Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
petkov - напреднал
Здравейте,
Задължително ли се слага пароизолационна мембрана над ватата под окачения таван когато е за жилище на среден етаж? Чувал съм мнения, че можело да мухляса ватата ако няма пароизолация, но фирмата изпълнител ми обясняват, че не трябвало.
chapara - майстор
пон ное 27, 2023 2:36 pmpetkov написа:
Здравейте,
Задължително ли се слага пароизолационна мембрана над ватата под окачения таван когато е за жилище на среден етаж? Чувал съм мнения, че можело да мухляса ватата ако няма пароизолация, но фирмата изпълнител ми обясняват, че не трябвало.

Да.
petkov - напреднал
И от кнауф ми казаха, че не била задължителна. След като има риск от мухъл не мога да разбера защо толкова много хора твърдят, че не трябвало да се слага. Имам един познат, на който по стената му тече вода от конденза и е с външна изолация 10 см. Купи електрически влагоуловител.
torbalan - Дървен философ
След, като е среден етаж, каква е целта на ватата?
Горния етаж не се ли обитава? Не се ли отоплява?
шоп - майстор
вт ное 28, 2023 4:27 amtorbalan написа:
След, като е среден етаж, каква е целта на ватата?
Горния етаж не се ли обитава? Не се ли отоплява?
Ако горният етаж е на други хора топлото бяга нагоре и изолация си трябва.

Иначе паро бариера на таван се слага ПОД ватата.

Върху нея полза няма. Ако съседа от горе те наводни така или иначе тази пароизолация няма да спре намокрянето на ватата.
torbalan - Дървен философ
вт ное 28, 2023 6:28 amшоп написа:
...
Ако горният етаж е на други хора топлото бяга нагоре и изолация си трябва.
...
Е, колко да е температурната разлика, че да има полза от ватата?
От друга страна ватата е евтина и не пречи, така че...
kozl - майстор
вт ное 28, 2023 7:02 amtorbalan написа:
вт ное 28, 2023 6:28 amшоп написа:
...
Ако горният етаж е на други хора топлото бяга нагоре и изолация си трябва.
...
Е, колко да е температурната разлика, че да има полза от ватата?
От друга страна ватата е евтина и не пречи, така че...
Аз живея в ЕС и под мен и над мен има обитатели. Преди малко направих тест със спиртен термомер на пода и до тавана, разликата е 4 целзиеви градуса - 19 при пода и 23 при тавана.
Обаче имам и инфраред термомер на Флуке и насочен в пода показва 21,6 и 22,6 на тавана.
На кое да вярвам :?

Имам комшии, които на 26 гр. мръзнат, а тези над тях не си ползват радиаторите, а напротив охлаждат се с проветрение.

Относно цените може би евтина е стъклената рехава вата. Ако се сравнява EPS и плътна каменна вата, то по-евтиното е EPS-a.
И понеже съм участник в строителство, полагана е пароизолация само при подпокривни помещения. М-у етажите топло и шумоизолация. И интересното е, че има битумизирани шумоизолации, които според мен на практика са и паромембрана, но употребена не по предназначение.
Но дали да има пароизолация и топлоизолация това е по презумция за икономия по необходимост. Изследването за ЕЕф (енергийна ефективност) се прави към фасадните стени и граница неотопляеми/отопляеми помещения. Приема се, че всички отопляеми помещения ще се отопляват еднакво и граничните прегради м-у тях не се изследват.

От практически опит най-много конденз има след ново строителство, привършило пред зимния сезон, при отделяне строителната влага от скороположени мазилки и замазки.
petkov - напреднал
Ще има окачен тава по естетически причини. Казаха ми, че е престъпление да не се сложи вата за топло и шумо изолация, но стана голяма полемика с парозащитата.
kozl - майстор
Ако предполагаш, че горния етаж ще е неотопляем има логика да ползва паромембрана под ватата.
petkov - напреднал
Ако някой знае фирма/специалист, който може да каже бих платил за консултацията, че ме е страх, че ще мухляса ватата ако го направят както искат без пароизолация. Иначе отгоре се отдава под наем, но не знам има ли постоянно наематели.

Тема "Необходима ли е пароизолация за окачен таван в жилище на среден етаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: