• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Makc05 - помощник
Здравейте колеги,
Строя къща в момента- по проект имам 18 стъпала, П-образно стълбище, 15 са до стълбищната площадка и 3 към етажа. Идеят е да се обособи пространстовото под площадката като мокро помещение. По 3-дта на аритекта изглежда супер.
Прикачен файл:
pod stylbi.jpg
Прикачен файл:
pod stylbi2.jpg
pod stylbi2.jpg (88.19 KиБ) Видяна 1624 пъти
След изливане на стълбището обаче не ми става ясно как да скрия отвора, който ще се получи след изидване на стената за вратата. Не искам да пускам перпендикулярна стена навътре до долу. Не искам и гипсо-картон. Някаква идея за частичен зид под наклон?
Прикачен файл:
pod stylbi5.jpg
Някой да е решавал такъв проблем? Някакви идеи? Благодаря предварително.
Още 2 снимки на излятите стъпала.
Прикачен файл:
Stylbi3.jpg
Прикачен файл:
Stylbi4.jpg
brum - майстор
Зида нещо трябва да го държи, а ти искаш да виси във въздуха. Друго освен гипсокартон там не се сещам да върши работа. Той си е на конструкция която позволява такива неща.

При мен подстълбищното съм го сложил като част от мокрото точно с гипсокартон. Ситуацията е доста подобна на твоята, но с една не маловажна разлика - нямам "луфт" между горното и долното рамо на стълбището. Съответно гипсокартона свършва наравно със самото горно рамо на стълбището, а при теб ще има част между двете рамена дето не е годна за ходене по нея.
chapara - майстор
Метална рамка захваната за бетона с анкери или заварена за арматурата на стълбището, по червения контур и иззидана с итонг, с нужната дебелина, колкото е огледалото на стълбището😉
Makc05 - помощник
И аз мислех точно за метална конструкция анкерирана в двете крила и зид посредата. С тухли 2-ки обаче, надявам се да не стане много тежко обаче и да няма проблеми по късно. С тия модерни архитекти- по план парапета е от външната страна на рамената, аз живея с идеята да стъпва на стъпалата... оттам и луфта между рамената.

Само ако го бях констатирал по-рано...
chapara - майстор
Парапета ще започне след стеничката, дори може да укрепи допълнително металната рамка. Направи го с итонг.
Нека и парапета си е от към огледалото ще си спестиш куп проблеми.
Dessie - специалист
При мен е подобно на идеята на @chapara :-) направихме рамката от дълъг щурц, който се поддържа от винкели, анкерирани в стълбището и между две колони. Тухлите нагоре са рязани по диагонал за да запълнят до пълноразмерен ред. Нямам нарочна снимка обаче…. В сряда ако не е замазано, ще го снимам…
Прикачен файл:
IMG_2398.jpeg
IMG_2398.jpeg (35.77 KиБ) Видяна 1528 пъти
Прикачен файл:
IMG_2735.jpeg
IMG_2735.jpeg (36.24 KиБ) Видяна 1528 пъти
Makc05 - помощник
нед окт 15, 2023 9:23 pmchapara написа:
Парапета ще започне след стеничката, дори може да укрепи допълнително металната рамка. Направи го с итонг.
Нека и парапета си е от към огледалото ще си спестиш куп проблеми.
Да, парапета, най-вероятно ще остане от към огледалото.
Dessie написа:
При мен е подобно на идеята на @chapara :-) направихме рамката от дълъг щурц, който се поддържа от винкели, анкерирани в стълбището и между две колони. Тухлите нагоре са рязани по диагонал за да запълнят до пълноразмерен ред. Нямам нарочна снимка обаче…. В сряда ако не е замазано, ще го снимам…
Прикачен файл:
IMG_2398.jpeg
Прикачен файл:
IMG_2735.jpeg
Интересна идея- колко тухли ще се съберат там и какъв размер?
Dessie - специалист
Тухли ще се съберат според размера си на височина и дължина :-) при мен е зидано с т.нар. паянти, разбирай 12-ка
Makc05 - помощник
В крайна сметка стана ей така
Прикачен файл:
WhatsApp Image 2023-10-30 at 17.09.34_02efe420.jpg
Прикачен файл:
WhatsApp Image 2023-10-30 at 17.09.25_601b158f.jpg
Благодаря на Chapara- точно с анкери в стълбите, малко бетон и Итонг отгоре.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Яко :cool:
Браво :cool:
  • 1
  • 2

Тема "Мокро помещение под стълби!? Казус..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: