Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Алечка - помощник
Здравейте,
Сдобихме се със селска къща, което си ни беше мечта. Къщата е строена 42 година, тухла, гредоред. Има доста да се поработи по нея, докато стане удобен дом за младо семейство. Понеже ентусиазмът ни е по-голям от финансовите ни възможности :-D ще опитаме някои неща да си направим сами. Там, където не можем ще работим с майстори.
Създавам темата, за да си задавам всичките нелепи въпроси (с молба още от началото да ме извините за тях) в опит да се ориентирам в морето от информация.
На този етап предстои ремонт на покрива (от майсторите) - ще се сменят начупени цигли, изгнили летви, ще се залепят капаците и ще се измажат и облекат трите комина. Слава богу не се нуждае от цялостно разпокриване и ремонт, та ще сколасаме преди зимата.
Кухнята и банята са за тотален ремонт и там също ще работим с майстори.

Основната ми болка в момента. Всичко в стаите на втория етаж е дървения, която искам да запазим и реставриваме. Първо, защото бюджетът не позволява да се подмени всичко ако искаме да се нанесем скоро и второ, защото ми харесва и ще пасне на интериорът, към който се стремим.
Подовете са дюшеме, боядисано с блажна кафява боя. Ще извикаме да го изциклят и още се колебая дали да омасляваме или да лакираме, като видим какво ще се покаже отдолу ще го мисля.

В момента сме на етап врати, прозорци и тавани.

Таваните са облицовани с дърво, боядисани със зелена блажна боя :x ) Всичко е боядисано с тонове зелена блажна боя в същност, което е ужасно.
Изображение
Това е в едната стая. Собственикът е обръщал някакви греди и е надупчил дървото, в другите стаи е добре.
Въпросът ми е може ли тези таван да се прешкурят, да се сложи боро контакт и да се боядиса в бяло (с латекс?) ?

Махането на боята се оказа мисия невъзможна. Вчера се мъчихме с една врата:
Изображение
Първо с пистолет за горещ въздух, за да шупнат стоте слоя боя, после с Ремувъл на Оргахим и шпакла и така няколко пъти. Много трудно ще я докараме до дърво, за да остане в естествен цвят.
С таваните пък изобщо няма как да стане тая работа.

Дограмите същата работа. Много зелени. Освен това, обаче външните части са много прегорели. Ще ги снимам днес, за да си кажете мнението и вие, но аз не виждам начин как да се спасят. Хем не искам да ги сменяме, хем е много работа, която накрая може да се окаже без резултатна, ако дървото е неспасяемо. За тях по-натам.

Та на този етап искам да знам може ли някак си да се покрие тая зеления, та да стане красиво и да не останем без ръце и нерви докато го правим.

Благодаря предварително на всички, които ще се включат с мнения и съвети!
zz_stefanov - майстор
Естествения цвят на дървото по вратите трудно ще ти излезе. Боята трябва да се махне според мен задължително, за да не компрометира новото покритие. Все ще остане по нещо. Пистолета с горещия въздух, шкурене, и китосване с полиестерен кит. и много търпение. Таваните ще са голям зор да се докара до дърво, дали подмяната с каквото друго си изберете, няма да е по лесния вариант.
За таваните, ако решите да им запазите сегашният вид могат да се направят кръпки от дърво на местата дето са изрязани, заличаване на следите с полиестерен кит и боядисване с боя на всичко. Има много бои на водна основа дето ще заменят блажната боя.
Успех :)
Последна промяна от zz_stefanov на нед окт 23, 2016 10:41 am, променено общо 1 път.
Алечка - помощник
zz_stefanov, благодаря за отговора!

От махане до дърво се отказах вече, не виждам как ще стане.
Искам да знам дали мога да боядисвам върху блажната боя и да го докарам до това примерно:
Изображение

Следващия вариант е да ги покрием с картон, но аз не искам...
zz_stefanov - майстор
Не мога да кажа дали няма старата боя която остава дали няма да те подведе.
Алечка - помощник
Ами освен да пробвам...
Ще зашкуря една врата до гладко, да няма шупли, ще намажа с боро контакт и после с бяла боя на водна основа и ще видя какво ще стане.
шоп - майстор
Алечка написа:

От махане до дърво се отказах вече, не виждам как ще стане.
Искам да знам дали мога да боядисвам върху блажната боя и да го докарам до това примерно:
Изображение

Следващия вариант е да ги покрием с картон, но аз не искам...
Защо не помислите под старите дървени тавани да монтирате директно дървена ламперия ( сачак ) около 10лв м2 струва. Това да махате стара напластена боя е абсурдно. Особено пък таван. Трябва да си мазохист да стържеш с дни и всичко да ти влиза в очите и във врата :) И най-накрая да откриеш. че дървенията е компроментирана отдолу.

Според мен ще се убедите и че вратите, дограмата, дюшамето също ще са за смяна, защото дървояда и влагата са ги съсипали :|
Алечка - помощник
шоп, благодаря за мнението!

Ами защото искаме да ползваме това, което вече е налично. Иначе, много ясно, изтърбушваме всичко и правим на ново. Но нямаме финансов ресурс за това. А и не виждам защо да слагаме примерно ламинат върху дюшемето, ако дюшемето става за ползване. И да сменяме масивни дървени врати, при положение, че са здрави, просто са зелени... Влага няма, видимо и поражения от дървояд няма. Има тонове зелена блажна боя :-D

Конкретният въпрос е мога ли да боядисвам с нещо върху блажната боя?
EDI - майстор
Боята пропива дълбоко и няма начин да с изчисти до степен за лак, освен ако не свалиш 5-6 мм, което си е мисия невъзможна.За тавана идеята на колегата е най-изгодно решение.Било сачак, било ОСБ.Няма начин да свалиш от там боята.Вратите и касите ги карай за проба с пистолета и шпаклата- нагряваш докато се надуе и сваляш.Движиш пистолета и шпаклата едновременно.Първо почисти касите и вратите в долната част до пода, ако там са читави, голям е шанса да са в ред.За покритие ползвай бои, с лак няма да стане добре, пробвани.Пода става- дълбоко циклене и после според това, което се появи отдолу. Върху блажна боя, блажна боя, друго не става читаво.
Алечка - помощник
Мерси, EDI! Ще довърша днес едната врата, така и така съм я почнала и ще видим какво ще се появи.
Свалял съм боя оловна (вероятно вашите са такива) със смес от хлебна сода и гасена вар. Около един буркан вар с 1-2 (мисля съм пробвал и с 4) пакетчета сода. Разбърквате с нещо дървено, сместа трябва да пожълтее а на консистенция трябва да е като паста - да не е течно. Като нанасяте да не докосва кожата ви - изгаря. Ако ползвате нови четки с косми - имайте предвид че се разпадат от този препарат. Работете в началото с малки дози. Действието на сместа преминава сравнително бързо - оставете я да подейства 3-4 мин върху нанесената повърхност и пробвайте да събаряте с шпатула като съдирате слоя боя и нанесената паста заедно - боята би трябвало да се размеква и да пада почти до дърво.
Преди да нанесете слоеве боя или нещо друго - трябва с влажен парцал няколко пъти да почистите, за да сте сигурни че не е останал от препарата. Прозорци и врати направо на чешмата ги миех. На подобно нещо съм се натъквал в търговската мрежа с марка Дунав - и то е нестабилно, но е по-течно, с една торба вар и малко сода ще излющите половината къща..
Сега доколко си струва - ако вратите са тежки - значи са от масивно дърво - аз в нашата стара къща от 60-те години така свалях боята на вратите, която беше многослойно нанесена - отдолу някаква основа, отгоре бои имитиращи рисунък на дърво , след което лак някакъв. При проба с шлайф и шкурещи дискове боята се замазваше , дискове заминаваха с едно - две тръквания - е това нещо ги свали до дърво.
Отдолу се оказа че са парен бук и дъб вратите.Една врата двама човека я носят, няма пробиване на нови дупки, няма завиване на видии... такава врата си заслужава да се изтърка. Но ако са леки врати... използвания материал вероятно после ще ви разочарова.
Съмнявам се, че и прозорците ви особено прегорелите си заслужава - все пак пробвайте по опитания метод, шкурене и рендосване да ги напаснете - така ще ги спасите за 3-4 години, а и сега има гумени уплътнения поне за външния ред прозорци. Ако отвън са напукани с дълбоки пукнатини в дървото - аз бих се замислил дали по-добре да не се поръчат нови прозорци, поне частично.

Тема "Нашата селска къща - мечтаният дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: