Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
sirko - специалист
Ще захващам да правя таван със скрито осветление(лед лента) в коридора и с луни и се чудя как да направя скарата, коридора е Г-образен. Мисля да редя по 2 ЦД-та по дължина с окачвачи през 70см а там където се събират коридорите незнам как да стане.
Дригият ми въпрос е: Първо трябва да направя челото където ще лепя лентата и да боядиша около него и след това да затворя дъното ли, така ще мога да боядиша без да ми пречи картона-така ли се прави и правилно ли е това?
Червеното на снимката е лед лентата, а от дясно синята схема е разреза.

Прикачен файл

145.jpg
andro440 - майстор
нещо подобно ли искаш да се получи?
Прикачен файл:
SAM_8154.JPG
Прикачен файл:
SAM_8204.JPG
sirko - специалист
Да, такова. Но осветлението да е към стените и да следва чупките им и да няма борд а само картон със завършващ профил.
shipochki - напреднал
Не мога да се ориентирам за точните размери на коридора за да дам конкретно предложение за скарата.654мм. по тясната част и 550мм по широката ли е? Иначе както и да тръгнеш профилите добре е там , където се пресичат двата коридора да не им обръщаш посоката...продължаваш в същата посока на късо . По важно е когато "затваряш" с гипсокартона на ъгъла задължително да е зарязано на т.н. "пищов" платно.
По -отношение на последователността , аз лично бих процедирал така:
1 Монтаж на челата
2 Монтиране и нивелиране на скарата .
3 "Спъване" на челата така , че да са на мастар и под нивел вертикално.
4 Шпалковане на челата и участъка от горното ниво на тавана (предполагам ще е само на шпакловка) , което остава между челото и стената => може и да ги боядисаш ще се улесниш.
5 "Затваряне на тавана"
sirko - специалист
Да размерите са както си ги сметнал, взимал съм ги що-годе до около 5см точност, че ми беше много измислена ролетката :yawinkle:
А спъването на челото как трябва да стане? На единият коридор е ясно там Ц-тата са напреко но на другият ще вървят успоредно... или през определено разтояние трябва да ги спъвам с профил към Ц-тата ли как?
За последователността и аз си я представях по същия начин.
Нещо такова го измислих за момента. Доста кофти го нарисувах... сивите "правоъгълници" са картона, сините линии Ц-тата.
На напречните Ц-та на всяко ли да слагам директен окачвач или през профил?
Малко ламерски въпроси ама по-добре преди да го започна отколкото след това да ги бия главата или да ми падне на главата.

Прикачен файл

66.jpg
shipochki - напреднал
Аз бих обърнал CD-тата в другата посока , като тръгна с 50см от челото по дългата стена т.е по-дългата и по тясна част от коридора да е успореден на челото профил , като след това продължа по-широката част с напречни (всяко с окачвач).В последствие "затварям" като започна от ъгъла с цял лист (зарязан поне 30 см. за зъба на нишата където ще е гардероба предполагам). От него вече продължавам по-двете оси по- лесно .
По-отношение на спъването има доста варианти .Ако имаш място за двойна скара може да спънеш в едната посока с монтажните а в другата с носещите CD. Ако няма да е двойна скарата ,диагонални профили от фирата и др. Може да импровизираш , въпроса е да се спъне докато монтираш картона , той после така или иначе си спъва челото.

Тема "Чуденка за скара на таван в коридор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: