• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Minkov88 - помощник
чет фев 08, 2024 8:44 pmBo-Yan написа:
Да, ще имаш нужда от разрешително ако искаш да караш по правилата. Но за целта трябва да имаш акт 16. Ако си със споразумение за търпимост, както са някои паянтови къщи забрави за разрешително за промяна на контурите на къщата.
Къщата има акт 16, така че това поне няма да е проблем, иначе вече съм се замислял върху идеята за двускатов покрив, тъй като определено осъзнавам ползите, но личното ми предпочитание е да е четирискатов. Честно казано ми харесва повече, а и бих искал да запазя оригиналната архитектура на къщата, още повече че и съседните са такива.
kr1100 написа:
Това към което се стремиш изисква сваляне на покрива и надзиждане на стените и бетонен пояс и нов покрив. пресметни си финансиите - новия покрив е най- голямата сума.
Наясно съм с това, че покривът трябва да бъде свален и подменен, като преди това се надзижда, но не знаех подробността за бетонния пояс. Той какво представлява и как се прави? Бюджетирал съм 40к лева за повдигането и подмяната на покрива, като ми се иска да вярвам, че бих могъл да вмъкна и изграждането на стаите в тази сума, но дали не съм прекалено оптимистично настроен? Бихте ли дали мнение според вас колко би излязло подобно начинание?
n_a написа:
Фантазираме си без картинка. Дай скица или ако много те мързи дай снимки
Може да се зида върху гредите,ако много ти се иска да зидаш. Инак, сега стени се правят на конструкция с картон и може навсякъде. То и едно време е можело - плетарка, като старите американски къщи ;-). Изобщо - дай какво имаш, кажи какво искаш, акъл отвсякъде ще получиш ;-)
Светла му памет,на дядо ти
Утре ще ходя до общината, за да взема документацията на къщата, та ще кача скицата при първа възможност! Не ме разбирайте погрешно, абсолютно не държа да зидам, точно обратното даже, защото имам опасения от евентуалната допълнителна тежест върху гредореда, но просто бях останал с погрешни впечатления, че други варианти едва ли не няма. Да чукам на дърво, дядо и баба още са живи, просто са на преклонна възраст, та преди известно време решиха да се изнесат в селската си къща, тъй като е по-ниска и значително по-удобна за хора на тяхната възраст, съответно по нея отдавна започнах ремонтни дейности, че беше необитаема дълги години.
чет фев 08, 2024 9:38 pmnikolson написа:
През средата на къщата, предполагам има стена, която е от едната страна на коридора.
Има, да, но не знам дали и двете стени на кооридора са носещи или само едната.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет фев 08, 2024 11:44 pmMinkov88 написа:
Да чукам на дърво, дядо и баба още са живи, просто са на преклонна възраст, та преди известно време решиха да се изнесат ...
Да са живи и здрави!
Ти писа 'наследство', а то е след смъртта на наследодателя. Това пък поражда други питанки. Чия собственост е въпросната къща...
nikolson - майстор
Питай дядо си как е строено. Ако стените на коридора са 25 см, с плътна тухла, както предполагам, значи са носещи. Макар да няма плоча, има ли пояс? Най-добре е консултация с конструктор, или поне стр. техник, ама такъв, който ги "чува нещата". Колко е съществуващият надзид?
Minkov88 - помощник
пет фев 09, 2024 5:29 amn_a написа:
чет фев 08, 2024 11:44 pmMinkov88 написа:
Да чукам на дърво, дядо и баба още са живи, просто са на преклонна възраст, та преди известно време решиха да се изнесат ...
Да са живи и здрави!
Ти писа 'наследство', а то е след смъртта на наследодателя. Това пък поражда други питанки. Чия собственост е въпросната къща...
Моя грешка, извинявам се! Очевидно не само строителната и техническата терминология ми куцат! Къщата беше прехвърлена на името на майка ми, така че тя е настоящия собственик. Двамата с баща ми имат собствен дом, а аз съм единственото им дете, затова за момента възнамерявам да остане така. Всички ме плашат 'колко скъпо било всичко в момента', но ми се иска да вярвам, че съм подготвен финансово, защото желанието ми е да се справя с реновацията изцяло със собствени средства или вкраен случай с минимална помощ от родителите ми, но при всички случаи без помощта на банки, кредити и т.н.
пет фев 09, 2024 9:00 amnikolson написа:
Питай дядо си как е строено. Ако стените на коридора са 25 см, с плътна тухла, както предполагам, значи са носещи. Макар да няма плоча, има ли пояс? Най-добре е консултация с конструктор, или поне стр. техник, ама такъв, който ги "чува нещата". Колко е съществуващият надзид?
Дядо ми твърди, че стените на коридора са 25см и са строени с плътна тухла. Пояс няма, а съществуващият надзид е около 50см, като по-долу ще откриете и снимка. Днес се срещнах с един от общинските архитекти, който ми е добър познат и той се ангажира да дойде на място, за да огледа хубаво къщата, отстоянията, състоянието на гредите, и да сподели своите впечатления, идеи, и прочие.

Последна промяна от Minkov88 на пет фев 09, 2024 2:57 pm, променено общо 2 пъти.
Minkov88 - помощник
чет фев 08, 2024 9:23 pmn_a написа:
Фантазираме си без картинка. Дай скица или ако много те мързи дай снимки
Може да се зида върху гредите,ако много ти се иска да зидаш. Инак, сега стени се правят на конструкция с картон и може навсякъде. То и едно време е можело - плетарка, като старите американски къщи ;-). Изобщо - дай какво имаш, кажи какво искаш, акъл отвсякъде ще получиш ;-)
Светла му памет,на дядо ти
За съжаление, съвременната скица не е готова и ще трябва да се върна във вторник. Понастоящем притежавам само оригиналната такава, която прилича повече на нещо, което шестгодишно дете би нарисувало, но все пак я прилагам или поне съществената част от нея и ще ви държа в течение като имам новата.

Изображение
chapara - майстор
Ти па казанджийницата ли точно намери да снимаш😁😇😄
Minkov88 - помощник
пет фев 09, 2024 2:54 pmchapara написа:
Ти па казанджийницата ли точно намери да снимаш😁😇😄
Доколкото разбирам, първото блокче е къщата, второто гаража, а третото пристройката, ама дотам с моето разчитане на този шефъовър!
Minkov88 - помощник
Дядо ми успя да намери и оригиналния план на къщата, който е в доста окаяно състояние, но успях да го сканирам и с филтър стана по-разчетлив, така че се надявам на нови включвания с мнения и идеи. Иначе взех и кадастралната скица от общината. Моят познат - архитект още не е идвал, понеже е в чужбина.

Изображение

Изображение

Изображение
  • 1
  • 2

Тема "Повдигане на покрив и изграждане на стаи без полагане на бетонна плоча?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: