката, вярването утвърждава, че булката е вече чиста и за къщата няма никаква беда, никакво нещастие.
(Ех че - лесно да чуят днешните моми :-D )

КУРНИКА- Курникът е жилище за кокошките. И курникът се счита за нечист, но и той се среща в някои обреди и обичаи.

Деца, които се напикават нощно време в съня си, са болни; в тях има нечист дух, който ги блазни да се напикават. Има и такива, у които тая болест остава и като са момък или мома. Такъв момък-пиклю или мома-пикла трудно се оженват, защото, колкото домашните и да крият, все се узнава за болестта им. За да се пропъди тоя дух и да бъдат излекувани, народното вярване е посочило няколко способа. Един от тия способи става точно в курника

В курника не бива да се бърка нощно време защото е лошо. Да се пикае при курника също е лошо. Грях голям е да се хвърля сметта в курника.

"Развали къща - направи курник" - е пословица, която се отнася за човек, който е глупав и не знае що върши в стопанствено отношение.

"Ще струпам барем един курник" е фраза, който изразява най-скромно желание.


ДРЪВНИК - Дръвник се казва мастото, където стоварват и секат дърва, а също така и самият пън, на който се секат. Дръвникът в обредите и обичаите се среща нерядко.

На Игнажден, който излезне пръв из къщи на връщане за в къщи задължително трябва да отиде на дръвника и оттам да земе шумка и тая шумка се отнася на огнището.

Полезникът на Игнажден преди да влезне в къщи ще отиде при дръвника и оттамо ще земе съчки, с която ще бърка в огъня.

Кукерите на Сирни заговезни играят при дръвника.

На Благовец лазарките ще отидат при дръвника да пеят своите песни.

На Благовец и Еремия, когато се дрънка с машите и ръжена та се пъдят змиите и гущерите, ще почнат за дрънкат от дръвника най-напред и пак там ще свършат.

Голям грях е да се пикае на дръвника.

Когато ще свалят на булката превеса, та да й турят на главата забрадка – върши се цял обред. Тоя обред се извършва при дръвника.

Дете, което плаче нощно време, е болно: има лош дух, наречен плач, тоя дух е изпратен от вещица чрез магии; за да бъде тоя дух на плача изгонен от детето, лекуването се извършва пак при дръвника – и на никое друго място.

Има болест наречена далак, и той пак е лош дух. Да бъде изгонен, лекуването трябва да се извърши при дръвника.

Дръвник в преносно значение се казва на човек тъп, глупав.


Най-тежките клетви в народните вярвания са: “Комин да ти не пуши!” и "Да завъртиш къща като кукувица"
Пистиня-пустош във народните вярвания се отбелязва като - "дето петел не пее, дето куче не лае, дето комин не пуши"!

Ха сполай ви и нека коминчетата винаги да пушат :partyman:

P.S. незнам до колко полезно, но се надявам да ви е било интересно.
Очаквам включвания :) Знам още някой неща, но нека да отлежи малко :-D

P.P.S. полазник, полязник се нарича човекът който пръв влиза в къщата на Игнажден
Andri01 - майстор
Браво! Много поучително! Добре е да познаваме народните обичаи и вярвания-от тях идва рода ни!
8180 - майстор
M.Yankov написа:
P.S. незнам до колко полезно, но се надявам да ви е било интересно.
На мен определено ми е интересно.
Спомени за кои региони пишеш.
При нас - средния северен предбалкан местото на огнището НИКОГА (не съм виждал лично) НЕ Е НА ИЗТОК. Обикновено е на Север и (аз поне) откривам дълбок смисъл в това.
Ако ти е интересно, поинтересувай се за малкото вътрешно прозорче, между "дневната" (тази с огнището) и съседната стая/спалня. Аз знам две версии.
M.Yankov - специалист
Аз знам две версии.
Ако може сподели колега.
Също и за северната ориентация. - благодаря.

А източната позиция на огнището е останало и възприето от религията на българите (умишлено не използвам прабългари като термин).
Възможно е да има някакво друго влияние съответно друго местоположение в различните краища на страната.

Българското вярване е, че огнището е "прозорец". Прозорец към слънцето. А огъня част от слънцето.
При сватба. Края на бялата пътека (плат) по която пристъпват младоженците завършва при огнището. (т.е. семейния олтар) Младоженците вървят по нея и стигайки до края символично извървяват пътя, който са поетли. Невястата разравя жаравата. Разгарянето на огъня символизира изгрева на слънцето. (ново начало, в случая начало на ново семейство)

Друго интересно е, че ако момък си построи къща, то първото палене на огнището трябва да стане с въглените от бащиното огнище (донесени от бащата). Символ на приемственост и вълшебна връзка с дома на родителите. (въглени може да донесе и кръстника или най-стария мъж в селото)
8180 - майстор
M.Yankov написа:
Също и за северната ориентация. - благодаря.
Пак да напомня - по нашия регион съм се заглеждал.
За прозорчето:
1. Там да се слага газената лампа и да свети в двете помещения.
2. От там да разузнава свекървата време ли е за "благата ракия. :)

Огнището на север, го свързвам с общата (експериментирана във вековете) планировка на къщата. При възможност и днешните архитекти я предпочитат:
Основните неща - чардак, вход прозорци са на Юг, след това на Изток. На Север няма, а на Запад по изключение.
От входа влизаш в "дневната" и обикновено в близост са вратите на страничните стаи. Съвсем естествено огнището се явява на противоположната стена (Север, без отвори). Ако има някакви сервизни, те също са там с малко прозорче за светлина и вратата им е в дъното на осн. помещение.
Понякога огнището е изместено в ъгъла и евентуално облата пещ в прилежащата стая - да топли, с отвор над огнището. Често са спали на земята, след като вдигнат софрата в същото помещение.
В по-стари времена под това стопанство са били оборите за добитъка, което е спомагало отоплението.
През лятото от жегата са пазели дълбоки стрехи и малки прозорци.
В една от описваните къщи са станали изменения в приземния полувкопан етаж и в резултат днес (така я помня) е налице разкошна маза, еднакво комфортна и зиме и лете.
Там, апропо, има една не много права греда - ок. 7м., мисля ясен. Разказват, че такива не са ги търсели, когато потрябват, а са ги събирали, когато попаднат на тях - за себе си, роднина или съсед.

П.П. Имаше неотдавна Тема във Форума със стари местни понятия. :)
vsterev - специалист
Това звучи добре, ама какво да правим сега, след като в къщите, които строим няма ни огнище, ни дръвник, ни свинарник, ни кукушарник, самио градина с цветя и райграс, отпляваме се подови отпления, климатици, палети или термопомпи ?
kalpev - специалист
vsterev написа:
Това звучи добре, ама какво да правим сега, след като в къщите, които строим няма ни огнище, ни дръвник, ни свинарник, ни кукушарник, самио градина с цветя и райграс, отпляваме се подови отпления, климатици, палети или термопомпи ?
vsterev, ти кукушки ли ще гледаш, та му викаш кукушарник?
Сори за офтопика, ама не се сдържах :partyman:
dobcho_vn - специалист
Много интересно! Браво и благодаря за информацията!
jorkataG - специалист
Когато се купува къща е редно да се освети всяка стая. Това се прави след обзавеждането и преди да се настаните.
M.Yankov - специалист
Това звучи добре, ама какво да правим сега, след като в къщите, които строим няма ни огнище, ни дръвник, ни свинарник, ни кукушарник, самио градина с цветя и райграс, отпляваме се подови отпления, климатици, палети или термопомпи ?
Разбира се, че няма как да вместим всичко това в съвремието си. Но пък е хубаво да ги знаем тия неща. Най-малкото, разходките по етнографски музеи ще са по-ползотворни.

Интересно е, че старото строителство е ритуал и влагат в него голяма символика; дори във вещите от бита има символика. (ръжена например, като част от огнището се смятало че притежава сила. При родилката например, до 40тия ден след разждането задължително трябвало да има ръжен, за да пази нея и детето) Звучи ни глупаво нали!

п.с. Някой беше пуснал тема за курбан или някъв друг ритуал преди стоителство - това си е чисто жертвоприношение :-D изглежда не всичко е забравено или пък се търсят вече алтернативни начини за успех в днешното "разумно" общество :)
  • 1
  • 2

Тема "Народни поверия свързани с къщата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: