Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
dolli - специалист
Моля за вашето мнение и съвети относно изграждането на фундамент под метална барака. Бараката е с размери 9 на 3 метра, височина до билото 3 м., двускатен покрив, от кухи метални профили, заварени за долна рамка от същите профили. Облицовка на стените и покрива ще се правят от термопанели. Общо тегло на постройката - ок. 5-6 тона . Изискването е подът да е повдигнат на мин. 30 см. от земята и да е бетонен - армирана бетонна настилка. Ще се ползва като склад за материали. Мястото е с незначителен наклон ок. 10 см. по дължината на постройката. Почвата е 40 см. чернозем и надолу е глина, дълбочината на замръзване реално е ок. 50-60 см. и то в много студени зими.

Няколко варианта обмислям
1 вариант - класически ивичен - армиран с 6 бр. № 12, като се спазват изискванията за точката на замръзване - тоест 80 см. в земята и 30 над, сечение на лентата ш.25 см., в. 110 см. - 7 кубика бетон - НЕОПРАВДАНО скъпо и трудоемко за такава лека постройка - 99 % няма да го направя.

2 вариант - плиткозаложен ивичен с пета - преобърната буква Т - сечение на петата - ш. 40, в. 20 см, армирана само от долната страна с 3 бр. №12, сечение на лентата ш. 20 см., в. 50 см., армирана с 4 бр. №10. Дълбочина - 40 см. под земята и 30см. над. Пясъчна или чакълена възглавница под петата с дебелина 20 см. за минимизиране вероятността от повдигане следствие замръзване ?

3 вариант /най-ми харесва :-D щото може да се направи и от сам човек/ - стъпки с рандбалки. Стъпки 40/40/40 под всяка мет.колонка, армирани, свързани в горния си край с рандбалка със сечение ш. 20 см., височина 30 см., армирани с 4 бр. №12 и бигли през 25 см. Разстояние между стъпките - ок. 180-200 см. Пясъчно-чакълена възглавница под всяка стъпка и под рандбалките с дебелина 20 см. за минимизиране вероятността от повдигане при замръзване - ? Обратен насип и полагане на 10см. армирана настилка с мрежа шестица.

Вероятно имам доста грешки в това което си мисля, ще се радвам ако ми ги посочите, също така приемам всякакви други варианти.
dolli - специалист
Брей, 50 преглеждания и нито един отговор :? А-а-а, сетих се - трябва да ида при архитект, конструктор и проектант, да ме жулнат две-три-четири хилядарки за проект, разрешително, геология, екология, вертикална планировка и прочее хартийки. Че то железата и панелите ми не стуват толкова ...

Отивам да си намеря отговор в руския форум, там хората поне не си стискат мнението...
p.v.x - майстор
dolli написа:
Моля за вашето мнение .
Трети вариант ми допада.
Да допълня - може да си заложиш чакащи планки с уши , в самите ранбалки(които малко са ми излишни според мен) , на местата на бъдещите колонки.
Заложи си тръбните разводки , за вода и мръсен канал.
Можеш да си направиш и някакъв дренаж , под целия фундамент.


:rock:
VLADO66 - майстор
За барака се ползват единични фундаменти/т.3/.Ако искаш да зидаш между колоните-т.1
шоп - майстор
dolli, в руският форум ще ти препоръчат четвърти вариант с винтови сваи :-D

Аз би направил варианта с рандбалки, но стъпките под всяка метална колона да са дълбоки 70-80 см

успехи!
dolli - специалист
Благодаря за мненията, и се извинявам за тона във втория си пост.

Нямам намерение да зидам между колонките, бараката се прави в момента на модули и напролет трябва да се монтира върху фундамента. За закрепването - мислех да се анкерират в бетона шпилки 16 мм на всеки 1,5 - 2 м. и да се закрепи долната рама към тях. Но варианта с планки под всяка колонка ми допада повече. Мръсен канал и вода няма да има, само електричество.

Това, което ме притеснява не е носещата способност на фундамента - за толкова лека сграда няма да имам проблеми, а и долната метална рамка ще вкорави цялата конструкция, колкото деформациите вследствие замръзване и повдигане на почвата, ако не сляза под точката на замръзване. Значи последен вариант - стъпки 40/40/70 с рандбалки 20/30. За пясъчната възглавница под рандбалките ми се ще да чуя мнение - има ли смисъл от нея или по-добре дренаж по периметъра на основите, както съветва p.v.x

Тема "Основи за барака" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: