• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Virtex - майстор
Да попитам като неразбиращ - каква е целта да се слага вътрешна изолация при наличие на външна ?
chandler_vt - специалист
И дали е добра идея да сложиш xps от горната страна на плочата?
Аз за тази цел ползвах eps 120, т.е. от твърдия, който издържа на натоварване. Върху него има армирана замазка.
djendov - специалист
potrebitel22 написа:
Да попитам като неразбиращ - каква е целта да се слага вътрешна изолация при наличие на външна ?
Искам около 30см топлоизолация на покрива. Ако са 30см XPS ще струва около 60лв на квадрат. Ако сложа 10см XPS, това са 20лв на квадрат + около 10-тина лева на квадрат за 20см вата под гипсокартона от вътрешната страна = 30лв/кв.м. За 100 квадрата покрив това са 3000лв по-малко със същите топлоизолационни качества. Термомоста по стоманобетона е прекъснат от XPS, а ватата играе голямата роля в топлоизолацията.
chandler_vt написа:
И дали е добра идея да сложиш xps от горната страна на плочата?
Аз за тази цел ползвах eps 120, т.е. от твърдия, който издържа на натоварване. Върху него има армирана замазка.
Покрива ще е използваем. Ще има басейн, барбекю, огромни саксии... EPS-а не ми вдъхва особено доверие. Да, ще има замазка, но цялата ще лежи на този EPS. Ще го погледна по-късно на калкулатора на марисан какво ще покаже...Има логика по принцип, водните пари ще са ограничени от паронепроницаема мембрана м/у ватата и гипсокартона от вътрешната страна. А от външната, ако е ЕПС, ще може все пак да диша. Сложа ли XPS, ще запечатам плочата...ама то пък май системата за хидроизолация включва паронепроницаема мембрана от горната страна...какво ще ми спечели EPSa?
Virtex - майстор
djendov написа:
Искам около 30см топлоизолация на покрива
Ясно, аз съм се заблудил, че става дума и за стени. Попитах, за да знам дали има ефект ако става дума за стени, но е мой пропуск ! :)
djendov - специалист
potrebitel22 написа:
djendov написа:
Искам около 30см топлоизолация на покрива
Ясно, аз съм се заблудил, че става дума и за стени. Попитах, за да знам дали има ефект ако става дума за стени, но е мой пропуск ! :)
И за тях става въпрос. Ще има външна изолация ЕПС 15тина см. Отвътре ще има гипсокартон на конструкция. Така или иначе ще я има конструкцията, почти нищо няма да ми коства да сложа и вата между профилите за гипсокартона. Тънкия момент е с тая вата отвътре да не си докарам мухъл. Май ще се доверя на Tsilkov и ще рискувам с едни 5см/10см вата + пароизолация от вътрешната страна.

И по-конкретно по въпроса ти: Смисъла на вътрешната топлоизолация в допълнение на външната е по-малко пари за ток :) Външна 15см + 10 см вътрешна ще е доста по-лесно изпълнение, от колкото 25см външна. А и мисля доста по-евтино.
Tsilkov - майстор
djendov аз съм в София а ти си във Варна където разликата във влажността е доста - вярно не си като страните по крайбрежието на атлантика но ще имаш повечко влага.
По твоите терзания много може да умуваш и бистриш на тема физика и материали, но генерално според мен тръгваш грешно с това мешане външна/вътрешна. Като теглиш чертата заради двата чифта бригади, двата чифта детайли и т.н. винаги излиза по-скъпо. Отделно ти се учудя защо строиш с тухла (че и плочата с бетон) отвътре като ще шляпаш гипсокартони - от всичко по-малко и все със знак минус.
Съвета ми е да си сложиш отвън изолация 15-16 см като хората - с профили, завършеци, добра мазилка. Дюбела 10 и 16 см разликата е 30-40 ст (над 16 см става вече дюбел-пирон където цената скача двойно макар и пак да е поносима) което е някво процентче от цялата система. Да не говорим че за мен най-добре си перкай на бездюбелно - примерно Баумит Старконтакт.
Горе над плочата купуваш мека покривна вата (60-80 лв/м2), разстилаш 30+ сната и мяташ едно подпокривно фолио да я пази и толкова. Вътре си правиш една хуабва маизлка - гипсова, вароциментова и т.н. и това е. Обикновенно простите неща, но по-правилен начин са много по-дори и евтини от разни строителни акробатики. Разбира се не трябва и да се примиряваш с първото нещо което ти предложат майстора и/или строителната борса.
djendov - специалист
Tsilkov написа:
djendov аз съм в София а ти си във Варна където разликата във влажността е доста - вярно не си като страните по крайбрежието на атлантика но ще имаш повечко влага.
По твоите терзания много може да умуваш и бистриш на тема физика и материали, но генерално според мен тръгваш грешно с това мешане външна/вътрешна. Като теглиш чертата заради двата чифта бригади, двата чифта детайли и т.н. винаги излиза по-скъпо.
Няма да са бригади, а направи сам(или поне голяма част от нещата)
Отделно ти се учудя защо строиш с тухла (че и плочата с бетон) отвътре като ще шляпаш гипсокартони - от всичко по-малко и все със знак минус.
Съвета ми е да си сложиш отвън изолация 15-16 см като хората - с профили, завършеци, добра мазилка. Дюбела 10 и 16 см разликата е 30-40 ст (над 16 см става вече дюбел-пирон където цената скача двойно макар и пак да е поносима) което е някво процентче от цялата система. Да не говорим че за мен най-добре си перкай на бездюбелно - примерно Баумит Старконтакт.
Обмислях бездюбелното, но в крайна сметка ще слагам дюбели, 200-300лв на цялата система са прекалено малко, за да поемам риска.
Горе над плочата купуваш мека покривна вата (60-80 лв/м2), разстилаш 30+ сната и мяташ едно подпокривно фолио да я пази и толкова.
Покрива е плосък, използваем. Споменах по-горе, че даже и басейна със барбекюто ще са на покрива :)
Вътре си правиш една хуабва маизлка - гипсова, вароциментова и т.н. и това е. Обикновенно простите неща, но по-правилен начин са много по-дори и евтини от разни строителни акробатики. Разбира се не трябва и да се примиряваш с първото нещо което ти предложат майстора и/или строителната борса.
Съгласен съм, че 15см отвън, вароциментова или гипсова отвътре е класика, обаче работата идва в цените:
Мога сам да си изпълня гипсокартона отвътре, като цената му е към 5-7 лв/кв за материалите
Вароциментова и гипсова мазилка+финна шпакловка не. Там ще трябва да платя към 20лв/кв. Разликата от 13лв за около 600квадрата вътрешни стени са около 8000лв разлика. 8000лв за целия строееж на 200 квадрата къща са малка част, но като се дръпне чертата ще имам къща за 80 хиляди евро, а не за 150 хиляди. За топлото с термопомпа пак същата работа. 17 хиляди лева, с милион датчици и повече никой няма да му се налага да настройва нищо. Да, ама направи сам от климатик - 5000лв. Компромис...ама няма как. Разликите в парите са сериозни.
Благодаря за сериозния съвет насочен към мен. На моите проектанти им плащам,а не получих и половината от твоето внимание!
Tsilkov - майстор
За покрива фактически грешно съм ти писал, но принципа е същия - просто вместо вата е стиропор/фибран.
Дори и сам да изпълняваш ще видиш, че втората система ти е в тежест.
Не искам да го играя "адвокат на мазилките", но в такъв случей защо ще си играеш да зидаш тухли? Слагай гипсокартонни/дървени стени и си спести зидането.
Ако наистина искаш да спестиш бюджет - за тавана ползвай добър кофраж(по скоро като редене а не като материал), най-вече декофрирай внимателно и после мажеш с бяла акрилна боя.
Гипсокартона цитираш цена на материал в склада - като сложиш детайли и усилвания (примерно добрата ГК стена е двупластова), фири, доставка сигурно пак ще си под мазилката, но няма да е тази разлика която цитираш.
djendov - специалист
Ще помисля върху идеята. Днес ме посъветваха и от друго място да си карам на мазилка. То като сметна, че едната стена цялата е прозорци, другата цялата е кухня(зад кухнята мога грубо и сам да си измажа). Третата стена ще е имитация на тухли или нещо от рода, което пак аз ще си лепя...в крайна сметка квадратурата за професионално мазане и шпакловане далеч не е толкова голяма.
Извинявам се на колегата, че малко изместих темата! За да има смисъл и за четящите ще обобщя да не е напразно разводняването.
Къща във Варна- стоманобетонна конструкция + поротерм 25, 2 етажа с плосък използваем покрив:
15-тина см ЕПС външна изолация. 10-тина см XPS от горната страна на покрива/плочата. 10-20 см вата+пароизолация от долната страна на покрива/плочата. Вътрешните стени с мазилка. Надявам се да посрещна другата зима в къщата, а след това ще дам и отчет за мухъл/конденз.
Благодаря още веднъж за съветите, които ми дадохте!
  • 1
  • 2

Тема "Изолация на покрив и външни стени" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: