• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб окт 21, 2023 10:55 pmDessie написа:
съб окт 21, 2023 8:44 pmn_a написа:
съб окт 21, 2023 6:48 pmmilchomi написа:
Строителят ми предлага Porotherm 25 за външните стени. Според проекта в част "Енергийна ефективност" къщата е клас А, но съм леко съмняващ в крайния резултат и затова питам знаещите.
Поради що под керамична тухла искаш да слагаш газобетон?
За да прекъсне термомоста и поради неналичието на полистиролбетонни и пеностъклени блокове :-)
Благодаря
nelina_london - специалист
съб окт 21, 2023 6:48 pmmilchomi написа:
съб окт 21, 2023 5:58 pmn_a написа:
съб окт 21, 2023 4:46 pmmilchomi написа:
За зидовете - мисля да сложа върху плочата първи ред Ytong D600 и над него тухлите (по проект това го няма).
Какви тухли?
Строителят ми предлага Porotherm 25 за външните стени. Според проекта в част "Енергийна ефективност" къщата е клас А, но съм леко съмняващ в крайния резултат и затова питам знаещите.
Интересно ми е при какви дебелина на изолацията (под,стени,таван) е постигнат клас А ?
Писала съм ,че в БГ в наредбата за ЕЕ ,класът е общ за цялото енергопотребление .Не се отнася за ефективността на сградата при отопление/охлаждане .Зависи колко обитатели се запишат ,че ще обитават къщата , се определят седмично
готвене ,пералня ,големина бойлер и т.н. Затова си гледайте какви KWh са изчислили само за отоплението и какъв е топлинния товар .

Също съм на мнение ,че под плочата няма нужда от XPS ,стига това над плочата да е поне 10см ,щом гоните енергоефективност .
milchomi - напреднал
В проекта имам метална конструкция, подобна на пергола, която се закрепва към плочата / колоните на първи етаж. Може ли да ми препоръчате как да прекъсна термомоста в мястото на връзката между метал и стоманобетона?
nork - специалист
съб окт 28, 2023 6:10 pmmilchomi написа:
В проекта имам метална конструкция, подобна на пергола, която се закрепва към плочата / колоните на първи етаж. Може ли да ми препоръчате как да прекъсна термомоста в мястото на връзката между метал и стоманобетона?
Бих го направил с гума и/или фибран с висока плътност. Предполагам, че всичко ще остане под изолацията?
milchomi - напреднал
Търся мнение за клик-фалц системите на металните покриви. Имам два избора - Lindab SRP 25ND или Bilka Retro Duo. Нямам възможност да ги видя и съпоставя, но при Bilka има повече готови аксесоари, а при Lindab са по-добре проектирани. За съжаление цветовите им гами не съвпадат и трудно бих ги комбинирал. Какво бихте ме посъветвали?
BLUEPUPIL - майстор
съб окт 28, 2023 6:10 pmmilchomi написа:
В проекта имам метална конструкция, подобна на пергола, която се закрепва към плочата / колоните на първи етаж. Може ли да ми препоръчате как да прекъсна термомоста в мястото на връзката между метал и стоманобетона?

Прикачен файл:
1.png

Прикачен файл:
20.jpg

Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (44.38 KиБ) Видяна 537 пъти

Прикачен файл:
4.jpeg
4.jpeg (72.58 KиБ) Видяна 537 пъти
В крайна сметка получих отговор, че ВиК-то е в процес на избор на доставчик на решение за дистанционно отчитане и не могат да ми препоръчат модел.
milchomi - напреднал
Благодаря на BLUEPUPIL за снимките, ще коментирам със строителя, кой е най-подходящия вариант в случая. Той ми предлага решение с епоксидни анкери на Hilti https://www.hilti.bg/c/CLS_FASTENER_713 ... /r12560055. Някой има наблюдение за здравината на тази връзка?
Krasi_S - специалист
Ако е спазена технологията на лепене - с добро почистване на отвора и правилен профил на шпилките*, това е най-доброто лепило и дава едно от най-здравите закрепвания. Според избрания диаметър шпилка, държи тонове.

*правилен профил на шпилките - шпилките за лепене са със специален асиметричен профил. Лепилото държи шпилката заради полученият профил (зъб) след стягане.

Прикачен файл:
Шпилка.jpg
Шпилка.jpg (3.49 KиБ) Видяна 416 пъти


При използване на обикновена шпилка, максималната якост пада почти наполовина, защото профила на зъба получен върху резбата е много малък. Сравнително евтин начин за увеличаване на якостта на обикновена шпилка е - на в частта, която ще се лепи, се нарязват странично с ъглошлайф няколко "зъба" с дълбочина 2-3мм. Самото отслабване на шпилката на опън е незначително, спрямо увеличаване на здравината на залепване.
Прикачен файл:
Сряз.jpg
Сряз.jpg (8.76 KиБ) Видяна 416 пъти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Нова къща в планината" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: