Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Garibaldi - специалист
Здравейте,
имам следният проблем- ако можете помогнете:
строителя тъкмо завърши покрива и лисна един дъжд и прокапа от основата на комина.
Системата е изцяло Брамак, с обшивка от пластифицирана ламарина и wakaflex около комина. Самият комин е от коминни тела (двойни) ,а частта над покрива е обшита с зидария с тухли единички.

Какъв може да е проблема?.....необходимо ли е да се замазва основата на комина?
П. Петков - специалист
С този проблем се борих преди години. Проблемът е в шапката на комина и по-точно в стрехата и. Със сигурност е малка, а и вероятно отдолу няма читав канал за обратен наклон - откапник. Когато вали по-обилно, водата подлизва и се стича по тялото на комина, като минава между металната обшивката и вертикалната стена. Същото се получава и когато дъждът е под силен наклон поради вятър. Решението е замазване със силикон на процепа между обшивката и вертикалната стена на комина. Облицовката на комина с единични, фасадни тухли със сигурност естетически е издържана, но по-добре е коминът да се измаже с варо-циментов разтвор, да се шпаклова с "теракол" (или друго подобно лепило), да се грундира с G700 на Вебер, след което да се измаже с бяла, силиконова мазилка. Изгледът отвън не е по-лош от този на червените, фасадни тухли. Друго съображение за измазване на комина е, че след време тухлите започват да се разпадат от непрекъснатите цикли "Вода, сняг, - замръзване - размразяване- изсъхване". При споменатото измазване, наличната фуга между вертикалната стена на комина и ламаринената обшивка ще се запълни, като силикон няма да е необходим.
Успех!
Garibaldi - специалист
Като го гледам, шапката си излиза достатъчно извън ширината на комина. Може би е трябвало още.
На мен ми се струва, че е защото ламаринената обшивка не контактува добре с зидарията, поради наличието на фуги между тухлите. Явно и силиконът не върши работа.

Други мнения?
шоп - майстор
Силикон на покрива, където има УВ лъчение мраз и жега е мако казано несъвместимо. Благодаря от такива майстори!

Как майсторите преди 30-40 години, когато нямаше силикон правеха това уплътнение?
Нека всеки си направи мнението сам.
професионал - специалист
Garibaldi написа:
Като го гледам, шапката си излиза достатъчно извън ширината на комина.
Ако е възможно, без да ви затруднява - може ли и ние да видим? Благодаря!
шоп написа:
Силикон на покрива, където има УВ лъчение мраз и жега е мако казано несъвместимо.
Точно така, но за там си има УВ стабилизиран уплътнител и точно този на Брамак е страхотен. Иначе си прав - уплътнителя е само за краен случай - трябва да се направят нещата така, че да няма нужда от него.
П. Петков - специалист
шоп написа:
Силикон на покрива, където има УВ лъчение, мраз и жега, "мeко" казано е несъвместимо. Благодаря от такива майстори!

Как майсторите преди 30-40 години, когато нямаше "силикон", правеха това уплътнение?
Нека всеки си направи мнението сам.
От скромния, непретенциозен и ненатрапчив опит, който имам, отдавна съм установил, че моят "силикон", намазан отгоре с грунд за метал, (заедно с ламаринената обшивка, въпреки че тя е от поцинкована ламарина), издържа вече повече от тридесет години на дъжд, сняг, пек и UV-лъчение (под 440nm). Силиконът е японски и е внесен тогава, когато в България "таквизи" неща нямаше, като за тази цел "тогиз" се ползваше "Болкит" и "Сребърен феролит" за покритие. Доста по-късно комина го измазах и със силиконова замазка, именно поради разпадането на фасадните тухли. Тъй като не съм "майстор", все пак "мерси" за "благодарностите"! :)
P.S.
Между "р" и "с" в "мерси" може да се сложи и "д", но само за приятели и за хора с предварително декларирано чувство за хумор. :-D Последното пояснение е "внятно" за френско говорящите, също както и произхода на понятието "дузпа" - Douse pas - Дванадесет крачки: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1 ... 0%BF%D0%B0. :)
Garibaldi - специалист
Като снимам ще изпратя.
И аз така знам- този силикон на Брамак е много добър. Днес като говорих със строителя, се оказа че не е сложил Wakaflex, а е оставил само на ламаринена обшивка. Според мен трябва да има някаква такава лента/мушама.
dpp - специалист
Аз моите понеже е бяха изронили от слабата замазка / комините де/ и се хванах и ги измазах с мрежа и CM 17 Super Flex!
Силикона който бяха слагали / преди 2г/ се беше съответно отлепил така да кажа от комина - всъщност беше се отчекнал със замазката защото самата тя се беше отронила. Та проблем аявно при тебе е точно в това отлепване или не добр оплътнение. Та като замазвах / предварително с грунд/ пуснах мрежата направо над обшивката и замазах отгоре. , като я покрих обшивката 3-4 см. Ще видим сега тая зима как ще е но по здраво от тоя флекс друго не знам . Надявам се така да даяни доста годинки та ще видим.. :?
Анонимен1
Не е сложил Wakaflex, защото е 130 лева за 5 метра. А ламарината е доста по-евтина. http://www.bramac.bg/produkti/pokrivni- ... steni.html Тук си показват какво съдържа комплекта и има описания на сайта как се и полага. Като сложиш профилите плюс уплътнителя на Брамак и стана 200 лева за 5 метра.

По принцип не е задължително да се ползва системата на Брамак за уплътнение, но като искат да го правят по стария метод, да го направят като хората. Както са казали колегите, силикона е за допълнително успокоение, не за решаване на проблема с водата.

Тема "Теч от обшивка на комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: