Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
SanDRo - помощник
Здравейте,

Не се занимавам със строителство, но се опитвам да се интересувам доколкото мога - в момента строим къща. До известна степен съм перфекционист и доста неща има, които за мен не са идеални. Понеже не съм в сферата не знам доколко определени разминавания са допустими или не, затова реших да се допитам до вас. Например доста ме дразнят монтирани счупени тухли и разминавания между тях или между тухлите и бетона, още повече предвид, че се строи с качествени тухли, които трябва да са лесни за зидане, но не зная доколко е допустимо това. Може ли да ми кажете тези неща допустими ли са и кога/дали имам право да поискам да бъдат оправяни от строителя? Опитал съм се да отбележа разстоянията, които ме притесняват - има и на други места, но съм се опитал да извадя някакви по-видими (по снимки), защото на се вижда доста по-добре. Тухлите са 25-ци на Wienerberger. Може ли да ми кажете доколко е приемлива тази зидария или имам повод да искам да се оправи от изпълнителя?

Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
Прикачен файл:
5.jpg
SanDRo - помощник
Явно има лимит за 5 снимки в мнение, ето останалите 5:
Прикачен файл:
6.jpg
Прикачен файл:
7.jpg
Прикачен файл:
8.jpg
Прикачен файл:
9.jpg
Прикачен файл:
10.jpg
Благодаря на всички изразили мнение предварително!
LazarGanev - "Велик майстор"
:gott:
ср авг 09, 2023 1:08 amSanDRo написа:
Здравейте,

Не се занимавам със строителство, но се опитвам да се интересувам доколкото мога - в момента строим къща. До известна степен съм перфекционист
А ти в коя област работиш, в която си перфекционист?
chapara - майстор
За мен прблем няма, изчакай да минат ел.техници и ВиК🧐
miliad - майстор
Давайте го по-спокойно, че ще се поболеете докато направите къщата.
Тази фаза от построяването на къщата се води "груб строеж".
Както писа и Чапара, как ли ще се чувствате като минат ел. и ВиК специалистите и си прекарат каналите.
fbr - майстор
Първия виц който научава строящия е следния:
Чорбаджията към зидаря:
- Майсторе, стената е крива
-Нищо И няма, мазача ще я изправи-отговаря зидаря.
Чорбаджията към мазача:
- Майсторе, стената е крива.
-Нищо И няма, шпакловчика ще я изправи.
Шпакловчика прехвърля проблема на бояджията.
Накрая чорбаджията се хваща за бояджията "Майсторе стената е крива"
Бояджията отговаря "Не се притеснявай, като изсъхне боята, ще я изпъне"
Та, ако не си го научил, значи наистина си още в началото.
А по видяното на снимките, не виждам нищо притеснително. Нормално строителство.
SanDRo - помощник
ср авг 09, 2023 8:07 amLazarGanev написа:
:gott:
ср авг 09, 2023 1:08 amSanDRo написа:
Здравейте,

Не се занимавам със строителство, но се опитвам да се интересувам доколкото мога - в момента строим къща. До известна степен съм перфекционист
А ти в коя област работиш, в която си перфекционист?
Не мисля, че е от значение, но съм в IT сферата. В конкретния случай имах предвид, че ме дразни когато има леко криво, неравно и т.н. не конкретно в строителството - може да го наречеш и педантизъм, или пък да е някаква лека форма на OCD.

Все пак благодаря на всички за мненията - точно това исках да знам, защото и аз подозирам, че това е нормално, като съм гледал други строежи... Друго си е все пак да имаш и потвърждение от хора, които имат някакъв опит в сферата.
fbr написа:
Първия виц който научава строящия е следния:
Чорбаджията към зидаря:
- Майсторе, стената е крива
-Нищо И няма, мазача ще я изправи-отговаря зидаря.
Чорбаджията към мазача:
- Майсторе, стената е крива.
-Нищо И няма, шпакловчика ще я изправи.
Шпакловчика прехвърля проблема на бояджията.
Накрая чорбаджията се хваща за бояджията "Майсторе стената е крива"
Бояджията отговаря "Не се притеснявай, като изсъхне боята, ще я изпъне"
Та, ако не си го научил, значи наистина си още в началото.
А по видяното на снимките, не виждам нищо притеснително. Нормално строителство.
Този виц точно описва и откъде идват притесненията ми - щото после ще дойде мазането и шпакловката и всеки ще вика тука много криво, тук трябва по-дебела мазилка/шпакловка, за да се изправи и т.н. дано не го преживея в действителност :) А относно ВиК и Ел - наясно съм, че ще падне дупчене, но се надявам да намеря хора, които го правят както си трябва - вече има достъпни машини, които изрязват кабелни канали и го правят перфектно, а не с чукане и трошене.
nelina_london - специалист
Ще кажа ,че нещата ,които впоследствие могат да се окажат притеснителни ,обикновено не се виждат на пръв поглед - денивелация в плочата, отклонения от 5+ см на една стена(едно изложение )на къщата .Тези неща стават ясни за собствениците ,когато дойдат хората за замазка и външна ТИ .Вътрешното измазване, обикновено може да "обере" кривината, защото стените в една стая ,често са с дължина под 5м .Е, винаги може и там да стане гаф ,ако зидарията е некъдърно направена .ТИ също обира големи отклонения ,но с топки лепило :-D .В над 90% от случаите не искат разликите да се изравняват с различни дебелини изолация ..
Приятелка с новопостроена къща имаше 12 см отклонение в плочата ,познайте какво се случва и със стълбището в този случай ...
chapara - майстор
Колега, гледай по ведро на нещата, тепърва ще имаш по тежки казуси вероятно. Един съвет. Не напрягай майсторите излишно😉
brum - майстор
Мога да коментирам само по ПУ пяната между тухлите и бетона. Това е правилното, защото бетона провисва. Ако е твърдо там ще строши тухлите при провисването.

Тема "Допустими разминавания при зидария" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: