• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL - майстор
Ако е в близост до някое, спотайващо се, българско сеизмично огнище или пък до страховитата румънска Вранча, е препоръчително да се сложат 7бр. греди вместо планираните от Теб 3бр.
Прикачен файл:
one SIDE FOUNDATIONS.jpg
reingar-x - специалист
Благодаря за чертежа,къщата се намира във гр.Долни Дъбник Плевенско,не знам дали спада към земетръсните райони?Искам да уточня,че точния размер на стаята която е отгоре върху мазата е 3,60м широчина и 3,30м дължина и коридор 3,60м на 1,50м.Другото което ме интересува,преградната стена 3,60м и висока 2,40м има една врата 90см,този товар ще легне изцяло на гредата която ще е отдолу,ще я издържи ли?Все пак ще има само две колони,в двата края няма да има по средата.
krismarg - специалист
Зависи от гредата и от стената. По здрава греда, ако стената ще е зидана цяла тухла.
reingar-x - специалист
С каква дебелина и широчина,трябва бъдат гредите,като се има в предвид,че тази по средата ще носи стената отгоре?С кой номер желязо трябва да се работи за да съм спокоен?
BLUEPUPIL - майстор
reingar-x написа:
...къщата се намира във гр.Долни Дъбник Плевенско,не знам дали спада към земетръсните райони?
Прикачен файл:
1.jpg
Май, Долни Дъбник е с коефициент 0.10
reingar-x написа:
Другото което ме интересува,преградната стена 3,60м и висока 2,40м има една врата 90см,този товар ще легне изцяло на гредата която ще е отдолу,ще я издържи ли?Все пак ще има само две колони,в двата края няма да има по средата.
Ще издържи много повече.
reingar-x написа:
С каква дебелина и широчина,трябва бъдат гредите,като се има в предвид,че тази по средата ще носи стената отгоре?
Мин. ширина 20-25см. Дълбочината зависи от отвора и е в диапазона 1/8-1/12 от разстоянието между колоните. При изпълнение само с три греди ,средната носи почти два -пъти по-голям товар от двете крайни греди. Затова височината/дълбочината на средната е добре да в диапазона 40-45см., а крайните да са-30-35см.
reingar-x написа:
С кой номер желязо трябва да се работи за да съм спокоен?
За колоните 4бр. N12 или 4бр. N14 в зависимост от избраното напречно сечение на колоната. За гредите 3бр. N12 или 3бр. N14 (в зависимост от височината на гредата) за долна армировка и 2бр. ф6.5 или N8 за горна/монтажна армировка. И разбира се гъсто разположени бигли. За гредите биглите може да са ф6.5 ,а за колоните(нe си казал колко са високи) e добре биглите да са N8, при по-голямо напречно сечение на колоната може да се мине и с бигли от ф6.5. ......Казаното от мен по-горе, да се приема като ориентировъчно и приблизително, подчинено на идеята за икономия и минималистичен дизайн. За по точни насоки, ще трябва да се направят изчисления.
reingar-x - специалист
Така като гледам,ще сложа и другите греди поне на голямото помещение то е 3,40м на 3,60 ,за другото което е 1,50м на 3,60м не знам дали е нужно да има?
BLUEPUPIL - майстор
reingar-x написа:
Така като гледам,ще сложа и другите греди поне на голямото помещение то е 3,40м на 3,60 ,за другото което е 1,50м на 3,60м не знам дали е нужно да има?
Сложи и тях, защото така при сеизмичен товар от изток(ляво) и от запад(дясно) по моя чертеж, ще имаш двуотворна рамка, състояща се от три колони и две греди и тя е много по добър вариант отколкото без двете къси греди. При подобно натоварване от север(отгоре) и от юг(отдолу), обаче има едноотворна рамка състояща се от две колони и една греда. Затова е добре колоните да имат правоъгълно напречно сечение, като по-дългата страна е в посока север-юг по моя чертеж. Вместо традиционните колони 25х25 ги направи 20х30 или 20х35(въпреки, че нормите не допускат колони по 20см). Аз обаче съм привърженик на малко по-друг вариант, при който коравината на колоните е по-голяма за сметка на тази на гредите и бих предложил колони 25х40.
reingar-x - специалист
Днес си ходих до село,и след семеен съвет решихме,че ще се прави като трябва не е кой знае колко голяма плоча да си мисли за икономия.Другото което не бях забелязал е,че преградната стена е 20см,новата която вече ще легне на плочата ще е поне 25см с колони и пояс отгоре и.
  • 1
  • 2

Тема "Бетонна плоча?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: