Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kamen_i_t - напреднал
Темата малко беше в застой, през този период от време се взе решение и работата започна. Конструктивно се позаинтересовах, наистина има грешки в строителството, но се консултирах с редица инженери и хора, които се занимават със строителство и за добро или лошо решихме да не пипаме конструкцията на къщето, не е чак толкова зле, нито тежи толкова много гредореда, още повече я огледаха за някакви видими последици от земетресенията - Вранча и Стражица (като най - близки и най - сериозни) и няма никакви последици, зида е ок, всички разбира се потвърдиха, че само с единички или с бетон щеше да е по - добре (то това и децата го знаят) , но конструктивно казаха, че е добре и има хляб в нея, щом толкова години кара и нито има последици като цепнатини и пукнатини от не толкова слабите трусове в района, нито нещо подобно. Огледаха се поясите, имат арматура, основите казаха, че са предостатъчни, в мазата има две бетонни големи колони, които се оказаха вързани с основите и стълбищната клетка, която била направена с някаква си роля и спомагала сеизмичната устойчивост на цялата сграда уж. Общо заето знам как би се направило най - добре, но нямам толкова средства и реших да не пипам конструкцията, защото прекалено се подцени сякаш като цяло, дано не съжалявам, но каквото такова!
Отказахме се от мазането, директно топлоизолация от ЕПС 10см, като част от материалите са на web*r, другата част Deke**n, като доколкото разбрах двете са свързани и уж долу горе еднакви като качество-цена, как мислите? Работата кипи, от двете страни е отчасти готово, сложи се ламперията, челните дъски, изолацията, дюбелите и мрежата. Според мен нещата вървят и става долу горе добре и грамотно, дори започва да ми харесва. Полека лека се продължава към останалата част, долу горе сме малко преди средата.
Прилагам и снимки на някой, ако му е интересно или реши да види и сподели нещо от цялостната дейност и темата като цяло, благодаря!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
gnt69 - майстор
gnt69 написа:
Конструкцията е читава щом няма нацепено и напукано значи е добре. Лепвай един студопор на кюфтаци и си шест. Заснеми къде са кабелите че да не ги пробиеш с дюбелите. :partyman:
Дойде на моя акъл ама ти трябваше време. :partyman:
BLUEPUPIL - майстор
kamen_i_t написа:
...Конструктивно се позаинтересовах, наистина има грешки в строителството, но се консултирах с редица инженери и хора, които се занимават със строителство...
Дадоха ли ти становище, черно на бяло, в което поемат отговорност за устойчивото поведение на сградата?
kamen_i_t - напреднал
BLUEPUPIL написа:
kamen_i_t написа:
...Конструктивно се позаинтересовах, наистина има грешки в строителството, но се консултирах с редица инженери и хора, които се занимават със строителство...
Дадоха ли ти становище, черно на бяло, в което поемат отговорност за устойчивото поведение на сградата?
Никой не е дал черно на бяло становище, нито е поел отговорност за устойчивото поведение на сградата. Исках да чуя мнение на възможно най - много хора, занимаващи се с това. Знам, че "не се прави така" и има далеч какво да се желае ми звучи малко несериозно да подценявате дотолкова къщата и конструкцията й, която е стояла 50 години и е преживяла две сериозни земетресения и редица по - слаби. За жалост такива са били възможностите и така са строили дядовците на доста хора, включително и на моя. Толкова много къщи има в по - малките населени места, а и не само в малките, които още повече са само и изцяло с четворки зидани, с плочи и т.н. , не са паднали, дано и не падат. Тук поне 65% от зидарията е с единички, отделно няма плочи, наличие на достатъчно пояси с арматура, добри основи и почва, върху, която е строено. Банален станах с тия Вранча и Стражица, да не викам дявола, но дори и те са били изпитание малко или много и ако конструкцията беше толкова лоша, бараката или щеше да е паднала или щеше да има поражения по нея - такива няма. Наясно съм, че не се прави така, че е трябвало да се зида изцяло с единички или да има колони, но можеше и по зле да е.
Нямам възможност за такова драстично укрепване с колони, разваляне на етажи и т.н. торкета ми харесва като технология, но освен, че ми идва скъп няма кой да го изпълни тук. Все пак мисля, че има достатъчно живот в констуркцията и реших да я изолирам пък каквото ще да става, да ми пада на главата пущината - силно се съмнявам но каквото е писано това.. уважавам труда на дядото, правеше всичко като хората и се раздаваше, може да не е имал кой знае какви средства и да не е спазил всички технологични правила, но къщата е грамотно измислена и като местопожоление и като стаи и разпределение и всичко останало, за което се сещам, е освен това, че не е изцяло от единичк или е без колони, но.. каквото, такова.
Реших да не я пипам конструктивно за добро или лошо.. това е.. с изолацията става много по красиво, променя се целия облик, а и вече се усеща ефекта.. за жалост в този форум ме наплашихте дотолкова с тази конструкция, че взех да го мисля повече отколкото трябва сякаш..

Тема "Поредната къща..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: