Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
Тани - модератор
Сега видях , че си писал след мен! Не мога да бъда категоричен , защото не съм си правил експерименти , но не виждам каква може да е разликата при еднаква мощност! От друга страна за да усещаш греенето , то не трябва се нагрее луничката (и да направи черно около нея) , а точно обратното - да се отрасят инфрачервените лъчи в рефлектора и да се излъчат за да ги усетиш! Но това вече зависи от качествата на лампата , а не толкова от напрежението. Това са моите разсъждения , които може и да са грешни , защото никога досега не съм се замислял за разлика в "греенето" Ще се радвам да чуя и други обосновани мнения , дори да не съвпадат с моето!
PLOCHKATABG - специалист
Ако, беше изпълнил инсталацията, както пише по дебелите книги и както е нормално, а именно:
на 4 линички един траф за 150 вата, общо 3 броя трафа, щеше да нужно не повече от 2 квадрата кабел, а не да ме караш да смятам, ампери и тем подобни.
Ти си сгрешил още с трафа, после кабела му бил виновен, ако сложиш 20 луни, колко кабел ще заложиш, рекордоман може би?
Тани - модератор
Къде го пише това в кои книги - ще се радвам да го прочета!
n.yaneff82 - специалист
Eдна обикновенна луничка на 12в се нагрява до 200 градуса ,рядкое,но се случва да пожълтеее около нея тавана особено ако е бял.А за баня при напръскване и гърмят,с обикновенните ще спестиш единствено от качеството.

ЛЕД луните осветяват по добре ,горят по малко, не нагряват,по малко ватове са,и не светят жълто .Цената говори за качеството.

Но всичко е въпрос на вкус и пари
шоп - майстор
Спор няма за предимствата на лед осветлението, но моля някой колега да каже дали има разлика в апеража и съответно сечението на кабелите при свързване на луни 12 волта на 35 вата и 220 волта на 35 вата.
Срам ме е да кажа, че съм учил 4 години и електротехника в механото:-)
Аз ги сързвам с многожилен 2,5 квадрата от стари зилови и газкови ел. инсталации. Струва ми се презастраховано при положение, че изходите на траф от 150 вата дали имат по квадрат.
hygro - майстор
Необходимостта от големи сечения на кабелите не произтича от допустимото им токово натоварване, а от напрежителните загуби по кабелите.

I = 150 / 12 = 12,5 A

Съпротивление на метър кабел 2,5 mm²:

R = 2 * 0, 017 / 2,5 = 0, 014 Ω

Пад на напрежението на метър кабел:

U = 12,5 * 0,014 = 0,18 V

Или за 10-метров захранващ кабел 2,5 mm² 150 W лунички ще светят с ≈20% по-слабо...
шоп - майстор
Благодаря за бързият и компетентен отговор.

Още един въпрос към знаещите. Каква е разликата в многожилните проводници и проводника чиято медна сърцевина е плътна?
ivanovrg - специалист
ако ги връзваш с къси кабели от трафа до всяка луна,може и с по тънки кабели(тип слънце)
ако кабела обикаля както е обикновенно от луна до луна и така цялата стая особено през първите участаци от кабела тока си е доста голям
на последните пък от загубите по кабелите светат по слабо
избягвам това като връзвам и последната луна с трафа(трябва да се внимава да не се разменят изводите и да се укъси трафа) така няпрактика няма първа и последна луна(средната става последна,но е на 2 пъти по малко кабел от нормалната последна и се захранва от двете страни)
Тани - модератор
шоп написа:
Спор няма за предимствата на лед осветлението, но моля някой колега да каже дали има разлика в апеража и съответно сечението на кабелите при свързване на луни 12 волта на 35 вата и 220 волта на 35 вата.
Не е срамно да питаш , а да не знаеш и а ето вече ще знаеш :)

Та по въпроса да допълня отговора на Хигро чисто информативно -

Да, има разлика в тока и тя е около 20 пъти. Пример:

За една луничка 35W 12V тока е 2,92А или за 20 лунички 58,4 А като сметнеш загубите по кабела сам можеш да се сетиш , че е нерентабилно да ги свързваш заедно , както е най удобния начин.

а за луничка 35W 220V тока е 0,159 А за 20 лунички - 3,18 А - почти всеки попаднал ти кабел е подходящ! И не ти трябват трансформатори, втори кръг кабели за високото напрежение , свързване на слънца , избор на трафове за димиране, проблеми с дефектни и/или изгорели в процеса на работа(обикновено от прегряване като го мушнеш под ватата) трансформатори. Накрая като му сложиш лампи от 50 стотинки и цялото това главоболие е било напразно , защото горят по-често от предлаганите от мен лампи с едногодишна гаранция! Това бяха съображенията ми и се радвам да ги споделя с някой , който не е тук да се заяжда а да чуе и другата гледна точка преди да я отрече. Избора си остава обаче твой . Не искам да налагам мнението си , че така е по-правилното !
ivanovrg - специалист
Тани е прав
по е добре да се сложат луни на 220v ,но е добре да се сложат от керамичните фасумки
малко са по скъпи но си заслужават парите

Тема "Таван-лунички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: