Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Алечка - помощник
Благодаря ви за отговорите!
Планът е следния.
Дограмата се сменя. Нямам нерви и енергия за влагане в толкова работа със съмнителен резултат.

Вратите се спасяват. Ще изчистя боята колкото успея и ще боядисам. Безумие ми се вижда да ги сменя с PVC или някакви китайски боклуци за по сто лева (имаме такива в апартамента, от Практикер, пак от много зор слагани). За 6 нови, хубави интериорни врати бюджет няма. Не е малко работа, но ние зор нямаме да се нанасяме, достатъчно други неща има да се правят, та това ще си върви паралелно.

Таваните - ще пробвам в дрешника да боядисам, там и да се прецака не е фатално. Ако съм доволна от крайния резултат ще оклепам и останалите стаи. Ако не, покрива се с картон и може да сложим в някоя от стаите декоративни греди от полиуретан. Дървен сачак не искам.

Сега друг въпрос. Мазилката е много дебела и напукана. Тук сме отлюпили малко по една пукнатина още преди да я купим, за да видим дали пукнатината е по зида (не е). Планът е да я свалим, да подменим ел. инсталацията и отгоре картон. Планираме външна изолация.

Изображение

Правилен ли е планът?
jess777 - помощник
ами трудно изглежда така като гледам, ама все пак пробвай с по-качествените продукти по магазините http://capbg.com/za-dyrvo - тук можеш да намериш нещо, което да ти свърши работа евентуално :))
jabata - специалист
Здравей,

Само за информация, свалянето на старата мазилка ще е огромна хамалогия, а после поставянето на нова още повече.
Преди време, гледах как подобен проблем го решиха с мрежа хваната с дюбели тук таме, някакво циментово лепило и отгоре шпакловка.

Иначе за дограмата и аз не бих си правил труда да я пипам, освен ако няма някаква сантиментална стойност.
Иначе дървената врата се реставрира много трудно, но пак се поддава на реставрация повече отколкото дограмата. Но това по-добре човек да си го прави бавно и сам мераклийската стига да има време, отколкото да плаща на майстор. Малко са майсторите които биха реставрирали нещо с кеф, повечето гледат да претупат и да вземат парите набързо.
p.v.x - майстор
Алечка написа:

Стилът, който гоним - модерен, но и уютен дом за млади хора. При толкова много дърво в цялата къща се придържам към по автентично излъчване. Имам много мебели, които ще чакат за реставриране. Но пък не искам да изглежда очукано и старо или да направим компромис с нещо. Доста средства ще заминат, ще бъде постоянен дом, а не вила и искам да ми харесва и да ми е удобно. Та в общи линии дълго време ще ви задавам въпроси :-D
Не искам да звуча песимистично , но подхода , спрямо това което искате да постигнете , за мен е абсолютно грешен.
Недейте да бъркате реставрация с освежаване .
Ще смените едно , ще поправите друго , и в крайна сметка заварения стил ще се размине с новата визия.
Още повече като се промъкнат и компромиси от ваша страна.
Според мен , най добре е да се седне и обмисли абсолютно всичко.
Все едно проектирате къща на ново.
Обмислете , вик , ел.инсталация , Отопление , изолации , врати , дограми, мазилки ,тавани , подове , нива , с една дума всичко(основен ремонт).
Прочетох , че сте притеснени , от финансова гледно точка , но трябва да намерите начин за кардинален подход към нещата , след като сама казвате , че искате уютен дом , за Постоянно живеене.
Успех.
Kokar - специалист
Съгласен съм с колегата горе, относно обмислянето на стратегията относно "съжителството" с новопридобитата къща.

За мен има два правилни подхода:
1. Приемат се даденостите и къщата се поддържа според първоначалния замисъл. Може смяна дограма, изолация и други дребни подобрения за по-комфортни ежемесечни разходи.
2. Къщата се нулира до основи и се изгражда със съвреминни материали и технологии.
Привидно скъпия вариант е за предпочитане в перспектива, особено ако имаме гредоред.

Пиша на база някакъв личен опит с 60 годишна къща с гредоред. След всичките дадени десетки хиляди лева за добра визия и конструктивни подобрения, дървоядът продължава да яде гредите и е въпрос на време да ме тушира. :yawinkle:
В момента къщата е добре, но предвид вложените пари, можеше да се изгради трайна конструкция.
В случая, ентусиазмът ми направи лоша услуга.

Старал съм се да документирам всичко, касаещо подобренията на тази къща.
Със съжаление мога да кажа, че къщата, която коментирам беше в много по-добро състояние от това, което виждам на снимките.

Един съвет - вкарайте и гипскартона в уравнението. Може да не е романтично, но лесно, практично и евтино.
Алечка - помощник
Здравейте!
Благодаря ви за отговорите!

p.v.x, то аз не съм обяснила като хората, защото попитах за конкретните неща, които ме вълнуват в момента, без да опиша какъв е цялостния план в същност :)

Та:
- Ремонт на покрива - Почваме от там, разбира се. В понеделник влизат майстори, които ще сменят счупени керемиди, изгнили летвички, ще подмажат и облекат кумините, ще залепят капаците и каквото друго излезе. Покривът като цяло е здрав, има нужда от козметичен ремонт и на този етап няма да го разпокриваме целия.
- ВИК - ще бъде подменено. Къщата е вързана към канализацията на селото, което за мен беше един от основните критерии при избор на село и къща. Ще се случи при ремонта на банята и кухнята.
- Ел. инсталацията - също ще бъде подменена. Изчакваме да свалим всичката мазилка и влиза ел. техника
- Изолации - спрели сме се на външна изолация от каменна вата. От това, което прочетох е подходяща за тухлен зид и е дишаща и ще ни предпази от конденз. Правилно ли съм се ориентирала?
- вътрешна изолация - няма да правим, понеже ще заложим на външната. Бъркам ли? Стените и таваните ще покрием с гипскартон (на профили? за да можем да скрием тръбите на парното?) . От таваните се отказвам безвъзвратно. Само се чудя между дъските и картона трябва ли да сложим нещо за изолация. Фибран? Дайте идеи
- отопление - ще се отопляваме на парно на пелети. И в момента сме с пелетна камина в апартамента и не я заменям за нищо. Ще има подово отопление в банята, а в останалите помещения радиатори. Котелът ще е в избеното помещение, защото настоящата ни камина не е достатъчно голяма за новата къща.
- дограмите - както стана ясно ще сменим. Вчера взеха мерки и след 3 седмици ще ги монтират.
- вратите - ще реставрирам. Вчера най-накрая постигнах успех и успях да изчистя изцяло една врата от зелената блажна боя на 100 слоя :-D Технологията е следната - духам с пистолета да шупне, после мажа с Removal и оставям да си седи - няколко часа, една седмица, както ме свари времето. После пак с пистолета и шпаклата - пада като масло. Оставям да изсъхне размекнатото, което е останало (остават части от последния бял пласт, които сякаш са попили в дървото), после с шлайфа и най-едрата шкурка - всичко пада. И после с фина шкурка заглаждам. Става идеално, нищо че е голяма хамалогия. Аз имам време и енергия, така че не ми пречи. Ама забравих да снимам :) Болката ми в момента са входната врата и вратата на банята. Вратата на банята ще трябва да я сменим - сега е зелена и дървена, ама и банята не е ползвана като баня твърде, няма душ, само тоалетна чиния и мивка (иначе има сифон), но трябва нещо по-влагоустойчиво. Единственото, което ми идва на ум на мен е PVC, обаче пък вратата излиза в кухнята и подозирам, че ще ми е грозно. Идеи каква друга може да бъде? Входната врата е голяма, двукрила, дървена, боядисана с кафява (да не повярваш) блажна боя. Притеснявам се, че дори и да я очистя няма да се затваря плътно и не знам дали ще успея да я уплътня. Вероятно ще поръчаме нова, ще го мисля, докато стигнем до коридора.

Та това е в общи линии, докато къщата стане обитаема. Като не включвам нещата, които има да се правят по избеното, предверието и двора. Финансовото ми притеснение идва от това, че искам да стане бързо и да си сбъдна мечтата да живея на село в къща :-D Иначе сме решили, че ще си го правим като хората, пък когато стане, просто не разполагаме с цялата сума на куп, че да пуснем майсторите да вършеят и до другата есен да се нанесем...

Kokar, по принцип съм съгласна с теб, но съвсем съзнателно сме решили да си купим стара къща и да я правим обитаема. Стойността на имота + стойността на бъдещите ремонти пак няма да стъпят на цената на новопостроена къща, а ние искаме да живеем сега в нея и да не я изплащаме цял живот.
p.v.x - майстор
Алечка написа:
Здравейте!
Благодаря ви за отговорите!

p.v.x, то аз не съм обяснила като хората, защото попитах за конкретните неща, които ме вълнуват в момента, без да опиша какъв е цялостния план в същност :)

Та:
- Ремонт на покрива - Почваме от там, разбира се. В понеделник влизат майстори, които ще сменят счупени керемиди, изгнили летвички, ще подмажат и облекат кумините, ще залепят капаците и каквото друго излезе. Покривът като цяло е здрав, има нужда от козметичен ремонт и на този етап няма да го разпокриваме целия. (За сега този ремонт е най важен и приоритетен. Дано да случат на време.)
- ВИК - ще бъде подменено. Къщата е вързана към канализацията на селото, което за мен беше един от основните критерии при избор на село и къща. Ще се случи при ремонта на банята и кухнята.(Сега е момента да обмислите , привързването на улуците от отводняването на покрива , към централната канализация , след като я имате в самото село.)
- Ел. инсталацията - също ще бъде подменена. Изчакваме да свалим всичката мазилка и влиза ел. техника. (Не знам каква партида имате , но ако е монофазна , е по добре да преминете на трифазна.Да може да разпределите товарите на три линии.Това за къща в село е препоръчително.)
- Изолации - спрели сме се на външна изолация от каменна вата. От това, което прочетох е подходяща за тухлен зид и е дишаща и ще ни предпази от конденз. Правилно ли съм се ориентирала?(Принципно да. Важно е да се спази системата по полагането и.)
- вътрешна изолация - няма да правим, понеже ще заложим на външната. Бъркам ли? (Не. Така ще запазите акумулиращия ефект на стените.) Стените и таваните ще покрием с гипскартон (на профили? за да можем да скрием тръбите на парното?) . (Нищо не пречи монтажа на гипсокартона да стане и на лепене стига стените да са приемливо прави (зидовете))От таваните се отказвам безвъзвратно. Само се чудя между дъските и картона трябва ли да сложим нещо за изолация. Фибран? Дайте идеи. (Ако има височина най добре е с вата.Колкото повече , толкова по добре в зависимост колко позволява.И задължително спазване на системата за монтаж.)
- отопление - ще се отопляваме на парно на пелети. И в момента сме с пелетна камина в апартамента и не я заменям за нищо. Ще има подово отопление в банята, а в останалите помещения радиатори. Котелът ще е в избеното помещение, защото настоящата ни камина не е достатъчно голяма за новата къща. (Консултация с човек който му разбира. Да ви сметне всичко. Да ви направи проект.Да се залагат необходимите неща предварително , съобразявайки се с този проект.Да стоят чакащи.Не да се кърти на ново.)
- дограмите - както стана ясно ще сменим. Вчера взеха мерки и след 3 седмици ще ги монтират. (Ако не е късно , ги попитайте , дали са предвидили разстояния за обръщане и предотвратяване на термо-мостовете.Да не са взели много плътни мерки , спрямо зидовете.)
- вратите - ще реставрирам. Вчера най-накрая постигнах успех и успях да изчистя изцяло една врата от зелената блажна боя на 100 слоя :-D Технологията е следната - духам с пистолета да шупне, после мажа с Removal и оставям да си седи - няколко часа, една седмица, както ме свари времето. После пак с пистолета и шпаклата - пада като масло. Оставям да изсъхне размекнатото, което е останало (остават части от последния бял пласт, които сякаш са попили в дървото), после с шлайфа и най-едрата шкурка - всичко пада. И после с фина шкурка заглаждам. Става идеално, нищо че е голяма хамалогия. Аз имам време и енергия, така че не ми пречи.(Дано радостта Ви , от крайния резултат да е голяма.) Ама забравих да снимам :) Болката ми в момента са входната врата и вратата на банята. Вратата на банята ще трябва да я сменим - сега е зелена и дървена, ама и банята не е ползвана като баня твърде, няма душ, само тоалетна чиния и мивка (иначе има сифон), но трябва нещо по-влагоустойчиво.(Ако мократа част от банята е отделена с параван или душ кабина , не е проблем да използвате и МДФ интериорна врата , с вградено стъкло. Да виждате когато свети осветлението от вътре.) Единственото, което ми идва на ум на мен е PVC, обаче пък вратата излиза в кухнята и подозирам, че ще ми е грозно. Идеи каква друга може да бъде? Входната врата е голяма, двукрила, дървена, боядисана с кафява (да не повярваш) блажна боя. Притеснявам се, че дори и да я очистя няма да се затваря плътно и не знам дали ще успея да я уплътня. Вероятно ще поръчаме нова, ще го мисля, докато стигнем до коридора.(От двете страни подзиждате и си обособявате отвор за единична входна врата.Светлия отвор , да е съобразен с размерите на вратата , че те са по стандарт.Широчината не е проблем.Хубаво е монтажа да се извърши , след полагане на външната изолация. И да е с УВ защита , ако е подложена на пряко слънце-греене.)

Та това е в общи линии, докато къщата стане обитаема. Като не включвам нещата, които има да се правят по избеното, предверието и двора. Финансовото ми притеснение идва от това, че искам да стане бързо и да си сбъдна мечтата да живея на село в къща :-D Иначе сме решили, че ще си го правим като хората, пък когато стане, просто не разполагаме с цялата сума на куп, че да пуснем майсторите да вършеят и до другата есен да се нанесем...

Kokar, по принцип съм съгласна с теб, но съвсем съзнателно сме решили да си купим стара къща и да я правим обитаема. Стойността на имота + стойността на бъдещите ремонти пак няма да стъпят на цената на новопостроена къща, а ние искаме да живеем сега в нея и да не я изплащаме цял живот.
Това му е хубавото на една къща.
Винаги се намира нещо с което да се занимаваш.
И от там , удовлетворението от резултата , след като си го направил.

Успех.

пп.Позволих си да добавям коментари , с цел да не пропусна нещо.
За грешките се извинявам.
шоп - майстор
Алечка написа:
съвсем съзнателно сме решили да си купим стара къща и да я правим обитаема. Стойността на имота + стойността на бъдещите ремонти пак няма да стъпят на цената на новопостроена къща, а ние искаме да живеем сега в нея и да не я изплащаме цял живот.
Не искам да съм песимист и да убивам мерака, но на база житейският ми и практичен опит в областта на строителството и ремонтите ще предупредя, че можете да очаквате подводни камъни по пътя по който сте поели.

Ще налеете едни 50000-100000 лв и пак ще имате една стара къща с гредоред, слаби основи и влага.

В практиката си имам поне 20 случая на мераклии, които наляха торби пари в стари къщи и след 2-3 години влагата, дървоядите, слягането и т.н. причиниха щети на гипскартона, изолацията, покрива и т.н.

Мнението на тези визирани от мен 20 ина собственика в крайна сметка беше: трябваше да почна от нулата.... :?

КЪЩА СЕ СТРОИ ОТ ДОЛО НАГОРЕ, А РЕМОНТ СЕ ПРАВИ ОТ ГОРЕ НАДОЛО.

Съвет от мен, не доверявайте ремонта на покрива на мургава "бригада" Смяната на счупени керемиди, "претърсване" на покрива и подмазване на било не е ремонт и не може да струва да кажем 500лв.

При такъв "ремонт" след 2-3-4 години се пригответе за разпокриване на 100% до тухлен зид.

Проблемите Ви не са ВиК, Ел, дограми или врати, а чисто конструктивни. Врати...дограми това са дреболии, които с 000-3000лв се решават.

И последен съвет от мен...не бързайте с външната топлоизолация. От снимките виждам притеснителни пукнатини. Определено не са само от мазилката. Има слягане на конструкцията. Изчакайте 2-3 години след полагането на вътрешният гипскартон дали няма да се появят пукнатини по него. Едва тогава ако няма такива ( съмнявам се ) положете външната ТИ. Ако пукнатините продължават отивате към външно стоманобетонно укрепване чрез основи, колони и пояси. Тогава цената на ремонта надминава нов строеж.
piron45 - майстор
Здрасти Алечка, поздравления за начинанието. Това ще изисква доста труд, търпение и немалко пари, но когато човек има силно желание може да постигне всичко. Това много ми напомня за къщата , която правихме с жена ми. Трябваше да си направим къща за живеене от истърбушена изоставена сграда, на която дори ел инсталацията бяха извадили от стените. Отне ни две години защото си я правихме двамата , майстори сме ползвали само за ПВЦ дограмата и сайдинга отвън. Сега вече 5г се наслаждаваме на семейния уют, който си създадохме.
Писала си че отвън ще слагате изолация, това е чудесно. Но бих ти препоръчал щом ще слагате ГК отвътре на конструкция да си сложите изолация под картона. Това няма да попречи да си пуснете ел инсталацията и тръбите за парното под картона. Не си правете труда да ровите стените за старата инсталация, просто си пуснете нова под картона и ще си спестите много излишна работа. Това с акумулиращия ефект на стените е много относително, още по малко когато отгоре има картон. При мен всички стени и тавани са облечени с ГК на конструкция и минерална вата. Отидоха 200м2 картон, отвън стените са изолирани отново с вата и сайдинг като завършващо покритие. Ефекта е много добър, 90м2 отопляваме само с три климатика и сметките не са били по големи от 168лв през най студените месеци в Самоков. Като цялата къща е само на ток, нямаме дори комин.
Желая успех, ако имаш въпроси ще помагаме.
Stefan2000 - специалист
Добре де, гипскартон, хубаво.
Но диша ли този гипскартон?
Ако се тури и външната изолаци, стените съвсем ще се затворят, и ако има макар и малко влага, рай за гъби и плесени.

Тема "Нашата селска къща - мечтаният дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: