Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,предстои ми строеж на мазе в съществуваща къща със каменни основи.По план мазето съществува ,а реално не е изградено.Разрязах част от камъните на основата под формата на врата и започнах да копая,отгоре има бетонна плоча,до която е насипа.
Виждам,че къщата има каменни основи,отгоре хванати с пояс,но под камъните е земя.За да достигна височината 2,20 метра ,трябва да ги подкопая от 0,50-1,00 метра.Понеже къщата е триетажна,макар и обградена с колони,но не и от тази /южна/ страна,възможно ли е отмятане на основите ,след подкопаването им?
От другата страна на къщата вече направих подобно мазе,но там имаше колони,а от тази страна няма...
Иначе съм направил входа и стълбите,като пред входа има дренажна шахта с помпа за мръсна вода ,която сече нивото под замазката
която е с водоплътен бетон,а под него е с найлон,под който е сложена под наклон дренажната тръба,която чака продължението си към мазето.
infomar
pip1967 написа:
......Виждам,че къщата има каменни основи,отгоре хванати с пояс,но под камъните е земя.За да достигна височината 2,20 метра ,трябва да ги подкопая от 0,50-1,00 метра.Понеже къщата е триетажна,макар и обградена с колони,но не и от тази /южна/ страна,възможно ли е отмятане на основите ,след подкопаването им?....
Какво означава "отмятане на основите"
отмятане на основите е вследствие подкопаването им,под тежестта на сградата,те да поддадат на подкопаната страна и така къщата евентуално да се килне.
"pip1967"]отмятане на основите е вследствие подкопаването им,под тежестта на сградата,те да поддадат на подкопаната страна и така къщата евентуално да се килне
,ИНТЕРЕСУВА МЕ В КАКВА ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ ДА ЗАПОЧНА ИЗГРАЖДАНЕТО НА МАЗЕТО,И ПО-КОНКРЕТНО ИЗЛИВАНЕТО НА БЕТОНА,ТАКА
.ЧЕ НОВИТЕ ОСНОВИ ДА СА СТАБИЛНИИ И ДА УКРЕПЯТ СТАРИТЕ ОСНОВИ : :prayer:
Kokar - специалист
Предвид неизграждането на мазето в миналото, най-важния въпрос е дали от конструкцията на триетажната къща е направена съответната "икономия" на първата плоча. Да няма и фундаменти на колони спестени...
Тези каменни основи говорят за по-старо строителство със съответните дефицити на цимент, арматура и т.н.
Акцентирам върху носимоспособността на плочата в/у мазето.
Снимков материал по време на строителството е безценен в случая. Препоръчвам конструктор с ППП да се подпише/печат поне за възможността да се копае под къщата. Иначе е скъпа авантюра...
Самото изкопаване и укрепване на мазето не е голяма философия при решен горния проблем. Правил съм подобно упражнение и мога да коментирам, ако стане необходимо.
Къщата е пристроявана и надстроявана, това мазе се намира в старата част,каменните основи са около 1,5-1,8 метра,и са строени на каре,а отгоре са свързани с армиран много здрав бетонен пояс,плочата над тях е армирана с фабричен бетон,това много ясно се вижда,като се огледа.Независимо ,че е изкопано до половината до момента няма провисване/ширина 2,30 метра,дължина 2,00 метра засега/.Миналата 2015-16 година зима направих подобно мазе във срещуположната страна на къщата,поради течове там почвата беше слегнала, и много отдавна плочата не е лежала върху насипа,въпреки това нямаше и няма провисване.Каменният зид е около 0,50 метра дебел и е здрав,камъните са речни с различна големина,но за достигане на желаната височина до тях копая още 0,50 метра и за разлика от другото мазе не ги подкопавам и не ги подпирам с железа ,защото в тази част на къщата няма колони.В момента не мога да покажа снимки ,защото не мога да отворя замръзналата метална врата.КАКВО ИМАТЕ ПРЕДВИД ЗА КОНСТРУКТОРА И СКЪПА АВАНТЮРА? :?
Kokar - специалист
Колега, 3 етажа са сериозна тежест и се съмнявам, че някой може да дава отговорни съвети без да е видял план, екзекутиви, геология и т.н ...
Това, че на 2.30х2.00 плоча няма провисване е като 3-ка от Тотото. Сигурно има и по-големи стаи...
Под "скъпа авантюра" имам предвид, че се рискува устойчивостта на цялата конструкция (къща)...
Във плана и в действителност под всяка стена на първият етаж има основа пояс със каменна зидария,геологията се вижда като се удари мощно с кирката,а именно това е твърда земя,под нивото на камъните.По плана мазето трябва да е 4 пъти по-голямо от 2.30 на 4.00 метра,но понеже тази площ ми е достатъчна ,а и тази площ е обградена с каменната зидария,едва ли човек би се усъмнил,че бетонна армирана плоча на такова разстояние ще поддаде.ИНТЕРЕСУВА МЕ В КАКВА ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ ДА ЗАПОЧНА ИЗГРАЖДАНЕТО НА МАЗЕТО,И ПО-КОНКРЕТНО ИЗЛИВАНЕТО НА БЕТОНА ТАКА,ЧЕ НОВИТЕ ОСНОВИ ДА СА СТАБИЛНИ И ДА УКРЕПЯТ СТАРИТЕ ОСНОВИ
Kokar - специалист
Колега, виж си съобщенията.

Тема "строеж на мазе в къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: