• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
gogolisec - напреднал
Може би е трябвало първо да питам, а след това да правя, но така или иначе се получи точно това, което исках. По план тази година бях решил да правя основен ремонт на покрива, а именно подмяната му с друг с леки изменения. Почна се във вторник 09.08 т.г. и се свърши в понеделник 22.08 т.г. Единствено не смених циглите, защото тези са се доказали във времето като издръжливи и мисля, че ще ме изкарат още доста, но това ще покаже бъдещето. Та почна се със свалянето на цигли и капаци:

Изображение

Изображение

След това свалихме и гредите

Изображение

Изображение

...разрушаване на надзида:

Изображение

Изображение

Изображение

Последва изваждане на стария гредоред и подмяната с нови греди. Средната носеща греда, в която са хванати всички останали също бе сменена (всъщност те са 2 такива), но понеже е трудно да се изработи от гатера се наложи да си ги сглобявам от съставни части. Талпи от сух материал с размери 5х15 см, рендосани и се редят една до друга 3 бр., лепят се със специално полиуретаново лепило и се стягат с винтове. След монтажа и засъхването пак се рендосват за да станат гладки и да служат за база.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изравняване нивата на стария зид с нивата на новите греди, монтаж на кофраж, полагане арматура и отливане бетонен пояс, свързващ цялата къща, като служи и за основа на новия надзид и съответно покривна конструкция.

Изображение

Изображение

Изображение

Главния бетон-майстор

Изображение

Оператор на въже...

Изображение

И резултата

Изображение

Изображение

Изображение

С тези стърчащите железа се лови в последствие гредата към пояса и няма мърдане, посредством специален ключ.
Следва зидането на таванското помещение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Нема ви казвам ей туй чудо на техниката колко дни труд ни икономиса:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Следва монтаж на столиците

Изображение

Изображение

Изображение

Наложи се скоростно разпъване на винилите, че един приятел метеоролог бе предупредил за приближаваща буря. В интерес на истината няколко пъти валя, но нямам никакви поражения, защото предварително се бях запасил с 2 парчета винил от билбордове с размери 8х5 М, които ми покриват вътрешното пространство.
Та след поставянето на основните греди следва подпиране, където е нужно с попове и тяхното укрепване; след това се нареждат мартаците (при нас така се казват)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

След това се прави една от най-бавните и пипкави работи - зидане на стените до горния ръб на мартаците с цел да се изтулят всички дупки почто до нула. Това се прави, защото после е много по-трудно, а и не става качествено.

Изображение

Следва подравняване на челата на мартаците (ако това не е направено предварително и да се монтират по конец), импрегниране (може и предварително), кове се челната дъскаи се започва редене на OSB плоскости (или дървени кофражни дъски - въпрос на вкус) . Монтират се куките за улуци, нивелират се, монтират се улуци и казанчета, мазане със силикон

Изображение

Изображение

Опъва се мембраната (паропропусклива и водонепромокаема), закрепва се със контрашипки

Изображение

Изображение

После се нареждат шипки и се редят циглите и накрая капаците. В общи линии е това:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И една откъм двора, където съм си оставил "зъб"

Изображение

Това вдясно ще бъде доправено, когато разваля този ламаринения покрив и на негово място ще се появи таванска тераса за ...сушене на чушки да речем..., или на суджуци и пастърми...! Която тераса ще влезне под покрива и ще има клиновидна форма. но засега проекта е в застой, защото свърши финансирането, а и излезна друга важна и неотложна работа. В процеса на строенето не липсваха и весели моменти, но едва ли ще видите нещо ново, та който иска да гледа тук:
http://gogolisec.snimka.bg/other/smyana ... 4.37329443

Снимките са от 2-та телефона - моя и на жената и затова са разбъркани.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
С радост да спите под новия покрив!
:-)
gogolisec - напреднал
Проекта е изцяло мой, изчисленията и наклоните съм си ги правил сам, изпълнител си бях аз +2-3ма по-майстори от мен + още много други захранчици, помагачи и подавачи. Още малко снимки:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Със сигурност ще имате забележки и държа да знам къде е сбъркано и ако е поправимо, да се направи сега.
Ако пък имате някакви въпроси - питайте, а когато имам време ще отговарям, защото ако знаете какво чистене ме чакааа..! :?
p.v.x - майстор
gogolisec написа:
Със сигурност ще имате забележки
Забележка има само към заглавието на темата. :)
Това си е подмяна на гредоред , изливане на пояс , над-зид , оформяне на почти мансарден етаж , и накрая подмяна на покрив. :-D

Справили сте се перфектно. =D>
Ти , и родата.

:rock:

пп.Над-зида можеше да го завършите с обрамчващ пояс заедно с хоризонталните греди.
gogolisec - напреднал
p.v.x написа:
...

пп.Над-зида можеше да го завършите с обрамчващ пояс заедно с хоризонталните греди.
Страх ме хвана, че прекалено голяма тежест ще се струпа върху зидовете и да не се напукат. А и този пояс горе високо, като няма нито една колона до земята и да е свързан с арматура.., някак си остава във въздуха и представлява опасност при по-силен земетръс.

Имам разни идеи как да затворя стаите отдолу т.е. таваните им, но ако имате подходящо предложение, моля да споделите. Бюджета е много свит, така че ако е възможно някакъв по-евтин вариант. Гипсокартона и гипсфазер не са ми "приятели" и не искам да ги намесвам!. Трябва да се има предвид, че гредите са все още сурови и предстои съхнене, деформациии може би леко усукване!
BLUEPUPIL - майстор
gogolisec написа:
Със сигурност ще имате забележки и държа да знам къде е сбъркано...
Защо ст. бет. пояс е над гредореда? Би трябвало, за да изпълни своята функция(преразпределяне на усилията от дървените греди на по голяма площ от зида), пояса да е под гредореда. Още повече при положение, че гредите от гредореда носят и покрива.
p.v.x написа:
пп.Над-зида можеше да го завършите с обрамчващ пояс ...
Защото столицата над прозореца с попа в непосредствена близост не е добро решение.
gogolisec написа:
Страх ме хвана, че прекалено голяма тежест ще се струпа върху зидовете и да не се напукат. А и този пояс горе високо, като няма нито една колона до земята и да е свързан с арматура.., някак си остава във въздуха и представлява опасност при по-силен земетръс.
Тя и така работата не е осигурена за по-силни хоризонтални сили от земетръс. Вдигане на височината, без минимум 4 броя колони в ъглите (отвън или отвътре), свързани към пояса e рисково начинание.
gogolisec написа:
държа да знам къде е сбъркано и ако е поправимо, да се направи сега.
Ето го и моят съвет, ако ще живееш в тази къща и направи, както казах по-горе поне 4 бр. ъглови колони, пък било то и с единични фундаменти.
gogolisec - напреднал
BLUEPUPIL написа:
... Защо ст. бет. пояс е над гредореда? Би трябвало, за да изпълни своята функция(преразпределяне на усилията от дървените греди на по голяма площ от зида), пояса да е под гредореда. Още повече при положение, че гредите от гредореда носят и покрива.
Защото трябваше да свалям още от зидовете, че да дойде после нивото където е било. Не ми е проблем по-високото ниво, но не ми е необходимо. Съгласен съм, че гредите ако стъпват на пояса е по-добър вариант при разпределяне товара на покривната конструкция.
При демонтажа на стария гредоред се оказа, че има една вградена греда в зида и в нея се монтират гредите с пирони. В краищата на тази греда има едни интересни планки "Т"- образни, които държат(силно казана дума) зидовете да не се разтварят. Тези планки са вградени в зидарията и укрепват стените (уж). Не ми се искаше да ги вадя и да ги правя наново.
Защото столицата над прозореца с попа в непосредствена близост не е добро решение.
Лично аз се заинатих точно за този поп и не исках да е там, но единия "разбирач" се запъна кат костилка на ... и не та не..., направихме компромис като го издърпахме навътре да не е досами прозореца. Идеята на този таван е да се ползва само като багажен отсег, а не да се приспособява за живеене. Затова нямам кой знае какви претенции кой поп къде ще бъде! Прозорците с тази им форма ги имам готови от преди няколко години - вървяха комплект с други прозорци и врати, свалени от нова къща, заменени с ПВЦ-та впоследствие. В случая играят роля на запълващ елемент, а и да има светлинка и проветряване в подпокривното пространство.
Тя и така работата не е осигурена за по-силни хоризонтални сили от земетръс. Вдигане на височината, без минимум 4 броя колони в ъглите (отвън или отвътре), свързани към пояса e рисково начинание.


Височината на билото е вдигната със 70-80 см реално, само дето конструкцията сега е много опростена с двускатния покрив. Колоните са правилното решение, но ако ще се лее плоча, иначе само оскъпяват ремонта, става грозно и стоят като "подарени" (ако са отвън), а ако са вътрешни значи да се изтърбуши всичко от къщата и да се копаят стъпки в стаите... - мисия невъзможна!

За тавана на стаите ми беше най-вече питането. Другото каквото е направено - това е!
gogolisec - напреднал
gogolisec написа:
... И една откъм двора, където съм си оставил "зъб"

Изображение

Това вдясно ще бъде доправено, когато разваля този ламаринения покрив и на негово място ще се появи таванска тераса за ...сушене на чушки да речем..., или на суджуци и пастърми...! Която тераса ще влезне под покрива и ще има клиновидна форма. но засега проекта е в застой, защото свърши финансирането, а и излезна друга важна и неотложна работа. В процеса на строенето не липсваха и весели моменти, но едва ли ще видите нещо ново, та който иска да гледа тук:
http://gogolisec.snimka.bg/other/smyana ... 4.37329443
Ами да довърша започнатото. След кратка пауза, възобнових строителните дейности и за около 2 седмици (почти сам), гътнах тенекетата, и направих това, което бях замислил предварително. Детайли няма много за показване но важен е крайния резултат. Вижда се какво беше, после вече ламарината я няма:

Изображение

Сглобихме терасата:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Подпрях гредите и продължих с покрива

Изображение

Започнало да се оформя...

Изображение

И крайния резултат:

Изображение

Изображение
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Как изолира ламарината на комина към дървенията?
PCL82 - майстор
За "интересните Т-образни планки" в ъглите за които пишеш: това са котви, които държат стените в ъглите да не се разчекнат. В грамотно направените сгради със зидани носещи консрукции, когато не се е ползвал бетон това е бил начинът да се направи "пояс", който да поема хоризонталните сили. По калкани на стари гредоредни къщи могат да се видят много често. В западна Еврома често тези котви са оставяни външни и майстори ковачи са ги оформяли като оrнаменти или цифри за годината на построяване:

https://de.wikipedia.org/wiki/Anker_(Bauwesen)

https://www.google.com/search?q=wandank ... maueranker

Не ми харесва изпълнението на надзида с тухли четворки. Те реално носят покрива, а четворките не са тухли за носещи стени-те са само пълнеж.
  • 1
  • 2

Тема "Смяна на покрив от-до" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: