Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
vinse - помощник
Здравейте,
налага ми се изграждането на окачен таван от гипсокартон под скатен покрив. Окачения таван няма да следва плътно покрива ами ще "легне" върху вече изградена хоризонтална скара, това го правя с цел намаляване на пространството за отопление, защото покрива си е доста висок.
Покрива е добре изолиран от протичане на вода, хубави керемиди+хидро изолация под тях, но искам и да се презастраховам от евентуални малки течове тук-там. Ясно ми е, че под ватата трябва да се сложи найлон, заради парата и ще го направя, но обмислям самият таван на помещението да го направя с влагоустойчив гипсокартон.
Питането ми е дали има смисъл от това ? Гипсокартона трябва да се монтира с лицевата - зелената част, навътре към помещението, реално обаче ако някога до този гипсокартон достигне вода то тя ще дойде точно от обратната му страна, защото покрива ще е протекъл. Не съм сигурен как са подредени "влагоустойчивите пластове" в гипсокартона, но ако са откъм лицевата страна, то при евентуален теч водата ще прониква от обратната (може би - незащитена) част и нищо няма да може да спре гипсокартона да се напои с вода.
Правилно ли разсъждавам или този тип гипсокартон е устойчив на вода и от двете си страни ?
EDI - майстор
Протече ли, чакай картона да спасява положението, та ако ще и водоустойчив да го водят, така ги виждам аз нещата.Иначе влагоустойчив не значи водоустойчив, не разчитай на картона и не го мисли чак толкова, как ще го слагаш.
sirko - специалист
+1 слагай обикновен кашон, не се вкарвай излишно със зеления... то протече ли чакай кашона да спаси положението. И зеления е влагоустойчив а не ВОДОустойчив.
Pooh - майстор
Изобщо ... много малко са строителните материали, устойчиви на вода. И повечето са все с етикета "хидроизолация" :wink:
Най-доброто, което може да се очаква е устойчивост на влага и то не за постоянно, което ще рече, че "зеления" гипсокартон, е предназначен за помещения с повишена влажност, но не и за директно мокрене.

Конкретно към въпроса - използвайте обикновен гипсокартон и задължително предвидете ревизионен отвор за достъп до подпокривното пространство. Виждал съм паднали цели тавани, в следствие на събрала се върху тях вода от теч ... не е приятна гледка, но няколко тона вода - вършат чудеса.
vinse - помощник
Благодаря ви за мненията :)

Тема "Окачен таван под скатен покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: