• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 45
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
pipbel - майстор
Първите редове са "засети".
Ще се изградят само външните зидове и тези вътре които са носещи.
Вътрешните ще се направят след декофрирането.
Идеята е да не се режат много и разпарчадосват кофражните листове шперплат, аче е скъп (около 20лв/м2), пък и нали най накрая трябва да ги ползвам за други цели.

Прикачен файл

Resize of SS852861.JPG
Resize of SS852861.JPG (150.2 KиБ) Видяна 8925 пъти

Прикачен файл

Resize of SS852863.JPG
Resize of SS852863.JPG (142.42 KиБ) Видяна 8925 пъти

Прикачен файл

Resize of SS852867.JPG
Resize of SS852867.JPG (121.38 KиБ) Видяна 8925 пъти

Прикачен файл

Resize of SS852875.JPG
Resize of SS852875.JPG (133.42 KиБ) Видяна 8925 пъти
DB7 - напреднал
Мечтата на много хора. :-D

pipbel, колко квадрата е новата постройка струваща 50 бона? :)
pipbel - майстор
Ами бетонния бункер долу (битовка, маза) по проект е с РЗП 44 м2, магазина отпред е 32 м2, а на повдигнатата част с РЗП 48 м2 ще има 1 стая (25м2 чжп), антре и баня, както и WC и битова стаи4ка ,които се водят към магазина според изискванията.

Или общо - РЗП - около 124м2.

Между другото тавана ми си е 3 скатен по проект, но една част от него също ще си ползвам, тъй като ще имам много удобен достъп до него откъм втория етаж на вече построената къща.
Мисля че ще стане функционално.
DB7 - напреднал
Хм, какви са тези цени? Евтино ми се вижда. Аз искам да си построя къщичка на село, но за 35кв.м ми искат около 25 бона... :?
pipbel - майстор
Еми някъде около 200 Е/м2 ми се заформя което си е напълно в "златната среда" сега. Нито евтино, нито скъпо.
За твое сведение труда върви средно между 25 и 30 % от цената на строежа.

25 хилки е много, към 370Е/м2. Сигурно си питал фирма....
Ама да кажем твоя обект е малък - и 250/260Е/м2 да искат пак е някъде към 17-18 000лв. Пък и нямаш дълбоки основи, колко е 35м2...
Така че - пазари се.
DB7 - напреднал
Питах за цени в 2 фирми за сглобяеми къщи. Едната фирма ми даде цена от 550лв/кв2 без: ДДС, фундамент, труд и транспорт. Другата фирма ми даде цени разбити на няколко етапа и като започнах да смятам още на 1ва точка се отказах. И двете фирми искат да осигуря нощувките на работниците. Повече не съм и проучвал, мислих че вече е станало много скъпо. Но ще се хвана да проуча и други варианти...единият е да се ползват панели, с които строят халетата....Извинявам се че с мойте мнения се отклонявам от темата на автора. :)
pipbel - майстор
Расте......... :)

Прикачен файл

Resize of SS852889.JPG
Resize of SS852889.JPG (139.32 KиБ) Видяна 8769 пъти

Прикачен файл

Resize of SS852888.JPG
Resize of SS852888.JPG (136.02 KиБ) Видяна 8769 пъти

Прикачен файл

Resize of SS852886.JPG
Resize of SS852886.JPG (158.69 KиБ) Видяна 8769 пъти
Master_Kenobi - V.I.P.
pipbel, докторе, гледам по снимките не се хвърляш на "скъпо" строителство. Дори не бих го нарекъл и "златната среда". Тогава това 200 евро на квадрат за каква фаза е? Груб строеж, без мазилки и изравнителни замазки, или?... И включва труд и материали, нали?

Достоверна ли е информацията за 25-30% труд от общите разходи.

Питам, защото и аз съм намислил подобен екшън, ама още съм на фаза промяна на регулационен план. :lol: Въпреки, че оня ден си платих аванса за идейния проект, защото много сметки ме чакат за да видя дали ще ми стигне бюджета. Така че, ще съм благодарен за верни и отговорни отговори. :) В София не е по-скъпо от Варна, май...

А си мисля, че това с фибрана между двете къщи не е добра идея, дори го смятам за голяма грешка. За КАКВО ти е тоя фибран там?! За да ти избие мухъл ли? Особено на стената, на която е залепен, не тая с въздушното отстояние, ама и там знае ли се... В крайна сметка помисли какво правиш - изолираш две "топли" стени една от друга. ЗАЩО?
Ако приемаш съвети - махай го ако можеш още сега. Пет сантиметра въздух изолиран от атмосферата (по контура на стената със стиропор) е напълно достъчен. В краен случай сложи стриропор (EPS), ама фибран (XPS)... Надявам се и други да подтвърдят това.
Master_Kenobi - V.I.P.
DB7, къде е селото, в което искаш да строиш?
pipbel - майстор
Да, 200 Е/м2 за груб строеж в "чист" вид - бетон+тухли+покрив (с вкл.труд)

Фибрана - грешка или не, така съм решил. Няма сега да го махам я. 13-14 м2 - около 150лв - и излишно да е, прежалил съм ги.
Мисля по контура от двете страни там където е въздушната междина да оставя микроотвори та да става някаква аерация все пак. А самите контури отстрани ще ги затворя след като си е заминала строителната влага достатъчно от новия строеж.

Да - тези 25-30% за труд са достоверни. Ама за бригада. За фирма може и 50% да стигнат, демек колкото са материалите, ако се съгласиш на такъв вариант да те доят.
Например за миналогодишната къща съм дал 26% от стойността и за труд.
Тази година по предварителни разчети се очертават между 27 и 29%, средно 28.
Ще видим по-точно като теглим калема накрая след покрива, ама там някъде ще е.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 45

Тема "Строителство - епизод 2" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: