• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте колеги , наскоро правих дренаж на къщата и най отгоре искам да го запечатам с бетон . Дренажа е на дълбочина 2- 2.20 м. като до горе съм запълнил изкопа с дренажен камък така , че основата е добра не е пръст . Сега следва да го бетонирам , като върху бетона ще има настилка с камък , но нея ще я правя на пролет . Въпросите ми са няколко : относно армировката , първоначално мислех само да хвърля една скара Ф6 от тези заварените , но не съм сигурен дали би била достатъчна , затова реших да сложа и от тези металните фибри в бетона . Друго нещо което ме интересува е отливането на бетона на отделни части и оставянето на фуга между тях , която да поема движението на бетона повлияно от промени в температурата , притеснявам се че през зимата ще влиза вода през тези фуги и при замръзване ще разруши бетона .Удачно ли е да отлея цялата пътека около къщата която е с дължина 25 м. без да оставям фуги ? Като се има в предвид , че въпросната плоча няма да има кой знае какво натоварване на опън и натиск , не е висяща (като балкон ) а е стъпила върху добра основа , няма да минават коли отгоре , само хора , в най широката си част пътеката е 1.80 нещо като малка площадка в задния край на къщата , на други места е по 1 метър широка . Достатъчни ли са 10 см дебелина на бетона . Друго нещо което ме тормози е , тъй като сам ще бъркам бетона с малка бетонобъркачка 190 литра , не съм сигурен дали ще успея за 1 ден да отлея целия бетон , голям проблем ли е да го отлея на 2 или 3 пъти ? Мога ли да отлея директно бетона върху положения дренажен камък като го намокря предварително или е по добре да сложа найлон , някъде четох че се слага найлон за да не изтичало циментовото мляко ?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Мишонов написа:
...Друго нещо което ме интересува е отливането на бетона на отделни части и оставянето на фуга между тях , която да поема движението на бетона повлияно от промени в температурата , притеснявам се че през зимата ще влиза вода през тези фуги и ....?
Идеята е, фугата при "нужда" да се напука, а фуга лесно се ремонтира. Тя не е оставя празна, запълва е с нещо непропукливо и гъвкаво. Сега има гъвкави циментени лепила. Е'но време запълваха фуга с битум. Но и с прос' цимент да запълниш, на няколко години ще ти се наложи да я поправяш, бял кахър. Не го прави без фуга. Ще надигне, ще спука накриво... виждал и много такива
torbalan - Дървен философ
относно армировката , първоначално мислех само да хвърля една скара Ф6 от тези заварените , но не съм сигурен дали би била достатъчна , затова реших да сложа и от тези металните фибри в бетона .

Някой беше писал, че когато се прави циментова пътека не се слага армировка. Ползата от нея в такъв случай не е голяма, а ръждясва от влагата. Ако го бях прочел преди да направя моите пътеки - нямаше да сложа.


Друго нещо което ме интересува е отливането на бетона на отделни части и оставянето на фуга между тях , която да поема движението на бетона повлияно от промени в температурата , притеснявам се че през зимата ще влиза вода през тези фуги и при замръзване ще разруши бетона .Удачно ли е да отлея цялата пътека около къщата която е с дължина 25 м. без да оставям фуги ?

Не, не е удачно. По-добре си остави фуги. Чувал съм, че някои ги запълват с цимент и пясък. Не знам колко е удачно обаче.


Като се има в предвид , че въпросната плоча няма да има кой знае какво натоварване на опън и натиск , не е висяща (като балкон ) а е стъпила върху добра основа , няма да минават коли отгоре , само хора , в най широката си част пътеката е 1.80 нещо като малка площадка в задния край на къщата , на други места е по 1 метър широка . Достатъчни ли са 10 см дебелина на бетона .

Моите пътеки са горе-долу 10см. достатъчно е. Че да не е и много дори...


Друго нещо което ме тормози е , тъй като сам ще бъркам бетона с малка бетонобъркачка 190 литра , не съм сигурен дали ще успея за 1 ден да отлея целия бетон , голям проблем ли е да го отлея на 2 или 3 пъти ?

Ще успееш. Стига материала да ти е наблизо. Но по-добре го прави на части с фуги.
VLADO66 - майстор
Вземи си фибран или друг XPS 1 см. дебелина и си отрежи ленти с дълбочината на бетона, подпри ги отзад с дъска при отливането на полето, която после махаш преди отливането на следващото и така-фуги през 2 метра.
Предположих , че може да се пукне бетона и затова хората правят фуги . Причината да искам да отлея цяла плоча е , че по нея ще има улей (канал с решетка) по който се отвеждат дъждовните води които идват от улуците на къщата , страхувам се да не се разместят плочите там където е фугата , тогава и въпросния канал ще се прецака , макар че ако няма фуги и се пукне плочата има опасност от същото . Сега точно погледнах къщата на съседите и те са направили подобна пътека и няма фуги и пукнатини няма . Относно гъвкавите циментови лепила с който ми предлагате да запълня фугите , тези които са за фаянс , теракота ... стават ли за целта или има някакви други специално за това ? При отливането на отделни плочи бетон с фуга между тях , трябва ли да бъдат свързани с арматура отделните полета или да отрежа арматурата до там където свършва полето ? За това , че някой е казал че арматура на пътека не се слага малко ме съмнява да отлея каквото и да е без да сложа арматура , тогава със сигурност би се пукнало , а това , че ръждясва от влагата може да се получи ако пътеката си остане не облицована , в случая аз искам да лепя камък отгоре , освен това арматурата мислех да я оставя в средата на самата плоча а не на дъното или на повърхността ,така че не виждам как влага ще стигне до арматурата .
chapara - майстор
Прави я на полета без да прекъсваш арматурата, а фугата можеш да залееш с течна хидроизолация на циментова основа, както можеш да намажеш и самия бетон през цяло с такава една ръка с бадънарката. Като има и наелон отдолу, няма да има мръзнене и разрушаване на бетона. Бих ти препоръчал
Изображение
, имам намазани бордове на балкон вече трета година, все едно че вчера са мазани, а когато има вода седи на капки като в/у стъкло. Идеална основа освен това за полагане на настилки и облицовки. Тука:
https://www.google.bg/search?q=%D0%9C%D ... 8werpZqgCg
можеш да поразгледаш :wink:
krismarg - специалист
Мишонов написа:
Предположих , че може да се пукне бетона и затова хората правят фуги . Причината да искам да отлея цяла плоча е , че по нея ще има улей (канал с решетка) по който се отвеждат дъждовните води които идват от улуците на къщата , страхувам се да не се разместят плочите там където е фугата , тогава и въпросния канал ще се прецака , макар че ако няма фуги и се пукне плочата има опасност от същото . Сега точно погледнах къщата на съседите и те са направили подобна пътека и няма фуги и пукнатини няма . Относно гъвкавите циментови лепила с който ми предлагате да запълня фугите , тези които са за фаянс , теракота ... стават ли за целта или има някакви други специално за това ? При отливането на отделни плочи бетон с фуга между тях , трябва ли да бъдат свързани с арматура отделните полета или да отрежа арматурата до там където свършва полето ? За това , че някой е казал че арматура на пътека не се слага малко ме съмнява да отлея каквото и да е без да сложа арматура , тогава със сигурност би се пукнало , а това , че ръждясва от влагата може да се получи ако пътеката си остане не облицована , в случая аз искам да лепя камък отгоре , освен това арматурата мислех да я оставя в средата на самата плоча а не на дъното или на повърхността ,така че не виждам как влага ще стигне до арматурата .
Добави в бетона добавка за водоплътност.
torbalan - Дървен философ
Сега се сещам. Тук в Козлодуй много от пътищата са с циментова настилка, а не с асфалт.

Копаят къде за канализация, къде за парно... Когато възстановяват там, където е било цимент - изливат само бетон. Без арматура, без добавки без нищо...
kozl - майстор
Не плоча, а бетонова настилка. Настилката се армира от долната страна към земната основа или и с долна и с горна армировка ако основата е податлива, а в-у настилката ще има интензивно движение. Армировката за да не ръждясва трябва да има покритие от бетона. Това се постига с дистанционери и уплътняване (вибриране) на бетона.
Е да де ама градеж на 20 години и наша бетонова настилка пред гаражи в момента прилича на чакъл и прах с армировка. Отделно под нея се оказа, че има неравномерно слягане и настилката виси на места, което означава, че работи като плоча.
Жил.блок строен 1970 г. Настилката държи, бетона си стои, но фугите запълнени с асфалт са вече празни. Требе и поддръжка, ала НЕМА.
И после соца е скапан. Аве колко по демократично, толко по-нетрайно. Познати си направиха бетонови пътеки на вилата с мерак. След години ги разрушиха корените на дърветата - изненада.
Кво е тва гранитено паве и има ли почва за павета по нашите пътеки :?
chapara - майстор
kozl написа:
Кво е тва гранитено паве и има ли почва за павета по нашите пътеки :?
Има, ала скъпо, трудно намираемо и трудоемко за работа :-D
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Армиране и отливане на бетонова плоча" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: