• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
chicken - помощник
Здравейте. Предстои ми строеж на къща. Още мъдрим пропорции и разположение в парцела, та да започнем идеен проект, но това не ми пречи да си тормозя мозъка с типовете фундаменти, включително и от финансова гледна точка. Добре, че архитекта ми не знае какво правя :)
Парцелът е равен, къщата до 100 квадрата. Ако е бетон ясно, може би ще се спра и на бетон и тухла за самата къща. Но се прокрадва идеята да остане във въздуха на метални пилоти и да е дървена конструкция. Говори се за значително по-ниска цена, поне 50 години живот на подземната част... И толкова знам, остава да започвам да чета руснаците :) Въздушната междина отдолу плюс, или минус? Отворена или затворена?
въобще някакви мнения, даващи насоки за взимане на решение... Дори не знам какво точно да питам на този етап :)
D.Kalchev - специалист
Кой говори за по-ниската цена? Строител, проектант, комшия или ЕЖК? Преди да има проект и КСС всичко е приказки и предположения.
chicken - помощник
И архитекта така ме поряза :) Но не може да няма база за сравнение на едното спрямо другото при еднакви условия. Поне сравнение, не числово изразяване под формата на цена. Предполагам все има натрупана информация за средна цена на квадрат без геодезични и геоложки екстремизми. Нправени са стотици фундаменти при днешни цени, предположих, че все може да се каже дали са на приблизително една цена, голама разлика, малка разлика... По принцип няма кой да ми сметне и така и така, с количествените сметки, за да избирам. Проектираме или така, или иначе, като, както казах, от това може да зависи и типа строителство. Засега не клоня към тухла или дърво повече.
Това за цената.
По-сериозния въпрос е дали въобще е достатъчно адекватна системата с метални пилоти, за да си струва човек въобще да я разглежда. Виждам, че вече и тук се използва доста и за доста сериозни като размери къщи.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон сеп 25, 2023 3:06 pmchicken написа:
... По принцип няма кой да ми сметне и така и така, с количествените сметки, за да избирам. Проектираме или така, или иначе, като, както казах, от това може да зависи и типа строителство. ...
Че това не е ли към работата на проектанта? Или му е за пръв път?
fbr - майстор
Някой май е пропуснал приказката за трите прасенца, като е бил малък, и сега излишно си "тормози мозъка"
chicken - помощник
пон сеп 25, 2023 3:32 pmfbr написа:
Някой май е пропуснал приказката за трите прасенца, като е бил малък, и сега излишно си "тормози мозъка"
Когато си прав си прав... Че и нямам добър опит с материал.
Но пък продължава да ми е интересно за пилотите
ivanovbg - майстор
пон сеп 25, 2023 3:32 pmfbr написа:
Някой май е пропуснал приказката за трите прасенца, като е бил малък, и сега излишно си "тормози мозъка"
Прав си. Наколните дървени жилища са много подходящи за Тайван и някои американски щати дет на 5-10 г ги отнася водата и 50г си е "вечна" къща. :-D

П.П. Ся като се замисля и тук станаха чести наводненията и ако парцела е в близост до река ... :lol: И да не се забравя гаража, или поне една естакада за колата.
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
A2.jpg
A2.jpg (113.12 KиБ) Видяна 1090 пъти


chicken - помощник
пон сеп 25, 2023 4:25 pmBLUEPUPIL написа:
Аз имам предвид по-скоро това. Не толкова щръкнали, разбира се.

Изображение
Andri01 - майстор
В махалата направиха такава къща. Тя е на голям наклон и по този начин изравниха пода. Някъде към 50бр. тръби набити в земята, май с някаква машина.
  • 1
  • 2

Тема "Навивни метални пилоти вместо ивичен фундамент?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: