Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
Изпълнението на такъв таван не е от най- лесните и ако не си монтирал преди ГК не ти препоръчвам да се заемаш.Има много рискови моменти при които има голяма вероятност да се допуснат грешки при монтажа. И все пак ще разясня в основни линии доколкото мога.
фиг.1
Изображение
Първата операция е да се пуснат нива за бъдещия таван. Това се прави с воден или лазарен нивелир. Първия представлява прозрачен маркуч с диаметър около 1 см и дължина достатъчна за достигане на двата диагонала на помещението, където ще работиш. Пълни се с вода и действа на принципа на скачените съдове. Лазерният е скъп за домашна употреба. Преди да пуснеш нивата обаче обмисли какъв ще е радиуса на частите от окъжност за да имаш разстояние за h и h1. По вероятно това обаче ще е част от елипса иначе тавана ще стане много "дълбок" Нивата се бележат с молив в четирите ъгъла на помещението. Между тях се опъва шлаух шнур (конец с оцветена прах..викат му и "чертилка" "конец за нива" и как ли не още)
Като имаш хоризонтални нива по стените вече можеш да начертаеш овалите. Елипса се чертае по два фокуса като на мястото на фокусите се забиват дюбели за тях се връзва от най-тънката арматурна тел(защото е по-малко еластична от конеца) и дължината на телта и разположението на фокусите зависи от геометрията на елипсата:
фиг.2
Изображение
По очертанията на овалите набиваш с дюбели предварително нарязан двустранно UD профил(режеш едната страница и дъното-с ножица е трудно трябва с ъглошлайф). После трябва да прецениш местата за окачвачите на CD профилите и ги набиваш с метални дюбели. Нареждаш CD профилите(те влизат в UD профилите) тръгвайки от едната стена (а) през осово разстояние профил-профил максимум 50 см. Казвам максимум защото това е стандарта за окачен таван, но за нестандартни изпълнения като това в зависимост от фигурата може да се наложи сгъстяването им. Важното е да бъдеш последователен в действията си (ако си тръгнал да редиш конструкцията през 50 см нека между всички профили е така с изкючение на последния, но там няма начин) Начертал съм ги само до половината,за да не си играя излишно.
фиг.3
Изображение
Добре е h=h1 както и b=d (на най-горната фигура 1)
Разкривяването на профилите може да доведе до усукване на тавана фиг.4
Изображение
(показано долу нарочно пресилено за по ясна представа)
Конструкцията се реди и се окачва с окачвачите (директни или анкер окачвачи-разликата им е в дължината и начина на закрепване)Сигурен съм, че в даденият случай един немец например не би ти препоръчал шишове за такъв таван, но тъй като сме в България всеки си преценява.Разстоянието окачвач-окачвач- 1м (не повече особено като се има в предид тънките профили предлагани днес) По възможност профилите се закрепват така че да имат линейност все пак :lol: при този таван нивелир не се гледа много.
Когато е готова конструкцията започваш да мислиш как ще монтираш гипсокартона. При всички случаи ще има зор особено ако е голям овала.Не ги напрягай изведнъж, че се чупят. 9,5 мм GK е за предпочитане тогава (за 6,5 не искам да споменавам заради цената му най-вече). Ако си направил някаква стойка на която предварително да се огънат (леко навлажнени) платната гипскартон предварително,до някаква степен спестяваш усилия при полагането му, както и намаляваш риска от счупването им при монтажа. Разминаваш късите фуги по възможност и сгъстяваш рапидите (рапид-рапид не повече от 18 см ако е голям овала по-гъсто дори). Никога не започвай(особено такъв таван) от стените b ли d ! Положи първото платно на 110 см от стената b или d иначе липсата на прави ъгли в помещението може да ти скъса нервите.
Също трябва да се има предвид, че когато се мери по права линия размера е един, а мерейки по крива е друг. В крайна сметка гипскартона ще легне по кривата и може да се окаже, че е натрупана грешка от по 0,5 см на профил - на петия профил това са вече 2 см. Да не се окаже, че картона не стига въобще до профила и няма как да се хване.
Сигурно съм пропуснал нещо но за подробно ръководство ще ми трябват дни :razz:
Последна промяна от yavor76 на вт апр 17, 2007 12:42 am, променено общо 2 пъти.
тонито - специалист
:prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:
Благодаря много.Дано има повече такива хора като теб...
vesbond - специалист
Tонито, не занимавай човека с глупости! Като решиш обади ми се, ще дойда да ти направя таванчето. Пък ти ще почерпиш една лимонада!
Тани - модератор
vesbond написа:
Tонито, не занимавай човека с глупости! Като решиш обади ми се, ще дойда да ти направя таванчето. Пък ти ще почерпиш една лимонада!
Явно не си видял този надпис

Изображение
Ами да :cool:
Дори се сетих, че не съм обяснил добре как да го начертаеш с използване на радиус и някой може да остане с впечатление, че е по-трудно.
Та ако ще се прави такъв таван е най-добре да се направи едно чертежче предимно за да се избере подходящ радиус например. Като го харесате на хартия може да го приведете в действие без да има неясности.
Имате само 2 точки и искате точно през тях да мине дъгата (фиг 1)
но не знаете точно как ще изглежда, а и трябва да изберете радиус. Взимате един лист, молив и пергел. За да си изберете радиус трябва да знаете, че в дадения случай той неможе да е по-малък от половината разстояние АБ. Значи: r≥AB/2 ако r=AB/2 AB ще е диаметър на окръжността. Ако r>AB/2 то AB ще е вече хорда на тази окръжност. Взимате листа и работите в някакъв мащаб. След като знаете това изпробвате някакъв радиус. Забивате пергела в точка A и чертаете както на фиг. 2 . После същото, но от точка B. Сега двете дъги се пресякоха и вече знаете къде се намира радиуса О (фиг 3) и може да го използвате за да си начертаете дъгата. Ако искате по-плавна дъга увеличавате размера на радиуса. А ако някой все още не е разбрал защо r не трябва да е по-малко от 1/2 АБ - защото така нигога няма да има пресечна точка.
Полезно е да се правят такива чернови - всеки може да си ги направи и дават яснота какво точно ще се прави. Тъй като сте работили в мащаб лесно ще го приложите вече.

Прикачен файл

87598.jpg
чертеж
87598.jpg (9.94 KиБ) Видяна 10219 пъти
Ако пък искате да си направите някакво таванче по периферията на помещението да речем и да си монтирате лунички на него примерно ето един пример на картинката. Някой ще каже: "Точно такъв таван на вълнички искам да си направя" :? Това обаче не са вълни а пак части от окръжности, които ще се прелеят плавно една в друга без да има забележки. Пак чертаете на хартия докато не ви хареса.
1. Чертаете една права линия.
2. Разделяте я на равни части.
3. Намирате центровете на окръжностите.
Трябва да използвате един и същ радиус за да се прелеят незабележимо. И както се вижда на едните дъги центровете се намират от горната страна на правата а на другите от долната. Редуват се външна-вътрешна.
Някой може да каже, че не може да си начертае външните дъги , защото центровете им са чак в другата стая...направете си шаблон и с него може да ги начертаете всичките дори. Част от UD профил с една завита рапидка или копче за център и от другата страна чертаете с молив върху обикновен кашон например. После го изрязвате с макетно ножче и си имате шаблон.

Прикачен файл

55356.jpg
55356.jpg (8.11 KиБ) Видяна 8377 пъти
Последна промяна от yavor76 на вт апр 17, 2007 6:21 pm, променено общо 1 път.
vesbond - специалист
Тани, хайде ако обичаш да се отваряш малко по-мъничко! Ти познаваш ли Тонито? .... Аз пък да. Така, че извинявай, но надписа съм го видял още преди ти да имаш интернет - например! Малко по-спокойно, ако обичаш!
vesbond - специалист
тонито написа:
хм.........
хм? как да го разбирам това? Не си доволен от мен ли, какво? Оправяй се сам тогава! Ако имаш нещо друго впредвид, знаеш как да ме намериш.
velsi - Почетен майстор
vesbond написа:
Тани, хайде ако обичаш да се отваряш малко по-мъничко! Ти познаваш ли Тонито? .... Аз пък да. Така, че извинявай, но надписа съм го видял още преди ти да имаш интернет - например! Малко по-спокойно, ако обичаш!
Я успокойте топката! Щом си толкова напред с материала би трябвало да се досетиш, че подобно изказване във форум с такава тематика, в който принципа на взаимопомощ е основна движеща сила, не стои особено добре. Същото, което ти е написал Тани щях да ти напиша и аз, но този път се въздържах. Искаш ли да ти кажа как звучи твоето изказване, прочетено както се казва "между редовете"? "- Абе я го мани тоя дето е тръгнал да ти обяснява кое как се прави. Аз знам как да го направя, щото съм майстор и съм готов да ти го направя, пък ти ще почерпиш (разбирай ще си платиш)." Дори и да се познавате с Тонито лично, такова изказване не стои добре в подобен форум, не помага с нищо на останалите, дори мога да кажа, че звучи обидно. Надявам се, че си ме разбрал, а не че си останал с впечатлението, че и аз се "отварям".

Тема "овален таван" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: