Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
maxaffey - напреднал
Здравейте,

Понеже се налага да строя обор за животни, но понеже стандартните такива са или без основа, т.е. пода на животните е кал, бетонов под или под от тухли. Проблема е че и при трите вида трябва да се постила на животните слама, защото пода е студен и те настиват, защото пода винаги е студен, като при тухления под било най-малко студено (поне така пише по книгите). Гледах някъде из руски сайтове къщи на подпори (винтови подпори примерно се казват):

https://www.google.bg/search?q=%D0%92%D ... 40&bih=809

Та питането ми е дали ако пода е във въздуха като цяло ще се повиши топлината му вътре, т.е. няма да има топлообмяната на студената земя и пода отвътре или няма да се постигне никакъв ефект? То по-скоро е студен през зимните месеци. Дайте други идеи за топъл под, който може естествено да се и мие, защото все пак се гледат животни отгоре.

Мерси предварително
SEV - специалист
Топлоизолация от долу,после подово отопление,от горе бетон и си ти.На животинките ще им е топло,и ти може да се припотиш при месечната сметка за ток.
timo1 - специалист
Обор се рине,не се мие,слагаи бетон на земята и отгоре слама и си ти.Ако е упушено както трябва да няма зимата течение няма как да намръзнат. :partyman:
M.Yankov - специалист
Разбира се че може, и че е по-добре да е над земята.

Ще се подкрепя с примери:
Гледал съм клипчета, по необятната руска степ как директно набиват трупи в земята и строят върху тях!
Друг пример са горските строежи в Канада и Аляска - всичко е над земята.

Чел съм и в бушкрафт сборник (бивакуване на бг), че само на 30см от земята има разлика от няколко градуса в температурите - и в студените месеци заслон, барака или каквото и да е, никога не трябва да се прави на земята!

Виждал съм и много стопански постройки правени върху траверси - хем стабилна основа, хем те отделя от студената земя.

Тема "Сграда на повдигнати основи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: