• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте, имам следния казус. Правя ремонт на къщата ми, която е строена 1965г-1970г. Пода в някой стаи е земя, покрит със сгурия и върху тях дюшеме. Премахнах всичко, остана само земята. Върху нея насипах пясък, изравних го и го трамбовах. Върху пясъка исках да положа найлон, да наредя фибран 5см, водно подово и минимум 5см замазка над тръбите на подовото. Проблема, е че след като изравних земната основа с пясък и трамбовах, фибрана не мога да го положа идеално без да "хлопа" от някъде (дори и малко). Моля, за идеи как да процедирам от тук нататък тъй като ме притеснява в последствие пода да не хлопа, тропа или да издава каквито и да било други шумове. Обмислях и някаква изравнителна замазка или бетон, но дебелината на този слой ще бъде малка (2-3см) и ме притеснява да не стане проблем в последствие (най-вече с натоварване на основите на къщата).
MamaMy - майстор
Taка като чета какво сте направили все едно нищо, ама от сърце. :lol: Защо сте махнали сгурията? Тя е чудесна изолация. Вместо да я забъркате с малко пясък и цимент и да направите перфектна изолираща замазка, вие тепърва ще редите фибран! Освен това за да хлопа значи не сте изравнили добре. За тази цел се прави замазката.
mrsch66 - специалист
С 5см фибран ще ти остане само работата изхвърлените пари и студ на кутийки :-D има неща които задължително трябва да се спазват за да не мръзнеш.
Не премахнах всичката сгурия. Пресях сгурията за да махна едрите парчета и останалото го оставих като насип. Трамбовах я и след това насипах пясъка в тънък слой и пак го трамбовах. В този ред на мисли, колко може да е минималната дебелина на замазката ако смеся това, което съм насипал(сгурията и пясъка) с цимент. 1-2 см с армиране възможно ли е да се получи за да не се вдига много нивото? И след това фибран, подово и същинската замазка?
nork - специалист
Ами не, че нещо, но за да стане туй дет си го мислиш почваш от начало :rolleyes:
Махаш всичко, един табан надолу целият под, сгурията с пясъка ги забъркваш на замазка, фибран по метода на Пух и всичко останало което си замислил :supz:
MamaMy - майстор
Ако ме послушаш ще избегнеш много ядове. Викни си истински майстор да ти направи още грубата замазка. С помощта на воден нивел се правят пилета. По тях се правят майки по които после само влачиш мастара и става перфектно равни и нивелирани подове. Като имаш добра и правилно подготвена основа, после трябва да си много криворък за да сбъркаш.
chapara - майстор
Мойте 50стотинки😉
Предполагам че говориш за нулев етаж?
Пясъка добре и всичко до тук!
Дърпай с мастар пясъка и постави армиран наелон, върху който нареди фибрана. Уплътни фибрана да няма фуги.
Сложи УВ отразително фолио и нареди подовото, армировъчна заварена мрежа фи 8 и направи мин 7см замазка. Тежеста на замазката ще свърши всичко останало. И замазка, земновлжна, не боза, без прекъсване в помещенията, само във фалцовете на вратите.

Успех👍
шоп - майстор
съб юни 24, 2023 9:53 pmchapara написа:
Мойте 50стотинки😉
Предполагам че говориш за нулев етаж?
Пясъка добре и всичко до тук!
Дърпай с мастар пясъка и постави армиран наелон, върху който нареди фибрана. Уплътни фибрана да няма фуги.
Сложи УВ отразително фолио и нареди подовото, армировъчна заварена мрежа фи 8 и направи мин 7см замазка. Тежеста на замазката ще свърши всичко останало. И замазка, земновлжна, не боза, без прекъсване в помещенията, само във фалцовете на вратите.

Успех👍
+ 1 към мнението. Така направих пода на целият ми първи етаж. Само, че 5 см фибран са малко. Аз сложих 2х5 см с разминати фуги + изолация с пъпки за полагане на тръба, която е 4 см дебела. Трамбованият и заравнен пясък е идеална основа. Това, че фибрана някаде мърда не е проблем. Като го натисне замазката няма къде да ходи. 7-8-10 см армирана земновлажна замазка с пластификатор и фибри и си ОК

В темата за водно подово съм качил доста снимки.
chapara - майстор
Да Радо👍
Аз параметри не съм дал, тъй като колегата не е също дал никакви насоки за нива. Да, колкото повече изолация, толко повече иконимия.
Да спомена, че методиката ми е подадена преди време от немски проектант. Наблюдавам обекта от 15години, безпроблемен е. Нарича се: ,,Плаваща, топлоизолирана, армирана замазка"
😜
шоп - майстор
Те руснаци и скандинавци цели къщи строят по този начин. Върху пясъчно легло изолират 30-50 см със стиропор и отливат плоча обикновенно с вградено подово отопление. Системата на този фундамент се нарича УШП.
Утепленная Шведская Плита.

0% термомостове.
  • 1
  • 2

Тема "Замазка и топлоизолация върху под от пясък" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: