• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
toolegittoquit - майстор
Интересува ме с какъв продукт най-добре да подсигуря помещения на къща против влага? Преди с едни помещения имаше проблеми, копа се дренаж и активното навлизане на влага спря. Оказа се, че обаче шпакловката вече удря на кухо на разстояние около 40см от пода. От външната страна е положена 5см изолация стиропор, замазан с лепило/шпакловка. Има участък, близо до основите, който е гол. Вероятно от там все още навлиза количество влага, което действа разрушително.
Искам да разбера с какви продукти най-добре да изолирам от навлизането на влага? Ако може да се комбинира със завършително покритие, ще бъде най-добре.
Ще се наложи и да се преправя шпакловката. Не знам дали влагата в миналото е виновна или просто качеството на извършените строителни работи(шпакловката не я правих аз), но започна да удря на кухо и то дори на места, където не се падат външни стени. Как може да се предотврати това и да се постигне дълговечност? Имам намерение да зарежа шпакловката, да я свалям на местата, където удря на кухо и да използвам чист строителен гипс за замазване.
VLADO66 - майстор
http://www.isomat.bg/%D0%A5%D0%B8%D0%B4 ... a.tpl.html
На кофичка 5 кг се сипва около 250 мл вода за да стане с консистенция на гъст латекс.Нанасят се две ръце , като предварително е нужно да се грундира с дълбоко проникващ грунд.
toolegittoquit - майстор
Какъв грунд трябва да се сложи и има ли някой комбиниран продукт, който не налага предварителното намазване на грунд?
VLADO66 - майстор
Зависи каква е основата, ако е камък трябва контактен грунд.Ако е мазилка- дълбокопроникващ.Грунда създава необходимата основа и я обезпрашава.Струва пренебрежимо малко спрямо покритието, а без него може да стане поразия.
toolegittoquit - майстор
Основата е бетонова основа. Чист бетон. Не е въпроса в цената, а в допълнителното технологично време и усилия.
VLADO66 - майстор
Измиваш бетона и полагаш грунда.Допълнителното време е 5-6 часа докато дръпне грунда като този https://www.masterhaus.bg/bg/products/b ... kt-1l-boro
Естествено може да ползваш и на друга фирма-Деко, Теразид и т.н. нанасянето е съвсем лесно.
Между двете / или три ако има материал/ ръце хидроизолация трябва също за се изчака докато изсъхне слоя.
nanko - специалист
Мога да ти предложа течна гума. Материала е един и от него се прави и грунда и самата изолация. Може да остане като завършващ слой (чисто бял цвят или оцветен по желание). Върху него могат и да се лепят облицовки (или да се слагат други строителни разтвори).
theagent - специалист
toolegittoquit написа:
... копа се дренаж и активното навлизане на влага спря. Оказа се, че обаче шпакловката вече удря на кухо на разстояние около 40см от пода. От външната страна е положена 5см изолация стиропор, замазан с лепило/шпакловка. Има участък, близо до основите, който е гол. ...
toolegittoquit написа:
Основата е бетонова основа. Чист бетон. Не е въпроса в цената, а в допълнителното технологично време и усилия.
Като сте копали за дренаж, защо не сте направили хидро- и топлоизолация на бетонните основи?!? Нещо ми се губи смисълът да се маже с хидроизолация видимия бетон, а тази част, която е в земята, да си контактува с влагата. Същата работа и със слагането на стиропор за топлоизолация нагоре по стените при положение, че отдолу се оставя неизолиран бетонът на конструкцията.

Би трябвало бетонът на основите отдолу до горе да се хидроизолира и върху хидроизолацията да се сложи XPS (по-известен като фибран).
kozl - майстор
Ей Тинки ти от коя страна смяташ да изолираш? От негативната или от позитивната.
Ако е от към негативната, т.е. отвътре на помещението, има продукти за обработка на бетона, но се прилагат директно в-у бетон. Това значи, че шпакловки и мазилки трябва да се махнат. И в никакъв случай гипс при влага.
Аз съм ползвал продукти на Хенкел и на Вандекс. По спомени Пенетрон предлага подобни продукти.
В други технологии капилярното покачване се прекъсва с плътна мембрана по време на изграждането на стените, но предполагам този момент е вече изтекъл.
Последна промяна от kozl на чет апр 28, 2016 3:51 pm, променено общо 1 път.
toolegittoquit - майстор
Проблемът не е капилярно покачване, а просмукване на дъждовните води през бетона, когато вали дъжд или има сняг. Нямам високо ниво подпочвени води и има канал изкопан на дълбочина под нивото на пода на вътрешното помещение.
Искам да изолирам отвън.
Относно гипса - аз други стенни покривки не мога да полагам.
theagent написа:
Същата работа и със слагането на стиропор за топлоизолация нагоре по стените при положение, че отдолу се оставя неизолиран бетонът на конструкцията..
Истината е, че беше изолирано, но после се оказа, че бетонът на основите не е достатъчно водоплътен. Копа се канал за дренаж, а основите останаха голи. Очевидно и така пак се просмуква влага, дори основите до нивото на помещението да не са под земята, както преди. Търся съвети за изолация, защото очевидно да налепя отгоре стиропор или фибран няма да ми свърши адекватна работа.
  • 1
  • 2

Тема "Съвет относно хидроизолация и не само" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: