• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 18
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kolcho - специалист
KingLin написа:

Айде по същество - защо не е добре да се обитава целогодишно когато има в близост жерета малко по-обосновано може ли?
Ако електропроводът, който коментираме, наистина е ВН / т.е. - от 110 КВ нагоре/ се счита, че вероятността за някакви последици за здравето при продължително съжителство с неговите електромагнитни влияния е сериозна. Срещал съм стойности между 10 и 75 метра като граници на безопасната зона около далекопроводите, но не съм компетентен да преценя къде е истината. При всички случаи тази зона е в зависимост от напрежението на линията. Под 5 метра е несъмнено опасно / работещите в тази зона трябва задължително да носят предпазни средства/ - доказано е по най-прост експериментален способ - изпичане на непредпазливи работници, шведи и пр смелчаги.
Каквото и да кажат теоретиците-мъдреци, никога не бих построил басейн в зоната на 110+КВ електропровод минаващ през двора ми. Дори при наличието на тъща за изпробването му. Просто не си падам по този род експерименти :wink:
kolcho - специалист
Antonii написа:
С две думи - магнитни полета.
Не е забранено, но не е полезно.
Втори гаф - "не било забранено", сякаш сервитутите не са забрани...
tangarov - специалист
KingLin написа:
tangarov написа:
1. всякакъв вид застрояване
Това подчертаното да го разбирам че и басейна ще е незаконен така ли? Един друг въпрос също ме гложди - според този РУП парцелът се явява ъглов. Има ли законов начин да строя на границата на парцела от към улиците и от към зелената площ т.е. да отпаднат тези 3 метра отстояние?
Само временни постройки (бараки) може доколкото знам ... Ще косиш трева в тази част на двора. Ако басейна е разглобяем или надуваем не виждам защо да не може. Ако е масивен (стоманобетонна конструкция), независимо дали е вкопан или надземен, но ако е трайно прикрепен към земята, обаче не може ...

Но и това не е задължително. Ако за инвестиционното ти намерение (къщата) това преминаване на жиците през двора ти се окаже проблем, то за това има чл.73 от ЗУТ (Закона за устройство на територията), според който имаш право да поискаш изместване на тези съоръжения, така че да не засягат строежа ти, НО ---- за разходите по изместването плащаш ти (т.е. изместваш го ти със строително разрешение и след договор с енергото, или го измества енергото но ти плащаш разходите - принципа там е - разходите плаща този, който ги предизвиква). Енергото може да измести стълбовната линия или да кабелира участъка под земята. Въпрос на преценка и на финанси от твоя страна.

А начина да строиш на имотна, а не на строителна граница, е сдобиване с нотариално заверено съгласие от съседа/ите и строиш на имотна граница (на калкан).
За лицето към улицата обаче мисля, че не се допускаше.

А това с електромагнитното излъчване не е сериозно. Това при електропроводи ниско и средно напрежение (до 20 kV) не е въобще тема. А Високо напрежение (110 kV и нагоре няма как да преминава. Като гледам разположението на стълбовете това си е въздушната улична мрежа ниско напрежение, от която се захранват парцелите, така че не говорим за никакво електромагнитно излъчване. Тя инсталацията ти в къщата (ще има топове кабели в стените на много по-близко разстояние до хоратасъс същото ниско напрежение 230 V) ще е много по "вредна" от излъчването от електропровода.

Успешен ден.
kolcho - специалист
tangarov написа:
А това с електромагнитното излъчване не е сериозно. Това при електропроводи ниско и средно напрежение (до 20 kV) не е въобще тема. А Високо напрежение (110 kV и нагоре няма как да преминава.
Доколкото авторът на темата уверено твърди, че
KingLin написа:
има едно кръгче, което обозначава стълб за високо напрежение. Същия има и от западната страна на парцела, в зелените площи, като самите жици минават над южната част на имота. В тази част не ми е позволено да вдигна нищо над 2м. и там съм замислил да направя басейнчето.
а после
KingLin написа:

Айде по същество - защо не е добре да се обитава целогодишно когато има в близост жерета малко по-обосновано може ли?

нека го помолим да уточни за какво точно "високо напрежение" и какви жерета става въпрос, за да не си чешем повече езиците по предположения!
:wink:
KingLin - майстор
Може и да е средно напрежение - не съм запознат с енергоразпределение и видове жерета. Ето снимка от гугъл мапс:
Прикачен файл:
jere.jpg
molt - специалист
KingLin написа:
Хора това с тъщата спрете да го мислите вместо мен. Аз съм собственик на парцела, аз ще съм собственик на цялата къща, пък тя ако има притеснения нищо не пречи да и направим нотариален акт за нейната част. Тя ще си плати само за това което идва над цената за еднофамилна къща. Махам се от сегашната къща защото не е разделена като хората - стига сте чели през ред.
Без да се обиждаш ,но нали това искаш да мислим вместо теб и да дадем идеи.
Да не мислим тъщата, ама нали тя ти е условие за отделни входове.И ти "пречи" да си направиш еднофамилна къща.Искаш да не ти взема от двора.Добре качи я на 3 етаж и готово ама пък ти няма да имаш гледка от високо.И дали тъщата или квартиранти все ще има някои да ти "тропа" на главата.

Svetoslavoff1 и Владо с ти казали какво да строиш.Тъщата в "пристройка" на 1 етаж в северната страна от към улицата и ти в останалата южна част - 1 етаж +тавански спални.
От снимката ми се струва, че парцела има наклон?

щях да забравя:каза,че работите по втори наследник или наследници.Дали не трябва да помислиш и за тях.Да не стане като с баща ти и чичо ти.Не казвам да строиш блок!
kolcho - специалист
KingLin написа:
Може и да е средно напрежение - не съм запознат с енергоразпределение и видове жерета. Ето снимка от гугъл мапс:
Прикачен файл:
jere.jpg
Няма смисъл от гадаене - един телефон в енергото и установяваш за какво точно иде реч. При всяко положение това не е стълб НН, както компетентно-интуитивно отсъди колегата, те са само стоманобетонни. ВН са само стоманени, а СН са микс - повечето са стоманобетон, но ъгловите и разпределителните са метални.
Осведоми се задължително, защото с електричеството шега не бива.
Antonii - майстор
На пръв поглед прилича на 20kV, но на самият стълб долу трябва да има табела с напрежението.
KingLin - майстор
molt написа:
Без да се обиждаш ,но нали това искаш да мислим вместо теб и да дадем идеи.
Да не мислим тъщата, ама нали тя ти е условие за отделни входове.И ти "пречи" да си направиш еднофамилна къща.Искаш да не ти взема от двора.Добре качи я на 3 етаж и готово ама пък ти няма да имаш гледка от високо.И дали тъщата или квартиранти все ще има някои да ти "тропа" на главата.

От снимката ми се струва, че парцела има наклон?

щях да забравя:каза,че работите по втори наследник или наследници.Дали не трябва да помислиш и за тях.Да не стане като с баща ти и чичо ти.Не казвам да строиш блок!
Да мисли някой вместо мен не искам. Търся съвети от хора минали по този нов за мен път които са натрупали опит. И не се обиждам. Просто никъде не съм задавал въпроси от рода на "Да живея ли с тъщата? Пречи ли ми тъщата? Къде да сложа тъщата да обитава? Колко спални да имам защото съм арабски шейх и ще имам 27 деца? Помогнете как да си разпределя наследството като се гътна!" нали? В прав текст въпросите ми са свързани или със законови или с финансови насоки. Това че споделям по-лична информация не означава че искам консултации по нея.

Парцела е с денивелация - написал съм в първия пост:
KingLin написа:
Парцела е с лека денивелация и почти правоъгълна форма. Мази не искам.
Денивилацията лично мен ме дразни макар много хора да ми разправят че било плюс когато не е голяма т.е. можело да се вдигне по-висока къща. Но в случая само ще ми утежни връзката с улицата и примерно гаражите ще дойдат почти на нивото на етаж 2 след терасирането.

В обобщение ще напиша:
На въпроса ми кое е по-изгодно 3х100 или 2х150 квадрата стигнах до извода че 2х150 ще е по-удачния вариант.
Относно жиците разбрах че или трябва да се бръкна за едни пари или да ударя един райграс под тях.
Все още не съм разбрал и се надявам за някакви насоки какво да питам и говоря относно строене на имотна граница към улица - зора ми е в частност за границата с новообразувания път без изход.
VLADO66 - майстор
НАРЕДБА № 3 ОТ 9 ЮНИ 2004 Г. ЗА УСТРОЙСТВОТО НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИТЕ УРЕДБИ И ЕЛЕКТРОПРОВОДНИТЕ ЛИНИИ
Чл. 621. Най-малкото допустимо хоризонтално разстояние от крайните проводници на ВЛ при неотклонено положение до сгради и съоръжения (предпазна зона на ВЛ) е:
1. при напрежение 20 kV - 10 m;
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 18

Тема "Моята къща - от идеята до (надявам се) края" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: