Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
chapara - майстор
съб яну 27, 2024 1:03 pmgeorgi82 написа:
Нещо не схванах с "керемидата" :roll: но както и да е ,покрива е с керемиди nexe - мисля, че нямат вентилируеми.
А трябват😉
kr1100 - майстор
пет яну 26, 2024 10:17 pmivanovbg написа:
То понеже дървения покрив не гори. Осб и подобни и те не горят. Или пароизолацията, която в повечето случаи е обикновен найлон. В края на краищата има и застраховки. ....Пък все пак е модерен дом и никой не си отоплява тавана с печка на дърва. .
1. Защо ти трябва още 1 таралеж в гащите - сторопор и фибран отделят отровни газове при горене. - с не какъв да е противгаз се гаси, а с бутилка на гърба с кислород и маска. Нагледал съм се на такива пожари. И бързо се разпалват в сравнение на ОСБ и подобни и гъст черен дим и всичко е яко опушено в черно.
Офф преди 4-5 г имаше пожар на 1 нова жилищна кооперация малко под Орекс и ВиК и то по изолацията . Красиова фасада след пожара.
2. Колко хора си правят застраховка
с/у пожар - единични случай.
3. О има все още хора отопляващи се с печки на твърдо гориво , а и на пелети . Проблема е в изолацията на греди , ламперия и др. дървения около комина, дали е измазан ....
georgi82 - специалист
Не,категорично няма да слагам фибран или стиропор,всичко е картон и вата.Вече ми се поизясни картинката в общи линии, може би единствена дилема ми остава,на всички стени да оставя паробариерата или да я оставя само на външните едностранно откъм стаята както е и сега, а на вътрешните да взема да я махна отвсякъде за да не става съвсем като парник.На тавана категорично ще има.
chapara - майстор
Според моите виждания я остави на всякъде, не после да се чудиш има ли, няма ли влага във ватата. Ще проветряваш или влагоуловител, но със сигурност по лесно ще я контролираш. Ако ще имаш климатици, те си имат режим улавяне на влга и през дренажа на вън.
aig_welding - специалист
Цитирам колегата:

==============
Аз точно същото мисля като Вас за вентилирането,такава ми е идеята,а пароизолацията производителя предвижда да има разстояние от поне 3 см между фолиото и гипсокартона,но при мен с преградни стени с cw-та съм го залепил директно за цв-то и отгоре директно картона.
==============

ОК, това е най-удобния начин да се положи мембраната. Ако трябва да се осигурят тези поне 3 см., технологично как да стане това?
ivanovbg - майстор
съб яну 27, 2024 3:16 pmkr1100 написа:
пет яну 26, 2024 10:17 pmivanovbg написа:
То понеже дървения покрив не гори. Осб и подобни и те не горят. Или пароизолацията, която в повечето случаи е обикновен найлон. В края на краищата има и застраховки. ....Пък все пак е модерен дом и никой не си отоплява тавана с печка на дърва. .
1. Защо ти трябва още 1 таралеж в гащите - сторопор и фибран отделят отровни газове при горене. - с не какъв да е противгаз се гаси, а с бутилка на гърба с кислород и маска. Нагледал съм се на такива пожари. И бързо се разпалват в сравнение на ОСБ и подобни и гъст черен дим и всичко е яко опушено в черно.
Офф преди 4-5 г имаше пожар на 1 нова жилищна кооперация малко под Орекс и ВиК и то по изолацията . Красиова фасада след пожара.
2. Колко хора си правят застраховка
с/у пожар - единични случай.
3. О има все още хора отопляващи се с печки на твърдо гориво , а и на пелети . Проблема е в изолацията на греди , ламперия и др. дървения около комина, дали е измазан ....
1. Ако не е правилно изпълнена пароизолацията влагата във ватата ще компрометира дървото и то ще изгние за няколко години. После дали ще изгори май не е от значение, поддава, изкривява се и трябва да го сменяш и без да става пожар далеч преди да си е изживяло живота. Като се запали, дори и да не се разгори яко от ватата пак ще трябва да се смени целия покрив, щот миризмата е ужасна. Поне ако е изгорял целия ще спестиш от демонтаж и изхвърляне.

При нашите бог да ги прости на вилата таванските ги бяхме изолирали с фибран и после скрихме със сачак се беше запалил комина и горя два дни. Не можеше да го пипнеш. Не се запали нито покрив нито фибрана. Е около комина не бяхме слагали по понятни причини.

2. Застраховката е няколко десетки лева годишно. То покрива стъпва на цената на нова кола. И нея ли я караш без застраховка?

3. Това, че не си изпълнил правилно комините и не ги поддържаш не означава, че ватата ще те спаси от пожар.
georgi82 - специалист
пон яну 29, 2024 8:59 amaig_welding написа:
Цитирам колегата:

==============
Аз точно същото мисля като Вас за вентилирането,такава ми е идеята,а пароизолацията производителя предвижда да има разстояние от поне 3 см между фолиото и гипсокартона,но при мен с преградни стени с cw-та съм го залепил директно за цв-то и отгоре директно картона.
==============

ОК, това е най-удобния начин да се положи мембраната. Ако трябва да се осигурят тези поне 3 см., технологично как да стане това?
Аз си го представям, че пред преградата стена трябва да се прави нова скара или конструкция,което като цяло ми се струва някакси тъпо.
Hursa - майстор
Скарата е за монтажа тавана - до колкото знам. До колкото знам :) При предстенните "обшивки" с ud и cd профили - при "напъхване" на ватата в cd профилите и около тях се получават кухини. Някой монтират окачавачите на стените, както и "окачвачи" които да държат ватата. Поставят ватата, дори я лепят - за да се избегне евентуално "свличане". И след това монтират профилите. И така се получават около 3 см между гипсокартона и ватата. Тази въздушна прослойка също е вид топлоизолация и когато пароизолацията е с покритие, което е нискоемисионно (в случая "алуминиево покритие") ефективността на тази прослойка се повишава значително. (В случая, когато няма такова пространство - мисля, че би било да монтирате това фолио с алуминизирания слой към ватата - тя няма изразена повърхност и така би се намалило излъчването от фолиото към пространството между власинките във ватата - до някаква малка дълбочина. Но ефекта би бил много малък, по-добре да се спести и да се вземе по-евтино не алуминизирано фолио.)

Тема "Помагайте,дилема с пароизолация на тавански стаи." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: