Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
случайят е следния- на стара двуетажна къща( не знам кога е сторена, но предполагам преди 60-та година), която е била с гредоред между етажите е излята плоча от стоманобетон. Гредоредът е използван като кофраж, след което са оставени само дъските отдолу. Във всички сетни са пробити 4-5 дупки, в които е вкарана арматура и е налят бетона. Къщата е без колони, основите не знам какви са, но мазе няма. По външните и вътрешните стени никъде не се вижда напукано, като ремонт не е правен.
Плочата е лята преди няколко години( не знам коко точно). Та, въпросът ми е има ли как да се разбере дали констуркцията ще издържи теглото на плочата при евентуален земетръс и въобще дали няма да има проблеми вбъдеще. Доколкото знам плочата е правена от инженер. Доколко това е вярно, не знам...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
nautilus33 написа:
Здравейте,
случайят е следния- на стара двуетажна къща( не знам кога е сторена, но предполагам преди 60-та година), която е била с гредоред между етажите е излята плоча от стоманобетон. Гредоредът е използван като кофраж, след което са оставени само дъските отдолу. Във всички сетни са пробити 4-5 дупки, в които е вкарана арматура и е налят бетона. Къщата е без колони, основите не знам какви са, но мазе няма. По външните и вътрешните стени никъде не се вижда напукано, като ремонт не е правен.
Плочата е лята преди няколко години( не знам коко точно). Та, въпросът ми е има ли как да се разбере дали констуркцията ще издържи теглото на плочата при евентуален земетръс и въобще дали няма да има проблеми вбъдеще. Доколкото знам плочата е правена от инженер. Доколко това е вярно, не знам...
Долните дъски ли са оставени или дюшемето? Има ли разлика в дебелините на стените на различните етажи? Научи коя година е правено това и провери за земетръси в района. Колко е дебела плочата?
nautilus33 - майстор
n_a написа:
nautilus33 написа:
Здравейте,
случайят е следния- на стара двуетажна къща( не знам кога е сторена, но предполагам преди 60-та година), която е била с гредоред между етажите е излята плоча от стоманобетон. Гредоредът е използван като кофраж, след което са оставени само дъските отдолу. Във всички сетни са пробити 4-5 дупки, в които е вкарана арматура и е налят бетона. Къщата е без колони, основите не знам какви са, но мазе няма. По външните и вътрешните стени никъде не се вижда напукано, като ремонт не е правен.
Плочата е лята преди няколко години( не знам коко точно). Та, въпросът ми е има ли как да се разбере дали констуркцията ще издържи теглото на плочата при евентуален земетръс и въобще дали няма да има проблеми вбъдеще. Доколкото знам плочата е правена от инженер. Доколко това е вярно, не знам...
Долните дъски ли са оставени или дюшемето? Има ли разлика в дебелините на стените на различните етажи? Научи коя година е правено това и провери за земетръси в района. Колко е дебела плочата?
Долните дъски са, т.е. тавана на първия етаж. За останалото трябва да проверя. Иначе земетръси в района не е имало, а плочата е лята преди поне 3-4 години, но трябва да проверя.
По принцип ако се изляет колони ще стане ли конструкцията по-стабилна или и това е доста относително? И възможно ли е след каот плочата вече е налята?

ПП плочата е лята, тъй като гредоредът е бил пален поради пожар преди много години. Но в къщата няма видими следи от пожар, освен малко черникал по една от стените, като гредоредът между втория етаж и тавана не е засегнат от пожара( не знам колко голям е бил, но предполагам, че не чак толкова, щом тавана е добре).
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ако са демонтирали гредореда, то в стените остават заработени зъби - дето са влизали гредите. Освен това при такива къщи всеки по-горен етаж е с половин тухла по-тесни стени. Което означава, че плочата ти е лята на пояс и със зъби. Нямаш нужда от колони. Особено, ако не са се уляли да я леят 20см и то крива :-)
nautilus33 - майстор
n_a написа:
Ако са демонтирали гредореда, то в стените остават заработени зъби - дето са влизали гредите. Освен това при такива къщи всеки по-горен етаж е с половин тухла по-тесни стени. Което означава, че плочата ти е лята на пояс и със зъби. Нямаш нужда от колони. Особено, ако не са се уляли да я леят 20см и то крива :-)
Да, гредоредът е демонтиран( поне така ми казаха), просто е ползван за кофраж. И предполагам, че дупките в стените, където е вкарана арматурата и е налят бетона са точно от гредите. Самите петна от бетона се личат и отвън на къщата и ясно се вижда къде са били дупките.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Така. Имаш плоча, която лежи върху носещи стени. Какво питаш?
nautilus33 - майстор
n_a написа:
Така. Имаш плоча, която лежи върху носещи стени. Какво питаш?
Ами дали конструкцията е стабилна( също така дали би издържала на земетръс, така както би издържала, ако е с гредореда) или са нужни колони и допълнително изливане на нови, по-вироки основи. Тъй като се предполага, че плочата е много по-тежка от гредоредът.
chapara - майстор
nautilus33 написа:
Тъй като се предполага, че плочата е много по-тежка от гредоредът.
Предполага се...., но не е доказано :wink:
nautilus33 - майстор
chapara написа:
nautilus33 написа:
Тъй като се предполага, че плочата е много по-тежка от гредоредът.
Предполага се...., но не е доказано :wink:
А как може да се докаже?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
nautilus33 написа:
А как може да се докаже?
Вече никак. Гредоредът го няма, няма с какво да се сравни сегашното положение.
Не те разбрах какво още питаш, според мен ти отговорих на първоначалния въпрос.
ЗДРАВА ти е къщата НО НЕ СИ МИСЛИ, че можеш да дигнеш нов етаж върху тази плоча

А относно земетресенията http://ndc.niggg.bas.bg/

Тема "Замяна на гредоред с плоча" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: